0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAGrāmatvežiem svarīga informācija par vienoto nodokļu kontu, kas no 2021. gada 1. janvāra aizstās līdzšinējos nodokļu kontus

Grāmatvežiem svarīga informācija par vienoto nodokļu kontu, kas no 2021. gada 1. janvāra aizstās līdzšinējos nodokļu kontus

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Lai mazinātu administratīvo slogu, no 2021. gada 1. janvāra Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem valsts budžeta maksājumiem būs jauns konts – vienotais nodokļu konts -, kas aizstās līdzšinējos nodokļu kontus. Lai panāktu, ka visas deklarācijas tiek iesniegtas pirms nodokļa samaksas termiņa, vairākām no tām ir noteikti jauni deklarēšanas termiņi – elektroenerģijas nodoklim, izložu un azartspēļu nodoklim un darba devēja ziņojuma iesniegšanai. Lai nodrošinātu iespēju visus nodokļus samaksāt, noformējot tikai vienu bankas maksājuma uzdevumu, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, ir mainīti regulāro nodokļu maksājumu termiņi uz 23. datumu. Vienotajā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: mammal on VisualHunt.com / CC BY-NC-SA

Lai mazinātu administratīvo slogu, no 2021. gada 1. janvāra Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem valsts budžeta maksājumiem būs jauns konts – vienotais nodokļu konts -, kas aizstās līdzšinējos nodokļu kontus.

Lai panāktu, ka visas deklarācijas tiek iesniegtas pirms nodokļa samaksas termiņa, vairākām no tām ir noteikti jauni deklarēšanas termiņi – elektroenerģijas nodoklim, izložu un azartspēļu nodoklim un darba devēja ziņojuma iesniegšanai.

Lai nodrošinātu iespēju visus nodokļus samaksāt, noformējot tikai vienu bankas maksājuma uzdevumu, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, ir mainīti regulāro nodokļu maksājumu termiņi uz 23. datumu.

Vienotajā kontā iemaksātā naudas summa tiks sadalīta nodokļu maksātāja saistību segšanai pa nodokļu veidiem, ievērojot FIFO principu.

Vienlaikus ar vienoto kontu VID administrēto valsts ieņēmumu uzskaitē tiks ieviests uzkrāšanas princips, tā nodokļu uzskaiti padarot vienādu gan valsts, gan nodokļu maksātāju grāmatvedībā.

Kādus nodokļus maksāt vienotajā nodokļu kontā

Nodokļi un nodevas, kas maksājami vienotajā nodokļu kontā, noteikti likuma “Par nodokļiem un nodevām” 23.1 panta piektajā daļā:

“Nodokļu maksātājs vienotajā nodokļu kontā iemaksā šādus Valsts ieņēmumu dienesta administrētos nodokļus, nodevas, citus valsts noteiktos maksājumus un ar tiem saistītos maksājumus (nokavējuma naudas un soda naudas):

 • 1) iedzīvotāju ienākuma nodokli;
 • 2) uzņēmumu ienākuma nodokli;
 •  3) pievienotās vērtības nodokli;
 • 4) akcīzes nodokli;
 • 5) Muitas likuma 1. panta 4. punktā minētos muitas maksājumus;
 • 6) dabas resursu nodokli;
 • 7) izložu un azartspēļu nodokli;
 • 8) valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas;
 • 9) elektroenerģijas nodokli;
 • 10) mikrouzņēmumu nodokli;
 • 11) subsidētās elektroenerģijas nodokli;
 • 12) uzņēmējdarbības riska valsts nodevu;
 • 13) valsts nodevu par numerācijas lietošanas tiesībām;
 • 14) patentmaksu;
 • 15) maksājumus par valsts kapitāla izmantošanu;
 • 16) maksājumus saskaņā ar Eiropas Savienības dalībvalstu un citu valstu nodokļu administrāciju iesniegtajiem pieprasījumiem par nodokļu parādu piedziņu.”

Muitas nodokļi vienotajā kontā būs jāiemaksā, sākot ar 2023. gadu. Līdz tam saglabājas līdzšinējā kārtība.

Nodokļu deklarēšanas un samaksas kārtība, sākot ar 2021. gada 1. janvāri

Vairākiem nodokļu dokumentiem mainīsies deklarēšanas datums un samaksas termiņš, kā arī spēku zaudēs VID paziņotie individuālie nosacījumi VSAOI samaksai.

