0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-BILANCES JURIDISKIE PADOMIBJP RAKSTIKā pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri Latvijā vai ārvalstīs

Kā pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri Latvijā vai ārvalstīs

Jurijs Ņikuļcovs, Rīgas šķīrējtiesas priekšsēdētājs

Darījumu slēgšanai gan vietējā, gan ārvalstu tirgū ir ļoti svarīga nozīme, jo tas veicina ekonomikas izaugsmi. Uzņēmējdarbības pārstāvji darījumu līgumu slēgšanā arvien pievērš maz uzmanības sadarbības partneru pārbaudei. Taču, laikam ejot, mainās likumdošana un prasības, tāpēc uzņēmējiem ir jāpārskata darījumu slēgšanas modelis un padziļināti jāizvērtē darījumu partneris, izlemjot, kāds risku līmenis katram ir pieņemams. Jums ir jāzina savs klients un sadarbības partneris, patiesais labuma guvējs. Saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumu uzņēmējam…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCES JURIDISKIE PADOMI par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BJP abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kā pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri Latvijā vai ārvalstīs
Ilustrācija: © klyaksun – stock.adobe.com
Jurijs Ņikuļcovs, Rīgas šķīrējtiesas priekšsēdētājs
Jurijs Ņikuļcovs,
Rīgas šķīrējtiesas priekšsēdētājs
Foto no Rīgas šķīrējtiesas arhīva

Darījumu slēgšanai gan vietējā, gan ārvalstu tirgū ir ļoti svarīga nozīme, jo tas veicina ekonomikas izaugsmi. Uzņēmējdarbības pārstāvji darījumu līgumu slēgšanā arvien pievērš maz uzmanības sadarbības partneru pārbaudei. Taču, laikam ejot, mainās likumdošana un prasības, tāpēc uzņēmējiem ir jāpārskata darījumu slēgšanas modelis un padziļināti jāizvērtē darījumu partneris, izlemjot, kāds risku līmenis katram ir pieņemams. Jums ir jāzina savs klients un sadarbības partneris, patiesais labuma guvējs. Saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumu uzņēmējam ir jābūt pārliecinātam par savu partneri un darījumu caurskatāmību, jo jebkurā laikā valsts iestādes var pieprasīt apliecināt informāciju, cik „drošs” ir sadarbības partneris.

Ja sākumā var šķist, ka galvenais, par ko darījuma laikā ir jāsatraucas, – vai klients samaksās, patiesībā nav vienīgais riska faktors. Svarīgi pirms sadarbības uzsākšanas ir veikt monitoringu, proti, nepieciešams savākt pēc iespējas vairāk informācijas, sevišķi pakalpojumu sniedzējiem: par potenciālo partneri, cik tā darbība ir tiesiska, kāda būs naudas aprite – vai naudas plūsmas būs pārskatāmas un naudas izcelsme nosakāma.

Kā pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri Latvijā

Pirmais solis, kas ir plaši izplatīts un kuru izmanto teju ikkatrs darījuma partneris, lai iepazītu savu potenciālo partneri, ir izpētīt publiskajos reģistros pieejamo informāciju par juridisko personu, par tās finanšu rādītājiem. Ikdienā ļoti bieži sastopamies ar gadījumiem, kad joprojām ir uzņēmumi, kuri paļaujas vienīgi uz potenciālā partnera mutiski teikto un norādi uz interneta resursos atrodamo partnera tīmekļvietni. Kā rāda prakse, tas nav drošākais un uzticamākais informācijas saņemšanas avots, jo uzņēmuma tīmekļvietnē noteikti netiek publiskotas iespējamās finanšu grūtības, kā arī darījuma partnera teiktais ir tikai vārdi, ja tie nav apstiprināti ar faktiem, piemēram, dokumentāciju. Uzņēmums savā mājaslapā ievieto tikai to informāciju, kuru vēlas, lai citi redz, un noslēpj visu, kas varētu likt potenciālajiem partneriem šaubīties par darījuma noslēgšanu. Lai izvērtētu darījuma partneri, ir ieteicams izmantot publiski pieejamos resursus, tajos publicētos datus un informāciju, kura ir atrodama valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī atsevišķu komersantu izveidotajos oficiālajos reģistros un datubāzēs.

Interneta pārlūkā atrodamie publiski pieejamie resursi sniegs nepieciešamo informāciju un atbildes uz ļoti būtiskiem jautājumiem, kas ļaus saskatīt kopainu un pieņemt lēmumu par sadarbības uzsākšanu vai pārtraukšanu. Noteikti pievērsiet uzmanību, vai internetā ir pieejamas sūdzības vai atsauksmes par potenciālo partneri – kas un kādā laika posmā ir veicis šos ierakstus. Viens no šādiem publiski pieejamajiem portāliem, kur meklēt atsauksmes par Latvijas uzņēmumiem, ir www.sudzibas.lv. 

Jāvērš uzmanība, ka jebkuras atsauksmes un sūdzības ir nepieciešams izvērtēt objektīvi, jo ir uzņēmumi, kuri mākslīgi veido atsauksmes savās mājaslapās, lai veidotu pozitīvu priekšstatu par sevi. Protams, ir uzņēmumi, kuri publicē arī reālas klientu atsauksmes. Tāpat arī ar sūdzībām – viena vai pāris sūdzību pirms vairākiem gadiem nebūs objektīvs rādītājs, kas liecinās par to, ka uzņēmums aizvien ir negodprātīgs vai neuzticams. Katram uzņēmējam var būt bijuši savi kritieni un izaugsmes posmi, tādēļ, izvērtējot potenciālos partnerus, ir jāskatās uz reālo un aktuālo situāciju, pēc kādiem principiem uzņēmums strādā patlaban. Ja māc šaubas, vienmēr ir iespēja sazināties ar atsauksmes vai sūdzības autoru un lūgt pamatot viedokli par konkrēto uzņēmumu un izstāstīt konkrēto situāciju. Tāpat ir iespēja uzdot jautājumus citiem sadarbības partneriem, kuriem uzticaties: vai tiem ir bijusi sadarbība ar šo uzņēmumu un kāda tā ir bijusi.

Ja potenciālajam sadarbības partnerim ir izveidota tīmekļvietne, izvērtējiet, vai tā sniedz pārliecību, ka uzņēmums ir uzticams, proti, vai mājaslapā norādītā informācija ir pārskatāma, saprotama, vai ir norādīti visi uzņēmuma sniegtie pakalpojumi,  rekvizīti un kontaktinformācija.

Informāciju par uzņēmuma maksātspēju un attieksmi pret uzņēmējdarbību kopumā var atrast publiskajos valsts iestāžu reģistros, piemēram, ir iespēja pārbaudīt, vai darījuma partneris ir oficiāli reģistrēts, kad ir reģistrēts, cik bieži tiek mainīta uzņēmuma valde, kas ir patiesie labuma guvēji uzņēmumā. Par to, vai uzņēmumam ir aizsākts maksātnespējas process, ziņas var atrast Uzņēmumu reģistra publiski pieejamajās datubāzēs, ievadot partnera nosaukumu vai reģistrācijas numuru. Visi Maksātnespējas reģistra ieraksti ir pieejami publiski (https://maksatnespeja.ur.gov.lv/insolvency/search/lv).

Svarīgi ir pievērst uzmanību potenciālā partnera maksātspējai, proti, pārbaudīt, vai uzņēmumam nav nodokļu parādu (https://www6.vid.gov.lv/NPAR?) un vai uzņēmums ir pievienotā vērtības nodokļa maksātājs (https://www6.vid.gov.lv/PVN?).

Pirms darījuma noslēgšanas noteikti lūdziet, lai partneris uzrāda vai iesniedz dokumentus un informāciju par preču izcelsmi, ražotāju, preču specifikāciju, ja tādai ir jābūt; kvalitātes atbilstību, pakalpojuma sniegšanas apliecinošas atļaujas, sertifikātus, visus nepieciešamos dokumentus. Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē, sadaļā „Publiskojamo datu bāze”, var iegūt galveno informāciju par juridiskajām personām un to darbības rezultātiem.

