0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBADEKLARĀCIJAS UN PĀRSKATIVienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 1. janvāra

Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 1. janvāra

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

No 2021. gada janvāra Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētie nodokļi būs iemaksājami vienotajā nodokļu kontā. VID skaidro, kā šīs veiktās nodokļu samaksas turpmāk uzrādāmas grāmatvedībā. Grāmatvedība vienkāršā ieraksta sistēmā Persona, kas ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja, saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus reģistrē (ieraksta) grāmatvedības reģistrā “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls”. Žurnāla paraugs ir noteikts Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumu Nr. 188 “Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Maitree Rimthong, Pexels.com

No 2021. gada janvāra Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētie nodokļi būs iemaksājami vienotajā nodokļu kontā. VID skaidro, kā šīs veiktās nodokļu samaksas turpmāk uzrādāmas grāmatvedībā.

Grāmatvedība vienkāršā ieraksta sistēmā

Persona, kas ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja, saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus reģistrē (ieraksta) grāmatvedības reģistrā “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls”.

Žurnāla paraugs ir noteikts Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumu Nr. 188 “Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” 1. pielikumā.

Kārtojot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ieņēmumus uzskaita pēc kases principa – ieņēmumus tad, kad tie ir saņemti, bet izdevumus – tad, kad tie ir izdarīti.

Grāmatvedība divkāršā ieraksta sistēmā

Atspoguļojot grāmatvedībā nodokļa aprēķināšanu un samaksu, jāievēro finanšu pārskatu sagatavošanas vispārīgie principi:

  • bilances un peļņas vai zaudējumu aprēķina posteņos summas norāda pēc uzkrāšanas principa, proti, ieņēmumus un izdevumus norāda, ņemot vērā to rašanās laiku, nevis naudas saņemšanas vai izdošanas laiku;
  • ar pārskata gadu saistītos ieņēmumus un izdevumus norāda neatkarīgi no maksājuma vai rēķina saņemšanas datuma. Izmaksas saskaņo ar ieņēmumiem attiecīgajos pārskata periodos;
  • bilances un peļņas vai zaudējumu aprēķina posteņos summas norāda, ņemot vērā saimniecisko darījumu saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu.

Darījumu uzrādīšanai grāmatvedībā uzņēmums lieto tādu kontu plānu, lai gada pārskata sastāvdaļas varētu sagatavot atbilstoši Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 1. pielikumam “Bilances shēma” un 2. pielikumam “Peļņas vai zaudējumu aprēķina shēma vertikālā formā (klasificēta pēc izdevumu veidiem)” vai 3. pielikumam “Peļņas vai zaudējumu aprēķina shēma vertikālā formā (klasificēta pēc izdevumu funkcijas)”.

Laika periodā starp naudas iemaksu vienotajā nodokļu kontā un EDS sniegto informāciju par naudas sadalījumu pa saistībām veikto maksājumu ieteicams uzrādīt šim nolūkam paredzētā STARPKONTĀ, piemēram, “Nauda ceļā” vai “Iemaksa vienotajā nodokļu kontā”, ar ko papildināma grāmatvedības politika, kontu plāns un kontu korespondence.

Atkarībā no tā, vai pārskaitīto nodokli novirzīs citu nodokļu parādu segšanai, minēto darījumu uzrādīšanai grāmatvedības reģistros var lietot šādus kontus:

1)      bilances kontu shēmas aktīvā:

  • iedaļas “Apgrozāmie līdzekļi” posteni “Nauda”
  • iedaļas “Apgrozāmie līdzekļi” posteni “Nauda ceļā”

2)      bilances kontu shēmas pasīvā:

  • iedaļas “Īstermiņa kreditori” posteni “Nodokļi un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”

Kā tas izskatīsies VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) var ar piemēriem aplūkot VID metodiskajā materiālā, kurš lejuplādējams šeit.