Visām tām deklarācijām, kuru iesniegšanas termiņš jau patlaban ir līdz 20. datumam, saglabāsies līdzšinējie termiņi, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa (PVN), uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN), akcīzes nodokļa un dabas resursu nodokļa deklarācijām. Savukārt, lai nodrošinātu kārtību, ka nodoklis tiek deklarēts pirms maksāšanas termiņa, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, ir šādas izmaiņas:

 • Darba devēja ziņojums būs jāiesniedz līdz katra mēneša 17. datumam;
 • Elektroenerģijas nodokļa deklarācija būs jāiesniedz līdz katra mēneša 17. datumam;
 • Pārskati par aprēķināto izložu un azartspēļu nodokli būs jādeklarē līdz katra mēneša 15. datumam.

Visiem VID administrētajiem regulārajiem iekšzemes nodokļiem būs viens samaksas termiņš – katra mēneša 23. datums. Nosakot vienu termiņu, līdz kuram veicami nodokļu maksājumi, vairāku nodokļu summas iespējams apvienot vienā maksājumā, lai ar vienu bankas maksājumu to ieskaitītu vienotajā nodokļu kontā.

Vienotais maksāšanas termiņš nav attiecināms uz nodokļu kontroles pasākumu rezultātā pieņemtajos lēmumos norādīto maksāšanas termiņu. Neregulārajiem maksājumiem un maksājumiem, kas noteikti ar citu dokumentu (piemēram, VID lēmumu), saglabāsies līdzšinējā kārtība.

Kā darbojas FIFO rindas princips

FIFO rindas darbības princips – pirmais iekšā, pirmais ārā (angl. first in – first out).

Vienotajā nodokļu kontā iemaksātā summa automātiski tiks sadalīta atbilstoši nodokļu veidiem pēc principa, ka pirmo segs senāko saistību – nodokļa pamatsummu, pēc tam nokavējuma naudu, ja tāda ir aprēķināta, bet pēdējo – soda naudu, ja tāda tikusi piemērota.

Atbilstoši FIFO principam tiks segti gan regulārie maksājumi, gan parādi, tādējādi nodokļu maksātājam vienlaikus vairs nevarēs būt nodokļu parāds vienlaikus ar pārmaksu citā nodoklī. VID vērš uzmanību uz izmaiņām deklarētās pārmaksas izmantošanas kārtībā – no 2021. gada parādu varēs segt tikai ar deklarētās pārmaksas apstiprināšanas datumu VID, nevis deklarācijas iesniegšanas datumu.

Detalizēta kārtība, kā maksājums tiks automātiski sadalīts, ir noteikta Ministru kabineta 2018. gada 30. oktobra noteikumos Nr. 661 “Kārtība, kādā maksā nodokļus, nodevas, citus valsts noteiktos maksājumus un ar tiem saistītos maksājumus un novirza tos saistību segšanai“, kas stāsies spēkā no 2021. gada 1. janvāra.

    Kā uzzināt, kuri nodokļi ir samaksāti

Lai nodrošinātu, ka nodokļu maksātājs ir lietas kursā par to, kādi nodokļi no vienotajā kontā iemaksātās summas samaksāti, informācija būs redzama VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Tehniskais risinājums paredz, ka nodokļu maksātājs EDS un VID darbinieks MAIS redzēs vienu un to pašu informāciju, tādējādi savstarpējā komunikācija kļūs ērtāka.

 Kā darbojas uzkrāšanas princips

Sākot ar 2021. gada 1. janvāri, VID administrēto valsts ieņēmumu uzskaitē tiks ieviests uzkrāšanas princips.

Uzkrāšanas princips nozīmē, ka saskaņā ar to grāmatvedības darījumi un citi notikumi tiek atzīti tad, kad tie rodas (nevis brīdī, kad Valsts kasē tiek saņemta vai samaksāta nauda).

Līdz ar uzkrājuma principa ieviešanu nodokļu maksātajam būs iespēja saņemt korektu un saprotamu informāciju par nodokļu nomaksas stāvokli uz katru konkrētu izvēlēto vēsturisko datumu, jo tiks nodrošināta VID administrēto valsts budžeta ieņēmumu uzskaite atbilstoši vispārpieņemtajiem grāmatvedības uzskaites principiem, tā padarot nodokļu nomaksas procesu caurskatāmu, uztveramu un atsekojamu. Varēs redzēt gan aprēķinātās saistības, gan veiktos maksājumus par katru nodokli.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: