Grāmatvežiem būs jāziņo par pārrobežu nodokļu shēmām

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

(0)
Foto: Unsplash

Saeima 2020. gada 20. februāra sēdē trešajā, galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas nosaka pienākumu nodokļu maksātājiem ziņot Valsts ieņēmumu dienestam par pārrobežu shēmām, kas saistītas ar iespējami agresīvu nodokļu plānošanu, kā arī soda naudas apmērus par šī pienākuma neizpildīšanu.

Turpmāk būs jāziņo arī par pārrobežu shēmām

Līdzās pašreiz jau spēkā esošajiem ziņošanas pienākumiem saistībā ar dažādiem aizdomīgajiem darījumiem, jaunpieņemtās normas nosaka nodokļu maksātājiem pienākumu ziņot par “pārrobežu shēmām, kas saistītas ar iespējami agresīvu nodokļu plānošanu.” Konkrētās situācijas, kurās tas jādara, konkrētie nodokļu maksātāji, kam tas jādara, kā arī ziņojuma struktūra, iesniegšanas kārtība un citas nianses vēl tiks detalizēti aprakstītas Ministru kabineta noteikumos. Tomēr paredzams, ka pienākums attieksies uz “nodokļu maksātājiem, kuri sniedz nodokļu konsultācijas, finanšu pakalpojumus, juridiskos pakalpojumus, grāmatvedības pakalpojumus u.tml.,” teikts grozījumu anotācijā.

Tāpat anotācijā sniegti arī daži teorētiski piemēri pārrobežu shēmām, par kurām būs jāsniedz ziņojums:

  • shēma, kuras ietvaros komercsabiedrība iegādājas zaudējumus nesošu komercsabiedrību – citas valsts rezidentu, kā rezultātā, izmantojot otras komercsabiedrības zaudējumus savu ar nodokli apliekamo ienākumu samazināšanai;
  • shēma, kuras ietvaros ienākums tiek pārkvalificēts par kapitālu, tādējādi gūstot nodokļu priekšrocības;
  • shēma, kuras ietvaros nodokļu maksātājs veic darījumu ar citu nodokļu maksātāju, kurš ir rezidents valstī, kurā nav vai praktiski nav uzņēmumu ienākuma nodoklis;
  • shēma, kuras ietvaros vieni un tie paši izdevumi vai nolietojums tiek attiecināts vairāk kā uz vienu jurisdikciju.

Grozījumi paredz arī sodas naudas apmērus gadījumā, ja nodokļu maksātājs noteiktajā termiņā neiesniedz ziņojumu par pārrobežu shēmām vai neievēro šī ziņojuma sagatavošanas un iesniegšanas kārtību. Šādā gadījumā Valsts ieņēmumu dienestam būs tiesības piemērot soda naudu līdz 3200 eiro.

Sākotnēji bija plānots, ka jaunās ziņošanas prasības stāsies spēkā jau ar šo gadu, taču 3. lasījumā grozījumos iestrādāta atkāpe, ka konkrētais pants ir piemērojams ar 2020. gada 1. jūliju. Līdz tam jāpagūst izstrādāt un valdībā apstiprināt arī detalizētos Ministru kabineta noteikumus.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)