0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKā 2021. gadā jāveic maksājumi par trešo personu un citi jautājumi saistībā ar vienoto nodokļu kontu

Kā 2021. gadā jāveic maksājumi par trešo personu un citi jautājumi saistībā ar vienoto nodokļu kontu

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Kā 2021. gadā jāveic maksājumi par trešo personu, piemēram, meitas uzņēmumu? Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro, ka, ieviešot vienoto nodokļu kontu un veicot maksājumu par trešo personu, obligāti jānorāda šī informācija bankas maksājuma uzdevuma papildu laukā “Gala maksātājs”. Šajā laukā jānorāda nodokļu maksātāja nosaukums un reģistrācijas numurs vai personas kods. Ja šis lauks nav aizpildīts, maksājums tiek piesaistīts maksājuma veicējam. VID vērš uzmanību, ka tad, ja gala maksātāja lauks netiek aizpildīts un maksājums tiek attiecināts uz paša maksātāja nodokļu parādiem, šo iemaksu vairs nevar atgūt vai novirzīt un ir jāveic vēl…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Karolina Grabowska from Pexels
Kā 2021. gadā jāveic maksājumi par trešo personu, piemēram, meitas uzņēmumu?

Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro, ka, ieviešot vienoto nodokļu kontu un veicot maksājumu par trešo personu, obligāti jānorāda šī informācija bankas maksājuma uzdevuma papildu laukā “Gala maksātājs”. Šajā laukā jānorāda nodokļu maksātāja nosaukums un reģistrācijas numurs vai personas kods. Ja šis lauks nav aizpildīts, maksājums tiek piesaistīts maksājuma veicējam.

VID vērš uzmanību, ka tad, ja gala maksātāja lauks netiek aizpildīts un maksājums tiek attiecināts uz paša maksātāja nodokļu parādiem, šo iemaksu vairs nevar atgūt vai novirzīt un ir jāveic vēl viens maksājums.

Kurā kontā ir jāieskaita nodokļu maksājums, kuram 2020. gadā ir piešķirts termiņa pagarinājums, bet maksājuma termiņš ir 2021. gads?

Termiņa pagarinājumu līgumos noteiktie maksājumi, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, ir jāmaksā vienotajā nodokļu kontā. Tos var veikt kopā ar citiem maksājamiem nodokļiem vienā summā. Maksājuma uzdevumā vairs nav jānorāda tam piešķirtais identifikators. Šie maksājumi tiek segti atbilstoši Ministru kabineta noteikumos Nr. 661 "Kārtība, kādā maksā nodokļus, nodevas, citus valsts noteiktos maksājumus un ar tiem saistītos maksājumus un novirza tos saistību segšanai" paredzētajai kārtībai un saskaņā ar VID lēmumā noteikto maksāšanas grafiku – lēmumā norādītajos termiņos tiek segta norādītā summa.

Tāpat, veicot nodokļu samaksas termiņa pagarinājuma un labprātīgas samaksas grafika maksājumus, maksājuma uzdevumā vairs nav jānorāda piešķirtais identifikators. Šos maksājumus var veikt kopā ar citiem maksājamiem nodokļiem vienā summā.

Ja summa, kas tiek ieskaitīta vienotajā nodokļu kontā, nesegs visus aktuālos nodokļu maksājumus, tad veidosies nodokļu parāds. Kā šo parādu varēs segt, vai tiks rēķināta nokavējuma nauda un soda nauda?

Ja, veicot iemaksu vienotajā nodokļu kontā, neizdodas segt visus aprēķinātos nodokļus, kam ir iestājies samaksas termiņš, tad no nākamās ieskaitītās summas atkal tiks segtas tajā brīdi atrastās senākās saistības. Nokavējuma naudas aprēķināšanas kārtībā no 2021. gada izmaiņas nav veiktas – tāpat kā līdz šim, tiek aprēķināta nokavējuma nauda par termiņā nesamaksātajiem nodokļiem.

