0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKLIENTU IZPĒTE, SANKCIJASKā novērtēt darījuma partnera uzticamību?

Kā novērtēt darījuma partnera uzticamību?

Ikars Kubliņš, Plz.lv redaktors

Viens no jautājumiem, kas nomoka godprātīgu nodokļa maksātāju - kā iespējams zināt, kāds ir uzņēmuma sadarbības partneris? Lai iespējami adekvātāk varētu novērtēt darījumu partnera uzticamību un darījuma risku, ieteicams iepazīties ar Valsts ieņēmumu dienesta izstrādātajiem ieteikumiem. "Es aicinu savus darbiniekus katrā konkrētā gadījumā izvērtēt, vai nodokļu maksātājs, sekojot mūsu izstrādātajām vadlīnijām, varēja vai nevarēja identificēt, ka viņa sadarbības partneris ir riskants. Ir gadījumi, kad to varēja, un ir gadījumi, kad nevarēja izdarīt," to, cik svarīgi ir sekot VID vadlīnijām, uzsver Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine.  Pirmais solis ir izvērtēt…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash

Viens no jautājumiem, kas nomoka godprātīgu nodokļa maksātāju - kā iespējams zināt, kāds ir uzņēmuma sadarbības partneris? Lai iespējami adekvātāk varētu novērtēt darījumu partnera uzticamību un darījuma risku, ieteicams iepazīties ar Valsts ieņēmumu dienesta izstrādātajiem ieteikumiem.

"Es aicinu savus darbiniekus katrā konkrētā gadījumā izvērtēt, vai nodokļu maksātājs, sekojot mūsu izstrādātajām vadlīnijām, varēja vai nevarēja identificēt, ka viņa sadarbības partneris ir riskants. Ir gadījumi, kad to varēja, un ir gadījumi, kad nevarēja izdarīt," to, cik svarīgi ir sekot VID vadlīnijām, uzsver Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine. 

Pirmais solis ir izvērtēt VID publiskojamo datu bāzē pieejamo informāciju par darījumu partneri:

  • Pamatdarbības veids (NACE kods)
  • Vai ir PVN maksātājs
  • Vai ir/nav apturēta saimnieciskā darbība
  • Informācija par struktūrvienībām
  • Par reģistrētajām elektroniskajām ierīcēm un iekārtām
  • Par nodokļu parādiem
  • Par samaksāto nodokļu kopsummu un darba ņēmēju skaitu iepriekšējos 3 gados

Tāpat iespējams izmantot arī Lursoft vai Firmas.lv datubāzes, iepazīstoties ar uzņēmumu peļņas/zaudējumu rādītājiem, apgrozījumu pa gadiem un kontekstā ar samaksātajiem nodokļiem, likviditātes un rentabilitātes rādītājiem, u.c. informāciju.

Taču bieži gadās, ka pati būtiskākā informācija atrodama nevis datu bāzēs, bet paša nodokļu maksātāja pieredzē ar konkrēto darījuma partneri. S. Kārkliņa-Ādmine uzsver, ka būtiski ir izvērtēt pašus darījuma apstākļus. Vērts apsvērt šādus galvenos aspektus:

  • vai darījuma partnera pārstāvji ir apšaubāmi (piemēram, tos pārstāv nepilnvarotas personas; amatpersonas ir tikai ārvalstu personas; vai īpašnieki, amatpersonas, darbinieki iepriekš nav pārstāvējuši citu nodokļu maksātāju, kuram tagad apturēta darbība, izslēgts no PVN reģistra vai ir nodokļu parādi)
  • darījuma noslēgšanas vieta (izvairās no darījumu slēgšanas birojā vai birojs nav labiekārtots)
  • darījuma apjomi ir nesamērīgi lieli (partnerim ir mazs pamatkapitāls, mazs apgrozījums, bet tiek piedāvāti liela apjoma darījumi)
  • pārāk labi darījuma nosacījumi un preču cena (var liecināt par iesaisti PVN shēmās)
  • prece nav apdrošināta (sevišķi, ja preces ir vērtīgas)
  • nepilnīgi darījuma dokumenti (tie noformēti nepilnīgi, nekvalitatīvi vai kļūdaini)
  • norēķinu kārtība neatbilst nodokļu maksātāja parastajai komercpraksei (pieprasa maksāt skaidrā naudā, sadalīt šādus maksājumus līdz 1500 eiro limitam, veikt maksājumus uz ārvalstu kontu)
  • preču piegāde no trešajām personām

Īpašu uzmanību esot jāpievērš preces vai pakalpojuma cenai. "Gadījumos, kad saskaramies ar nodokļu maksātājiem, kas "iekrituši" uz dažādiem riskantiem darījumu partneriem, faktiski vienmēr jautājums ir bijis par preces vai pakalpojuma cenu. Ja šī cena būtiski atšķiras no tā, ko spēj piedāvāt visi pārējie, tad pirmais jautājums ir - kā gan šāds darījuma partneris, nereti bez pieredzes un varbūt pat bez darbiniekiem, var piedāvāt tik zemu cenu, ja līdzās ir uzņēmums ar vairākiem desmitiem darbinieku un infrastruktūru, kurš šādu cenu piedāvāt nespēj? Tas ir viens no galvenajiem jautājumiem, kas jāuzdod - ja tu pērc lētāk, tad vai tas neliecina par to, ka pārdevēja puse, iespējams, šādu piedāvājumu panāk uz nodokļu nemaksāšanas rēķina?" iesaka S. Kārkliņa-Ādmine.

Par darījumu partneru izvērtēšanas pamatprincipiem VID pārstāvji informēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras organizētajā seminārā "Kā izvairīties no VID audita?".