0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBADEKLARĀCIJAS UN PĀRSKATIKā aizpildāms darba devēja ziņojums, ja darbinieks saņem dīkstāves pabalstu?

Kā aizpildāms darba devēja ziņojums, ja darbinieks saņem dīkstāves pabalstu?

Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro, kā aizpildāms darba devēja ziņojums, ja darbinieks ir dīkstāvē ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 pandēmiju un viņam tiek izmaksāts dīkstāves pabalsts (pabalstu izmaksā VID darbiniekam uz viņa norādīto bankas kontu). 2020.gada 20.martā ir pieņemts likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”, kurš paredz: ja krīzes skarto nozaru darba devējs nenodarbina darbinieku vai neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības (dīkstāve), darbiniekam tiek kompensēta atlīdzība līdz 75 procentiem no iepriekšējo sešu mēnešu vidējās atlīdzības apmēra, bet ne vairāk kā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: David McEachan, Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro, kā aizpildāms darba devēja ziņojums, ja darbinieks ir dīkstāvē ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 pandēmiju un viņam tiek izmaksāts dīkstāves pabalsts (pabalstu izmaksā VID darbiniekam uz viņa norādīto bankas kontu).

2020.gada 20.martā ir pieņemts likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”, kurš paredz: ja krīzes skarto nozaru darba devējs nenodarbina darbinieku vai neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības (dīkstāve), darbiniekam tiek kompensēta atlīdzība līdz 75 procentiem no iepriekšējo sešu mēnešu vidējās atlīdzības apmēra, bet ne vairāk kā 700 eiro par kalendāra mēnesi (dīkstāves pabalsts).

Šādā gadījumā darba devējs var nepiemērot Darba likuma 74. pantu, kas paredz, ka darba devējam par dīkstāves periodu ir pienākums izmaksāt darbiniekam algu (likuma “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” 14. pants).

Tikai tad, ja darbiniekam ir piešķirts dīkstāves pabalsts, darba devējam ir tiesības neievērot Darba likuma 74.pantā noteikto un par dīkstāves periodu ir tiesības neizmaksāt darba algu.

Ikmēneša darba devēja ziņojumā VID darba devējam  jādeklarē:

  • 4.ailē – par pārskata mēnesi aprēķināto algu, neatkarīgi no tā, vai aprēķinātā alga ir izmaksāta;
  • 5.ailē – no 4.ailē deklarētās algas aprēķinātās kopējās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk – VSAOI), summējot darba ņēmēja VSAOI daļu un darba devēja VSAOI daļu;
  • 8.ailē – pārskata mēnesī ieturēto algas nodokli (turpmāk arī – IIN) no pārskata mēnesī izmaksātās darba algas, neatkarīgi no tā, par kuru mēnesi alga aprēķināta.

Dīkstāves pabalsts netiek aplikts ar IIN, un no tā nav jāveic VSAOI. Darbiniekam piešķirtais un izmaksātais dīkstāves pabalsts ikmēneša darba devēja ziņojumā nav jānorāda.

Piemēram, Gatis visu aprīli ir dīkstāvē saistībā ar ārkārtas situāciju Covid-19 izplatības ierobežošanai. Darba devējs ir pieprasījis VID dīkstāves pabalstu.Gatim tiek piešķirts dīkstāves pabalsts par aprīli – 700 eiro, ko VID ieskaita darbinieka kontā. Darba devējs aprīlī Gatim nekādus ienākumus neizmaksā.

Darba devēja ziņojumu par aprīli aizpilda šādi: par Gati ir jāmaksā uzņēmējdarbības riska valsts nodeva , jo darba attiecības nav pārtrauktas un 5.aili par aprēķinātām VSAO iemaksām neaizpilda, jo darbinieks saņem dīkstāves pabalstu.

Jautājumos, kas saistīti ar Darba likuma 74.panta piemērošanu, VID aicina vērsties Valsts darba inspekcijā.