Veicot maksājumus vienotajā nodokļu kontā, lai segtu aprēķinātos nodokļu parādus, jāņem vērā, ka vispirms tiks segta visa pamatsumma, tad – visa aprēķinātā nokavējuma nauda un tikai kā pēdējā tiks segta soda nauda, ja tāda būs aprēķināta konkrētajām saistībām.

Nokavējuma nauda tiek aprēķināta vispārējos termiņa kavējuma gadījumos, bet soda nauda lielākoties tiek aprēķināta kontroles pasākumu rezultātā.

Kā varēs uzzināt, par kuru nodokli ir aprēķināta nokavējuma nauda?

Informācija par nokavējuma naudu ir apskatāma EDS jaunajā sadaļā “Maksājumi un nomaksas stāvoklis”. Šajā sadaļā ir redzams, par kuru nodokli un cik liela nokavējuma nauda ir aprēķināta.

Vai EDS būs redzama tikai parādu summa?

EDS sadaļā “Maksājumi un nomaksas stāvoklis” varēs redzēt gan nodokļu pārmaksu, gan nodokļu parādus, gan aprēķinātos nākotnes maksājumus, kuru samaksas termiņš iestāsies tuvākā mēneša laikā.

Vai VID publiskojamo datu bāzes dati par parādniekiem arī tiks atjaunināti divas reizes mēnesī – 7. un 26. datumā?

Sākot ar 2021. gadu informācija par parādniekiem VID publiskojamo datu bāzē tiek atjaunināta biežāk. Atjauninātie dati tiek publiskoti tikai ar divu vai trīs dienu nobīdi. Piemēram, 5. datumā ir redzami parādi par 3. datumu.

Datu atjaunināšana notiek automātiski, tiklīdz no Valsts kases tiek saņemta informācija par to, ka pārskaitījums ir sasniedzis mērķi, t. i., nauda ir ienākusi valsts budžeta kontā un nodoklis ir samaksāts.

Vai pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārmaksa tiks atmaksāta uzņēmuma kontā vai paliks vienotajā nodokļu kontā?

Līdz ar vienotā nodokļu konta ieviešanu PVN nodokļa atmaksāšanas kārtība nemainās. Pēc deklarētās pārmaksas apstiprināšanas tā tiek atmaksāta nodokļu maksātāja kontā. Izņēmums – ja konkrētajam nodokļu maksātājam ir parāds. Tad pārmaksātā summa apstiprināšanas datumā tiek piesaistīta senākajām parādsaistībām un vispirms nosedz tās. Savukārt, ja apstiprinātā pārmaksa ir lielāka nekā nodokļu maksātāja parādsaistības, tad pēc parādsaistību segšanas atlikusī naudas summa tiek atmaksāta uzņēmuma norādītajā kontā.

Es izīrēju savu dzīvokli un maksāju iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10 %. Kā mani ietekmēs vienotā nodokļu konta ieviešana?

Iedzīvotājiem, kuri izīrē savu nekustamo īpašumu un maksā 10 % IIN no gūtajiem ieņēmumiem, no 2021. gada 1. janvāra aprēķinātais IIN ir jāmaksā vienotajā nodokļu kontā. Tāpat kā līdz šim, ja īpašums ir izīrēts komersantam, tad IIN tiek ieturēts izmaksas brīdī un īres maksa nav jādeklarē. Ja īpašums ir izīrēts privātpersonai, kas nav komersants, un ienākuma nodokli maksājat pats, to aprēķina rezumējošā kārtībā, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju – nākamajā gadā.

Uz kādu kontu ir jāpārskaita 130 eiro, ko veic taksometra pārvadātāji saņemot licenci pasažieru pārvadājumiem?

Taksometru maksājumiem iemaksa ir jāveic depozītkontā. Depozītkonta numurs - LV17TREL813105600300B (Obligātā iemaksa par vieglo taksometru, ar kuru tiek veikti pārvadājumi).

Lasiet arī: Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 1. janvāra Līdz ar vienotā nodokļu konta ieviešanu mainās deklarāciju iesniegšanas termiņš VID