0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKā atteikties no saimnieciskās darbības veicēja statusa?

Kā atteikties no saimnieciskās darbības veicēja statusa?

Sagatavots pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Ja reģistrētais saimnieciskās darbības veicējs vēlas izbeigt saimniecisko darbību un atteikties no saimnieciskās darbības veicēja statusa, par to rakstiski jāinformē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Iesniegums par saimnieciskās darbības izbeigšanu jāiesniedz, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS) – izvēloties dokumentu grupu “Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas”/”Nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija”. No saraksta jāizvēlas saimnieciskās darbības reģistrācijas veids, kura darbību nolemts izbeigt, jānospiež “Mainīt reģistrācijas datus” un jāatzīmē saimnieciskās darbības beigu datums. Ir jāievēro, ka laukā “Darbības periods līdz” norādītais datums var būt ne vecāks par 10 dienām no iesnieguma iesniegšanas dienas. Informāciju par…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Pieteikta, bet nereģistrēta saimnieciskā darbība
Foto: Pexels.com

Ja reģistrētais saimnieciskās darbības veicējs vēlas izbeigt saimniecisko darbību un atteikties no saimnieciskās darbības veicēja statusa, par to rakstiski jāinformē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Iesniegums par saimnieciskās darbības izbeigšanu jāiesniedz, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS) izvēloties dokumentu grupu Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas”/”Nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija”. No saraksta jāizvēlas saimnieciskās darbības reģistrācijas veids, kura darbību nolemts izbeigt, jānospiež Mainīt reģistrācijas datusun jāatzīmē saimnieciskās darbības beigu datums. Ir jāievēro, ka laukā “Darbības periods līdz norādītais datums var būt ne vecāks par 10 dienām no iesnieguma iesniegšanas dienas.

Informāciju par nodokļu maksātāja izslēgšanu no nodokļu maksātāju reģistra VID iekļauj publiski pieejamā datubāzē nekavējoties, bet ne vēlāk kā divu darbdienu laikā pēc tam, kad stājies spēkā lēmums par nodokļu maksātāja izslēgšanu no nodokļu maksātāju reģistra.

Tātad, VID Publiskojamo datu bāzē www6.vid.gov.lv/SDV ikviens var pārliecināties, vai ir vai nav saimnieciskās darbības veicējs.

Pēc saimnieciskās darbības izbeigšanas (ja nodokļi ir maksāti vispārējā kārtībā) nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam (bet, ja kopējie personas ienākumi gadā pārsniedz 62 800 eiro, no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam) jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, jāaprēķina un jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) par ienākumu no saimnieciskās darbības.

VID septembrī aktualizējis metodisko materiālu "Nodokļu maksātāju un nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrācija Valsts ieņēmumu dienestā".

Atgādinām, ka VID  nodokļu maksātāju reģistrā reģistrē fiziskās personas, kuras:

  • ir darba devēji;
  • veic saimniecisko darbību;
  • kuras atbilstoši IIN reglamentējošiem normatīvajiem aktiem var nereģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicējas un ir paziņojušas VID par saimnieciskās darbības veikšanu;
  • kuras ir pašnodarbinātie;
  • kuras ir iekšzemes darba ņēmēji pie darba devēja ārvalstnieka;
  • kuras ir ārvalstu darba ņēmēji pie darba devēja ārvalstnieka;
  • kuras atbilstoši iedzīvotāju ienākuma nodokli reglamentējošiem normatīvajiem aktiem no saviem algotā darba ienākumiem pašas aprēķina un maksā algas nodokli.

Tāpat VID ir jāreģistrējas subjektiem, kas nav reģistrējami Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā:

  • ārvalstu diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības;
  • nerezidentu (ārvalsts komersantu) pastāvīgās pārstāvniecības Latvijā, kas saskaņā
    ar likumu “Par nodokļiem un nodevām” visu nodokļu likumu piemērošanai uzskatāmas par atsevišķiem iekšzemes nodokļu maksātājiem.

VID kā nodokļu maksātājus jāreģistrē arī nodokļu maksātāju struktūrvienības, t.sk. tīmekļa vietņu struktūrvienības. Personai ir pienākums reģistrēt VID kā savas saimnieciskās darbības struktūrvienību tādu tīmekļa vietni vai mobilo lietotni, ar kuras starpniecību persona plāno veikt vai jau veic sistemātisku un patstāvīgu darbību par atlīdzību (piemēram, tīmekļa vietnē veic preču pārdošanu vai pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību). Par tīmekļa vietņu vai mobilo lietotņu reģistrācijas nosacījumiem var iepazīties VID mājaslapā šeit.