0,00 EUR

Grozā nav nevienas preces.

VISI RAKSTI Diskusijās par deputātu skaita samazinājumu pašvaldībās iesaistās arī Valsts prezidents

Diskusijās par deputātu skaita samazinājumu pašvaldībās iesaistās arī Valsts prezidents

Valsts prezidents Andris Bērziņš vakar, 18.jūlijā, tikās ar Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāju Sergeju Dolgopolovu, lai pārrunātu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža paustās likumdošanas iniciatīvas attiecībā uz deputātu skaita samazināšanu pašvaldībās, amatu savienošanas jautājumiem, kā arī mēra atstādināšanai nepieciešamo balsu skaitu, informē Latvijas Valsts prezidenta kancelejas Preses dienests. Ministrs nācis klajā ar ierosmi veikt grozījumus likumā „Par pašvaldībām”, paredzot noteikt aizliegumus amatu savienošanā pašvaldības domes deputātiem, otra ierosme ir likumprojekts "Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā", kas paredz deputātu skaita samazināšanu pašvaldību domēs. Valsts prezidents pauž viedokli, ka šobrīd pietrūkst vispusīgi argumentētas,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas
Abonēt
*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties
Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts prezidents Andris Bērziņš vakar, 18.jūlijā, tikās ar Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāju Sergeju Dolgopolovu, lai pārrunātu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža paustās likumdošanas iniciatīvas attiecībā uz deputātu skaita samazināšanu pašvaldībās, amatu savienošanas jautājumiem, kā arī mēra atstādināšanai nepieciešamo balsu skaitu, informē Latvijas Valsts prezidenta kancelejas Preses dienests.

Ministrs nācis klajā ar ierosmi veikt grozījumus likumā „Par pašvaldībām”, paredzot noteikt aizliegumus amatu savienošanā pašvaldības domes deputātiem, otra ierosme ir likumprojekts “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā”, kas paredz deputātu skaita samazināšanu pašvaldību domēs.

Valsts prezidents pauž viedokli, ka šobrīd pietrūkst vispusīgi argumentētas, atklātas diskusijas par to, kāds ir šādu iniciatīvu mērķis un kādus rezultātus pašvaldību darba uzlabošanā ar to starpniecību jāsasniedz. Andris Bērziņš uzskata, ka šādu izmaiņu veikšanai primāri nepieciešams zināt pašvaldību viedokli un respektēt argumentētu pozīciju.

Saeimas komisijas vadītājs savukārt rosina domāt par atalgojuma palielināšanu deputātiem, kuru darba pienākumu apjoms palielinātos, ja samazinās deputātu skaitu pašvaldībās. Komisijas vadītājs uzsvēra, ka vairāk nepieciešama būtu pašvaldību finansiālās bāzes stiprināšana, pārdomājot izmaiņas nodokļu iekasēšanas un aprēķināšanas principos. Savukārt, jautājums par amatu savienošanu būtu jārisina ar Interešu konfliktu novēršanas likuma starpniecību, nevis amatu savienošanas aizliegumu, kas teritorijām ar nelielu iedzīvotāju skaitu varētu radīt nopietnas problēmas profesionālu un zinošu deputātu atlasē.

Jāņem arī vērā, ka no 119 pašvaldībām tikai 18 ir izlīdzināšanas fonda donori, 10 pašvaldības strādā ar bezdeficīta budžetu, bet visas pārējās nevar sabalansēt savus izdevumus un ieņēmumus. 39 pašvaldību teritorijās šobrīd dzīvo mazāk par 5 000 iedzīvotāju.

 Pašvaldības rosinātās izmaiņas gan noliedz, gan atbalsta

Kā zināms, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs 11. jūlijā aizsāka plašāku diskusiju par pavasarī piedāvātajām iniciatīvām, kas paredz samazināt vietējo deputātu skaitu, kā arī noteikt amatu savienošanas ierobežojumus, liedzot lielāku novadu deputātiem vienlaikus ieņemt amatus pašvaldības administrācijā, iestādēs un kapitālsabiedrībās.

Sprūdžs aicina samazināt deputātu skaitu pašvaldībās, ko pēc novadu reformas palielināja, lai nodrošinātu visu pagastu pārstāvniecību. Ministrs uzskata, ka pēc pagastu apvienošanas ir pagājis pietiekami ilgs laiks un pēc šāda principa noteikts domes sastāvs vairs nav pamatots. Rīgā ministrs piedāvā samazināt deputātu skaitu no 60 uz 35 domniekiem, bet pašvaldībās ar vairāk nekā 5000 iedzīvotājiem noteikt ierobežojumus deputātam strādāt izpildvarā, bet pašvaldībās ar vairāk nekā 20 000 iedzīvotāju, tajā skaitā visās lielajās pilsētās, – liegt deputātiem darboties izpildvarā, pašvaldību institūcijās un kapitālsabiedrībās.

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) veiktajā pašvaldību aptaujā par ministra piedāvājumu, noskaidrots, ka lielākā daļa pašvaldību šādus ministra priekšlikumus neatbalsta. LPS atzīst, ka likumprojektā piedāvātais deputātu skaita samazinājums ir krass, līdz ar ko to varētu vērtēt pat kā draudu demokrātiskai pašvaldības iedzīvotāju pārstāvniecībai lēmējinstitūcijā, taču nenoliedz, ka par šo jautājumu vajag diskutēt. Jautājumā par paredzēto amatu apvienošanas aizliegumu LPS uzskata, ka likumprojekta piedāvātajā normā noteiktais ierobežojums ir nesamērīgs. Projekta piedāvātā norma ierobežos to deputātu tiesības uz darbu, kuri godprātīgi pilda savus pienākumus nenonākot interešu konflikta situācijā.

Tomēr vairāku individuāli aptaujāto pašvaldību vadītāju viedokļi par ministra rosinātajām izmaiņām nemaz nav tik kritiski. Kā liecina Rīgas apriņķa portālā publicētā informācija, Pierīgas pašvaldību vadītāju atbalsta Sprūdža ieceri. Tā, piemēram,  Babītes novada priekšsēdētājs Andrejs Ence uzskata, ka administratīvi teritoriāla reforma ar saukli, lai būtu pārstāvēti visi apvienotie pagasti, deputātu skaita palielinājumu nav sevi attaisnojuši. Tāpat A. Ence uzskata, ka “lēmējvarai un izpildvarai vajadzīgs nodalījums, jo nevar sēdēt uz diviem krēsliem vienlaikus – būt iestādes vadītājs, administrācijas darbinieks un deputāts. Tas ir pretēji normālas pārvaldības principiem.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: