0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻILIKUMDOŠANAKādas nodokļu izmaiņas paredz Saeimā gala lasījumā pieņemtā valsts budžeta likumu pakete?

Kādas nodokļu izmaiņas paredz Saeimā gala lasījumā pieņemtā valsts budžeta likumu pakete?

Pēc Saeimas un likumprojektu informācijas

Saeima 23. novembrī galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par valsts budžetu 2022. gadam", kā arī likumu "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2022., 2023. un 2024. gadam". Likumi vēl jāizsludina Valsts prezidentam un paredzēts, ka tie stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī. Budžeta paketē ietilpst arī grozījumi 12 likumos, kas lielākoties arī stāsies spēkā no nākamā gada sākuma. 2022. gadā valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 10,6 miljardu eiro, savukārt izdevumi - 12,4 miljardu eiro apmērā. Vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 1,62 miljardu eiro jeb 4,8% apmērā no iekšzemes kopprodukta. Ieņēmumi nākamgad plānoti par 1,078 miljardiem eiro,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Saeima.lv

Saeima 23. novembrī galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par valsts budžetu 2022. gadam", kā arī likumu "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2022., 2023. un 2024. gadam". Likumi vēl jāizsludina Valsts prezidentam un paredzēts, ka tie stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī. Budžeta paketē ietilpst arī grozījumi 12 likumos, kas lielākoties arī stāsies spēkā no nākamā gada sākuma.

2022. gadā valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 10,6 miljardu eiro, savukārt izdevumi - 12,4 miljardu eiro apmērā. Vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 1,62 miljardu eiro jeb 4,8% apmērā no iekšzemes kopprodukta.

Ieņēmumi nākamgad plānoti par 1,078 miljardiem eiro, savukārt izdevumi – par 1,642 miljardiem eiro lielāki nekā 2021. gadā.

No budžeta paketē ietilpstošajiem nodokļu likumu grozījumiem minami sekojoši:

Būtiskākās izmaiņas nodokļu jomā, ko ievieš minētie grozījumi:

no 2022. gada grāmatām, preses izdevumiem un ziņu portāliem piemēros samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 5% apmērā.

No 2022. gada paaugstināts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamais minimums, vienlaikus tas paaugstināts arī pensionāriem. No 2022.gada 1. janvāra neapliekamais minimums būs 350 eiro, bet no 1. jūlija – 500 eiro apmērā.

Ministru kabinets (MK) arī turpmāk katram laika periodam atsevišķi (laika periodam no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 30. jūnijam un laika periodam no 2022. gada 1. jūlija līdz 2022. gada 31. decembrim) noteiks šādus diferencētā neapliekamā minimuma aprēķinā par 2022. taksācijas gadu izmantojamos lielumus:

  • 1) maksimālo neapliekamo minimumu;
  • 2) apliekamā ienākuma apmēru, līdz kuram piemēro maksimālo neapliekamo minimumu;
  • 3) apliekamā ienākuma apmēru, virs kura nepiemēro diferencēto neapliekamo minimumu.

2022. taksācijas gadā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prognozētais mēneša neapliekamais minimums nedrīkst pārsniegt:

1) laika periodā no 2022. gada 1. janvāra līdz 31. jūlijam vienu sesto daļu no MK noteikumos noteiktā maksimālā diferencētā neapliekamā minimuma laika periodam no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 30. jūnijam;

2) laika periodā no 2022. gada 1. augusta līdz 31. decembrim vienu sesto daļu no MK noteikumos noteiktā maksimālā diferencētā neapliekamā minimuma laika
periodam no 2022. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim.

Saistībā ar grozījumiem IIN regulējumā, no nākamā gada paredzētas vēl vairākas būtiskas izmaiņas autoratlīdzību saņēmējiem, personāla nomniekiem, mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājiem, nekustamā īpašuma atsavināšanas gadījumos u.c.

Tāpat paredzētas izmaiņas attaisnoto izdevumu piemērošanā apdrošināšanas atlīdzību saņēmējiem u.c.

Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) maksimālā summa 2022. gadā no palielināta līdz 78 100 eiro.

Tāpat noteikts, ka, aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu darba ņēmējam, par kuru ir veicamas VSAOI no minimālā obligāto iemaksu objekta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) ņem vērā minimālo obligāto iemaksu objektu, kāds sociālās apdrošināšanas informācijas sistēmā ir aprēķināts un reģistrēts dienā, kad valsts sociālās apdrošināšanas pabalsts vai atlīdzība tiek piešķirta.

Valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu vai atlīdzību nepārrēķina, ja, veicot minimālā obligāto iemaksu objekta aprēķinu vai pārrēķinu, mainās minimālā obligāto iemaksu
objekta apmērs
.

Attiecībā uz slimības pabalsta piešķiršanu un izmaksu izmaiņas paredz darba devēja pienākumu izmaksāt darba ņēmējiem no saviem līdzekļiem slimības naudu par laiku, ne ilgāku par deviņām kalendāra dienām, šie grozījumi stājas spēkā no 2022. gada 1. aprīļa un piemērojami, ja darba ņēmējam pirmā pārejoša darba nespējas diena iestājusies 2022. gada 1. aprīlī vai vēlāk. Ja pirmā pārejoša darba nespējas diena iestājusies līdz 2022. gada 31. martam, slimības pabalstu un slimības naudu izmaksā saskaņā ar tiesisko regulējumu, kāds ir spēkā līdz 2022. gada 31. martam.”

Nākamgad nodokļu ieņēmumus ietekmēs iepriekš pieņemtie lēmumi nodokļu jomā. Lielāks būs dabas resursu nodoklis atsevišķiem objektiem, akcīzes nodoklis cigaretēm, cigāriem, cigarillām, smēķējamai, karsējamai tabakai, e-cigarešu šķidrumiem un to izgatavošanas sastāvdaļām un tabakas aizstājējproduktiem, kā arī saldinātajiem dzērieniem.

Kā nozīmīgi minami arī Grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kuru mērķis ir pārskatīt valsts un pašvaldību institūcijās nodarbināto valsts civildienesta ierēdņu un darbinieku atlīdzības politiku, lai nodrošinātu konkurētspējīgu darba samaksu valsts pārvaldē. Ar likuma grozījumiem paredzēts mainīt mēnešalgu skalu, tās viduspunktu tuvinot darba samaksas mediānai privātajā sektorā līdzīgas vērtības amatiem. Vienlaikus ar skalas precizēšanu valsts civildienesta ierēdņiem un darbiniekiem, ir precizēts arī valsts augstāko amatpersonu atalgojums.

Lasiet arī: