0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKā darba devējam piemērot IIN atvieglojumu, ja darbinieks nav strādājis pilnu mēnesi?

Kā darba devējam piemērot IIN atvieglojumu, ja darbinieks nav strādājis pilnu mēnesi?

Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu piemērošanu nodrošina ar elektroniskās algas nodokļa grāmatiņas  palīdzību. Tāpēc, ja darbinieks ik mēnesi vēlas saņemt šos likumā paredzētos atvieglojumus un VID prognozēto neapliekamo minimumu, svarīgi, lai tas būtu informēts, ka nodokļa atvieglojumus piemēro, aprēķinot nodokli ienākuma gūšanas (izmaksas) vietā, kura grāmatiņā atzīmēta kā galvenā ienākuma gūšanas vieta. Savukārt, lai elektroniskās algas nodokļa grāmatiņā ierakstītu nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošu personu, darbiniekam jāiesniedz paziņojumu VID par apgādībā esošām personām, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS) vai iesniedzot dokumentus klātienē. Bet kā rīkoties darba…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Cottonbro from Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu piemērošanu nodrošina ar elektroniskās algas nodokļa grāmatiņas  palīdzību. Tāpēc, ja darbinieks ik mēnesi vēlas saņemt šos likumā paredzētos atvieglojumus un VID prognozēto neapliekamo minimumu, svarīgi, lai tas būtu informēts, ka nodokļa atvieglojumus piemēro, aprēķinot nodokli ienākuma gūšanas (izmaksas) vietā, kura grāmatiņā atzīmēta kā galvenā ienākuma gūšanas vieta.

Savukārt, lai elektroniskās algas nodokļa grāmatiņā ierakstītu nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošu personu, darbiniekam jāiesniedz paziņojumu VID par apgādībā esošām personām, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS) vai iesniedzot dokumentus klātienē.

Bet kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks uzņēmumā nav bijis nodarbināts pilnu mēnesi? VID skaidro, ka darba devējam, aprēķinot nodokli, ja darba tiesiskās attiecības nav pastāvējušas pilnu mēnesi, atvieglojumu apmēru jānosaka pa dienām pēc formulas:

Ad = Am : d

Ad – nodokļa atvieglojumu apmērs kalendāra dienā; Am – nodokļa atvieglojumu summa mēnesī; D – mēneša kalendāra dienu skaits.

Darba devējs, pamatojoties uz personas grāmatiņā izdarīto ierakstu izmaiņām par tiesību uz nodokļa atvieglojumu rašanos vai zaudēšanu, veic taksācijas gada nodokļa pārrēķinu, ja nodokļa atvieglojums:

  • nav piemērots par visu laiku no taksācijas gada sākuma līdz taksācijas gada beigām, par kuru personai bijušas tiesības to piemērot;
  • ir piemērots par ilgāku laiku, nekā personai ir bijušas uz to tiesības.
Darba devējs neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus nepiemēro par dienām, par kurām darbiniekam ir darbnespējas lapa B.

Darba devējs ietur papildus aprēķināto nodokli vai atmaksā par daudz ieturēto nodokli nākamajos taksācijas gada mēnešos pēc grāmatiņā izdarīto ierakstu par tiesībām uz nodokļa atvieglojumiem aktualizēšanas.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), aprēķinot nodokli no slimības pabalsta, ņem vērā VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus laika periodā, par kuru slimības pabalsts aprēķināts. Vienas kalendāra dienas VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma apmēru aprēķina, VID prognozēto mēneša neapliekamā minimuma summu dalot ar mēneša kalendāra dienu skaitu. Tāpat nepilnam mēnesim nosaka arī nodokļa atvieglojumu apmēru. Minēto nepiemēro personai, kura saņem izdienas pensiju.

Ja personai VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums un atvieglojumi par apgādībā esošām personām darbavietā nav piemēroti pilnā apmērā, personai ir tiesības iesniegt gada ienākumu deklarāciju un veikt nodokļa pārrēķinu, piemērojot gada diferencēto neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus pilnā apmērā.