Ienākuma nodokļa likmes maiņas mēnesis

(0)

Jautājums: Ar kādu mēnesi mainīt piemērojamo IIN likmi, ja darbinieks vēlas 20% IIN vietā piemērot nodokli 23% apmērā?

Atbildi sagatavoja MAIJA GREBENKO, žurnāla BILANCE galvenā redaktore

Š.g. 1. oktobrī stājās spēkā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likuma grozījumi, kas mazliet savādākā redakcijā izsaka šā likuma 15. pantā jau esošo normu (23. daļa) par iespēju darbiniekam izvēlēties lielāku IIN likmi salīdzinoši ar likumā noteikto.

Apzinoties to, ka gada ieņēmumu summa, kas pārsniedz 20 004 eiro, ir apliekama ar IIN likmi 23%, žurnāla redakcija vairākkārtīgi brīdināja par iespējamām nodokļa sekām, ja darba ņēmēji nesekos saviem kopējiem gada bruto ieņēmumiem. Darba devējam nav kur gūt informāciju par darbinieku ieņēmumiem citās darba vietās. Rezultātā darbinieks, arī nevienam nestāstot par saviem ieņēmumiem, dažreiz nezina, ka VID tomēr seko viņa aktivitātēm. Un var gadīties, ka gada laikā nodoklis ieturēts nepamatoti mazākā summā un tas ir jāpiemaksā. Diemžēl faktiski šis izskaidrojošais darbs grāmatvežiem ir papildu slodze.

Lai mazinātu IIN piemaksas varbūtību, nodokļa likmes piemērošanas un maiņas iespējas patlaban izteiktas šādi:

pamatojoties uz maksātāja (fiziskās personas) rakstveida iesniegumu ienākuma izmaksātājam (faktiski – grāmatvedim), taksācijas gada laikā IIN tiek ieturēts saskaņā ar 23% likmi arī no ieņēmumiem līdz 1667 eiro, kas gūti nodokļa grāmatiņas iesniegšanas vietā (arī autoratlīdzības ieņēmumiem, darbnespējas pabalstiem un pensijām neatkarīgi no grāmatiņas iesniegšanas vietas), proti, netiek ņemts vērā, ka likums nosaka piemērot nodokļa likmi 20% apmērā;

pamatojoties uz maksātāja (fiziskās personas) veiktu atzīmi nodokļa grāmatiņā (EDS), ienākuma izmaksātājs taksācijas gada laikā ietur nodokli saskaņā ar 23% likmi no ieņēmumiem, kas minēti iepriekšējā punktā.

Ja nodokli ietur saskaņā ar 23% likmi, pamatojoties uz maksātāja veiktu atzīmi nodokļa grāmatiņā, šo likmi sāk piemērot no nākamā mēneša 1. datuma.

Ja jaunā norma stājas spēkā 1. oktobrī, vai tiešām tā jāpiemēro tikai no 1. novembra? Domājams, ka likmes maiņa var notikt arī attiecībā pret oktobra ieņēmumiem, jo „nākamais mēnesis” minēts, lai nemulsinātu grāmatvežus ar citu likmi tūliņ pēc iesnieguma/atzīmes saņemšanas. Jebkurā gadījumā, taksācijas gadam beidzoties un līdz nākamā gada 1. februārim saņemot paziņojumus no visiem izmaksātājiem, VID veiks IIN precizējumus. Protams, labvēlīgāka situācija būs, kad nodoklis tiks atmaksāts, nevis tas būtu jāpiemaksā.

NB! Lielākas likmes aprēķināšana neietekmē atvieglojumu par apgādājamajām personām  piemērošanu.

Atbilde uz jautājumu publicēta žurnālā BILANCE Nr.20 (440) oktobris 2018.

Ķatrā žurnāla numurā ( arī žurnāla elektroniskajā arhīvā) atradīsit atbildes uz lasītāju iesūtītiem jautājumiem, tāpēc iesakām kļūt par žurnāla abonentu!

ABONĒT ŠEIT!

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)