Kā pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri ārvalstīs

Ja meklējat sadarbības iespējas ārpus valsts robežām vai jau esat atradis potenciālo partneri, bet ir nepieciešama tā pārbaude, noteikti būtu jāpievērš uzmanība ne tikai katras valsts uzņēmumu reģistrā vai publiskajā datubāzē esošajai informācijai, bet arī attiecīgās valsts likumdošanas normām, kas nosaka darījumu juridiskās nianses.

Der zināt, ka kopš 2022. gada 6. jūlija Uzņēmumu reģistrs nodrošina bezmaksas patieso labuma guvēju informācijas nodošanu Patieso labuma guvēju reģistru savstarpējās savienojamības sistēmā (Beneficial Ownership Registers Interconnection System (BORIS)), kas ir rīks, ar kura palīdzību tiek apvienoti valstu centrālie reģistri, kuros ir informācija par korporatīvo un citu juridisko personu faktiskajiem īpašniekiem. 

Sistēmā (https://e–justice.europa.eu/38590/LV/beneficial_ownership_registers_interconnection_system_boris) patlaban ir atrodams juridisko datu meklētājs par sešām valstīm: Dāniju, Maltu, Grieķiju, Nīderlandi, Austriju un Latviju. Drīzumā meklētājam tiks pievienotas vēl piecas valstis – Kipra, Luksemburga, Vācija, Spānija un Francija. 

Der zināt, ka, ja esat iespējamā sadarbības partnera meklējumos ārvalstīs, varat vērsties arī pie  kompetentas iestādes, kurai ir pieredze attiecīgajā jomā, piemēram, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) var palīdzēt atrast biznesa partnerus ārvalstīs. Šādu atbalstu var sniegt gan LIAA pārstāvniecības 19 valstīs, gan EEN (Enterprise Europe Network) projekts. EEN ir Eiropas Komisijas (EK) projekts, kurā LIAA ir iesaistījusies jau 11 gadus un kura mērķis ir palīdzēt maziem un vidējiem uzņēmumiem starptautiski attīstīties. Plašāk par šīm iespējām varat uzzināt: http://www.een.lv/pakalpojumi/pakalpojumi-2/biznesa-sadarbibas-datu-baze/.

Izvērtējot ārvalsts potenciālos sadarbības partnerus, ir jāpārbauda un jāņem vērā finanšu atskaites un rādītāji, kredīti, sabiedrības parādi, valdes locekļu sastāvs, īpašums, licenču aktualitāte, nodokļu maksātāja statuss, maksātspēja un komercķīlas. Nebaidieties pieprasīt potenciālajam sadarbības partnerim tā uzņēmuma dokumentus – statūtus, izrakstus, līgumus.

Katras valsts vēstniecībā ir pārstāvis, kurš ir atbildīgs par starptautiskās uzņēmējdarbības jautājumiem (ekonomists, biznesa konsultants), kurš var sniegt ekskluzīvu informāciju par interesējošā uzņēmuma biznesa reputāciju un rādītājiem. Atrast šādu pārstāvi var, apmeklējot konkrētas valsts vēstniecības mājaslapu un sameklējot atbildīgās personas (atašeja) par komercjautājumiem kontaktus un sazinoties ar to.

Tāpat interneta resursos ir pieejami reģistri, kuros ir izvietota plaša informācija par juridisko personu un tā komerciālajiem datiem, finansiālo stāvokli, kontaktiem. Daži resursi ir pieejami bez maksas, citiem ir abonēšanas maksa, kuru cena ir robežās no 10 eiro līdz 15 eiro mēnesī. Ieteicams izvēlēties oficiālos reģistrus, kuros informācija ir aktuāla, pārbaudīta un ticama.

Noderīgu tīmekļvietņu saraksts ārvalsts potenciālā partnera pārbaudei

Publicēts žurnāla “Bilances Juridiskie Padomi” 2023. gada janvāra (115.) numurā.