0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKādus izdevumus var uzskatīt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem 2018.gadā UIN vajadzībām?

Kādus izdevumus var uzskatīt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem 2018.gadā UIN vajadzībām?

Valsts ieņēmumu dienests sniedzis atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem saistītā ar nodokļu reformas radītajām neskaidrībām. Jautājums: Kādus izdevumus var uzskatīt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem 2018.gadā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas vajadzībām? Atbilde: Personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi ir uzskatāmi par saistītiem ar saimniecisko darbību, ja to tie kopā ar reprezentācijas izdevumiem gada laikā nepārsniedz 5 % no iepriekšējā pārskata gada kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, par kuru samaksāti valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi (Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (turpmāk – likums) 8.panta otrās daļas 7.punkts). Personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi likuma izpratnē ir (likuma 8.panta…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
VID
Foto: I. Kubliņš, Plz.lv

Valsts ieņēmumu dienests sniedzis atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem saistītā ar nodokļu reformas radītajām neskaidrībām.

Jautājums: Kādus izdevumus var uzskatīt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem 2018.gadā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas vajadzībām?

Atbilde: Personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi ir uzskatāmi par saistītiem ar saimniecisko darbību, ja to tie kopā ar reprezentācijas izdevumiem gada laikā nepārsniedz 5 % no iepriekšējā pārskata gada kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, par kuru samaksāti valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi (Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (turpmāk – likums) 8.panta otrās daļas 7.punkts).

Personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi likuma izpratnē ir (likuma 8.panta ceturtā daļa):

1) izdevumi darbiniekiem paredzētu kolektīvu motivēšanas vai saliedēšanas pasākumu nodrošināšanai un citi izdevumi darbinieku kolektīva motivēšanai, ja šie labumi nav bijuši iekļauti fiziskās personas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā bāzē vai ja likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" šim ienākuma veidam ir noteikts atbrīvojums;

2) izdevumi darbinieka nogādāšanai no dzīvesvietas uz darbu un no darba uz dzīvesvietu;

3) izdevumi saistībā ar sociālās infrastruktūras objektiem, kas šā likuma izpratnē ir tādi objekti, kuri nav tieši saistīti ar maksātāja saimniecisko darbību un nav paredzēti dzīvesvietas nodrošināšanai darbiniekam:

  • darbinieku izmitināšanas izdevumi, ja darbs notiek arī nakts maiņās;
  • izdevumi par sportam, ēdināšanai un darbinieku bērnu pieskatīšanai paredzētajām telpām;

4) bēru pabalsti;

5) darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami.


Katrs nodokļa maksātājs var pats pieņemt lēmumu, kādi personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tam nepieciešami, ievērojot augstāk minēto regulējumu.

Piemēram, par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem uzskata:

1) izdevumus, kuri veikti darbinieku kolektīvo pasākumu nodrošināšanai – izdevumi Ziemassvētku balles organizēšanai visiem darbiniekiem, gadskārtējo svētku svinēšanai uzņēmumā (t.sk., izdevumi telpu nomai, pasākumu organizēšanai, transporta izdevumiem, ēdināšanai, dzērienu iegādei);

2)  izdevumi par uzņēmuma sporta spēļu rīkošanu vai darbinieku komandas piedalīšanos publiskās sporta aktivitātēs (maratonā, velobraucienā u.c.).

Uz personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem var attiecināt minētos izdevumus arī tad, ja komercsabiedrības filiāles kolektīvos pasākumus ir organizējušas atsevišķi, piemēram, katras filiāles darbiniekiem reizi gadā tiek organizēts kolektīva saliedēšanas pasākums, vai filiāļu darbinieku komandas piedalās kādā reģionālajā maratonā atbilstoši filiāles atrašanās vietai.

3) izdevumi pasākumam, kurā uzņēmuma darbinieki uzstājas ar saviem stāstiem par pašu izvēlētām interesantām un aizraujošam tēmām, kas nav obligāti saistītas ar darba pienākumu veikšanu. Pasākums ir ar mērķi smelties iedvesmu no kolēģiem, padomāt par dažādām tiešā veidā ar darbu nesaistītām tēmām, ka arī ieraudzīt kolēģus no citas pozitīvas perspektīvas. Uzņēmums sedz telpu nomas un maltīšu organizēšanas izdevumus;

4) izdevumi pasākumam, kura ietvaros darbinieki dodas kopīgos pārgājienos ar mērķi saliedēt kolektīvu (uzņēmums kompensē nogādāšanu no un līdz pārgājiena sākuma un beigu punktam);

5) izdevumi darbinieku komandas saliedēšanas pasākumam, kura ietvaros notiek dažādas sporta/sacensību/izklaides aktivitātes, kas ir vērstas uz darbinieku saliedēšanu (uzņēmums maksā organizētajam par pasākuma organizēšanu, piemēram, kopīgā muzeja/kino apmeklēšana, kopīgā māla trauku veidošana u.tml., sedz transporta izmaksas, kā arī pasākuma ietvaros notiek darbinieku ēdināšana);

6) izdevumi bēru pabalstiem (līdz vai virs 250 EUR), tai skaitā izdevumi vainagiem, izmaksas līdzjūtību publicēšanai, bēru izdevumi darbinieku vai to radinieku nāves gadījumā  u.tml.

7) darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami, piemēram, darbiniekiem ikdienā tēja, kafija u.c. dzērieni un uzkodas.

Piemēram, par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem nav uzskatāmi:

1) izdevumi par vitamīnu, Omega 3 u.c. uztura bagātinātāju vai medikamentu iegādi darbiniekiem;

2) izdevumi maltīšu, uzkodu iegādei saistībā ar darbinieku dzimšanas dienu un vārda dienu svinēšanu uzņēmuma, nodaļas vai citas struktūrvienības ietvaros;

3) izdevumi, lai nodrošinātu darbiniekus katru dienu atpūtas telpās ar tēju, kafiju, pienu, augļiem un nelielam uzkodām (t.i., nav saistīti ar konkrētu motivēšanas vai saliedēšanas pasākumu un  nav paredzēti darba koplīgumā);

4) vakariņu kompensēšana darbiniekiem, kuri spiesti strādāt virsstundu darbu, lai nodotu projektus noteiktos termiņos. Attiecīgie izdevumi nav sadalāmi personāli.