0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSKOMERCPRAKSEKas jāzina par atteikuma tiesībām distances tirdzniecībā

Kas jāzina par atteikuma tiesībām distances tirdzniecībā

Tirdzniecības tīmekļvietņu, tai skaitā kolektīvās iepirkšanās portālu darbība ir balstīta uz distances līgumu slēgšanu ar patērētājiem, līdz ar to attiecībā uz minētajiem līgumiem ir piemērojamas atteikuma tiesības, par ko jāsniedz normatīvajiem aktiem atbilstoša informācija. To paredz Ministru kabineta 2014.gada 20.maija noteikumu Nr.255 „Noteikumi par distances līgumu” 5.11., 5.12. un 5.13. apakšpunkts un 8.punkts (turpmāk - Noteikumi Nr.255), informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Turklāt informācija par atteikuma tiesībām, to neesamību vai ierobežojumiem ir uzskatāma par obligāti sniedzamu pirmslīguma informāciju un distances līguma noteikumiem. Atteikuma tiesības ir patērētāja tiesības noteiktā termiņā izmantot atteikuma tiesības un, nesniedzot nekādu pamatojumu, atkāpties no distances līguma. Gadījumi,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Tirdzniecības tīmekļvietņu, tai skaitā kolektīvās iepirkšanās portālu darbība ir balstīta uz distances līgumu slēgšanu ar patērētājiem, līdz ar to attiecībā uz minētajiem līgumiem ir piemērojamas atteikuma tiesības, par ko jāsniedz normatīvajiem aktiem atbilstoša informācija. To paredz Ministru kabineta 2014.gada 20.maija noteikumu Nr.255 Noteikumi par distances līgumu” 5.11., 5.12. un 5.13. apakšpunkts un 8.punkts (turpmāk - Noteikumi Nr.255), informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.

Turklāt informācija par atteikuma tiesībām, to neesamību vai ierobežojumiem ir uzskatāma par obligāti sniedzamu pirmslīguma informāciju un distances līguma noteikumiem.

Atteikuma tiesības ir patērētāja tiesības noteiktā termiņā izmantot atteikuma tiesības un, nesniedzot nekādu pamatojumu, atkāpties no distances līguma.

Gadījumi, kuros patērētājs nevar izmantot likumā paredzētās atteikuma tiesības, ir noteikti Noteikumu Nr.255 22.punktā. Minēto izņēmumu uzskaitījums ir izsmeļošs un pārdevēji vai pakalpojumu sniedzēji nav tiesīgi to paplašināt vai interpretēt veidā, kurš patērētājus attur vai varētu atturēt no šo patērētāju likumīgo tiesību izmantošanas.

Kad atteikuma tiesības nav izmantojamas

Patērētājs nevar izmantot atteikuma tiesības, ja:

  1. pilnībā ir pabeigta pakalpojuma sniegšana, kura tika uzsākta pirms atteikuma tiesību termiņa beigām, ja patērētājs ir skaidri piekritis un apliecinājis, ka viņš zaudēs atteikuma tiesības no dienas, kad līgums par pakalpojuma sniegšanu būs pilnībā izpildīts. Šis noteikums neattiecas uz līgumiem, ja līguma priekšmets ietver gan preci, gan pakalpojumu;
  2. preces vai pakalpojuma cena ir atkarīga no finanšu tirgus svārstībām, kuras pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs nevar kontrolēt un kuras var rasties atteikuma tiesību termiņā;
  3. prece tiek izgatavota pēc patērētāja norādījumiem vai prece ir nepārprotami personalizēta;
  4. prece ātri bojājas vai tai drīz beidzas derīguma termiņš;
  5. patērētājs ir atvēris iepakojumu precei, kuru veselības un higiēnas apsvērumu dēļ nevar atdot atpakaļ;
  6. prece tās īpašību dēļ pēc piegādes ir neatgriezeniski sajaukusies ar citām lietām;
  7. līgums ir noslēgts par alkoholiskā dzēriena piegādi, par kura cenu ir panākta vienošanās līguma noslēgšanas laikā, ja tā piegādi var veikt pēc 30 dienām un tā vērtība ir atkarīga no tirgus svārstībām, kuras pārdevējs nevar kontrolēt;
  8. patērētājs ir pieprasījis pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam ierasties un veikt steidzamus remontdarbus vai tehniskās apkopes darbus. Ja pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs, ierodoties pie patērētāja, sniedz papildu pakalpojumu vai piegādā preces, kas nav nepieciešamās rezerves daļas, lai veiktu remontdarbus vai tehniskās apkopes darbus, atteikuma tiesības ir piemērojamas minētajiem papildu pakalpojumiem vai precēm;
  9. patērētājs ir atvēris audioierakstu vai videoierakstu, vai datorprogrammu iepakojumu;
  10. tiek piegādāti laikraksti, periodiskie izdevumi vai žurnāli, izņemot gadījumu, ja tie tiek piegādāti saskaņā ar abonēšanas līgumu;
  11. līgums noslēgts atklātā izsolē;
  12. līgums noslēgts par izmitināšanas pakalpojumiem (izņemot līgumus par dzīvojamo telpu īri), preču pārvadāšanu, transportlīdzekļu īri, ēdināšanu vai izklaides pasākumiem, ja pakalpojuma sniedzējs apņemas sniegt pakalpojumu noteiktā dienā vai noteiktā laikposmā;
  13. līgums noslēgts par digitālā satura piegādi, kas netiek piegādāts pastāvīgā datu nesējā, ja digitālā satura piegāde ir uzsākta ar patērētāja iepriekš skaidri paustu piekrišanu un apliecinājumu par atteikuma tiesību zaudēšanu.

Atteikuma tiesību izmantošana nozīmē patērētāja izteikta atteikuma nosūtīšana vai iesniegšana pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam.

Atteikuma tiesību izmantošanas termiņš

Atteikuma tiesību izmantošanas termiņš ir 14 dienas.

Atteikuma tiesību izmantošanas termiņa sākums ir nosakāms atkarīgi no tā, vai patērētājs atsakās no preces vai pakalpojuma distances līguma. Detalizēts regulējums atteikuma tiesību termiņa aprēķināšanai ir noteikts Noteikumu Nr.255 19. un 19.1punktā, taču vispārināti atteikuma tiesību izmantošanas sākuma brīža noteikšanu raksturo zemāk norādītais:

  • ja tiek slēgts preces pārdošanas līgums, atteikuma tiesību izmantošanas termiņu skaita no preces piegādes dienas;
  • ja tiek slēgts pakalpojuma sniegšanas līgums, atteikuma tiesību izmantošanas termiņu skaita no līguma noslēgšanas dienas;
  • ja tiek slēgts kombinētais līgums, proti, līguma priekšmets ir gan preces pārdošana, gan pakalpojumu sniegšana, atteikuma tiesību izmantošanas termiņu skaita atbilstoši preces pārdošanas līguma situācijai (no brīža, kad prece ir piegādāta).

Svarīgi! Patērētāji ir tiesīgi atteikties arī no tādiem distances preču pasūtījumiem, kuru piegāde vēl nav veikta, proti, laika posmā līdz preces piegādei.

Paraugs informācijas sniegšanai par atteikuma tiesībām norādīts Noteikumu Nr.255 pielikuma A daļā „Norādījumi par atteikumu (paraugs)”, bet šī pielikuma B daļā iekļauts atteikuma veidlapas paraugs.

Ja atteikuma tiesības konkrētā distances līguma gadījumā ir izmantojamas, proti, uz to nav attiecināmi Noteikumu Nr.255 22.punkta izņēmumi, patērētājiem obligāti sniedzamās informācijas par atteikuma tiesībām saturu veido gan norādījumi par atteikuma tiesību izmantošanu, gan atteikuma veidlapa. Minētā informācija patērētājam ir jāsniedz pastāvīgā informācijas nesējā, ne vēlāk, kā līdz preces piegādes vai pakalpojuma sniegšanas uzsākšanas brīdim.

Informācija par atteikuma tiesībām, tai skaitā atteikuma veidlapa atbilstoši Noteikumu Nr.255 5.un 8.punktam ir uzskatāma par pirmslīguma informāciju distances līguma noteikumiem. Līdz ar to minēto informāciju pārdevējam ir pienākums publicēt tirdzniecības tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē, nodrošinot tās saglabāšanas iespējas.

Atteikuma tiesību izmantošanas gadījumā pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam 14 dienu laikā no atteikuma saņemšanas dienas ir jāatmaksā patērētāja veiktie maksājumi, tai skaitā preces piegādes maksa.

Pārdevējs ir tiesīgs aizturēt patērētāja veiktos maksājumus līdz brīdim, kad patērētājs ir atdevis atpakaļ pasūtīto preci pārdevējam vai iesniedzis tās atpakaļ nosūtīšanu apstiprinošus dokumentus. Citus gadījumus, kuri paredz pārdevēja tiesības ieturēt kompensāciju vai aizturēt patērētāja veiktos maksājumus, normatīvie akti neparedz.

Patērētājam ir pienākums pasūtīto un piegādāto preci atdot vai nosūtīt atpakaļ pārdevējam 14 dienu laikā no atteikuma tiesību izmantošanas dienas (no atteikuma nosūtīšanas vai iesniegšanas dienas).

Atteikuma tiesību termiņā patērētājs ir tiesīgs iegādāto preci lietot nolūkā, lai noskaidrotu preces raksturu, īpašības un darbību (parasti tiktāl, ciktāl to iespējams izdarīt parastajā veikalā). Pārdevēja iebildumi vai aizdomas par preces pārmērīgu vai neatbilstošu lietošanu neatbrīvo pārdevēju no pienākuma 14 dienu laikā atmaksāt patērētāja veiktos maksājumus. Minētie iebildumi risināmi pušu pārrunu ceļā vai tiesā (ja patērētājs tiem nepiekrīt).

Ja informācija par atteikuma tiesībām, tai skaitā atteikuma veidlapa, patērētājam nav sniegta vai tās sniegšana neatbilst normatīvo aktu prasībām, patērētājs nav atbildīgs par preces neatbilstošu vai pārmērīgu lietošanu atteikuma tiesību termiņā, kā arī būtiski (līdz pat vienam gadam un 14 dienām) pagarinās atteikuma tiesību izmantošanas termiņu.

Atteikuma tiesības kolektīvās iepirkšanās gadījumā

Kolektīvās iepirkšanās gadījumā, noslēdzot distances līgumu par kupona iegādi, distances līguma veidā tiek noslēgts arī konkrētās preces pirkuma vai konkrētā pakalpojuma pasūtīšanas līgums. Šādās situācijās patērētāji ir tiesīgi izmantot normatīvajos aktos noteiktās atteikuma tiesības gan attiecībā uz iegādāto kuponu, gan arī attiecībā uz iegādāto preci vai pasūtīto pakalpojumu. Līdz ar to informācijai par atteikuma tiesībām ir jābūt nodrošinātai kolektīvās iepirkšanās portālos, informējot patērētājus par viņu tiesībām 14 dienu laikā atkāpties no noslēgtā distances līguma – gan kupona, gan preces vai pakalpojuma iegādes līguma. Atteikuma tiesību izmantošanas termiņš, patērētājam atsakoties no iegādātā kupona pirms tas ir apmainīts pret attiecīgo preci vai pakalpojumu, ir skaitāms atbilstoši noteikumiem par pakalpojumu sniegšanas līgumu. Proti šādā gadījumā atteikuma tiesību termiņš tiek skaitīts no kupona iegādes dienas.

Atteikuma tiesību izmantošanas termiņš, patērētājam atsakoties no pakalpojuma, kurš pasūtīts, izmantojot kuponu, ir skaitāms no kupona iegādes dienas, proti, no dienas, kad patērētājs, iegādājoties kuponu, ir noslēdzis arī distances līgumu par pakalpojumu sniegšanu.

Atteikuma tiesību izmantošanas termiņš, patērētājam atsakoties no preces, kura iegādāta, izmantojot kuponu, ir skaitāms no attiecīgās preces piegādes dienas (sarežģītāku preču pasūtījumu gadījumos skatīt Noteikumu Nr.255 19.3., 19.4., 19.5.apakšpunkta noteikumus). Minētais attiecas arī uz gadījumiem, kad, izmantojot kuponu, pasūtīts pakalpojums, kurš saistīts ar preces iegādi (gadījums, kad līguma priekšmets ir gan pakalpojuma sniegšana, gan preces iegāde).

Sniedzot normatīvajiem aktiem neatbilstošu informāciju vai to noklusējot, patērētāji tiek maldināti par viņu likumīgo tiesību izmantošanu, tādējādi īstenojot negodīgu komercpraksi. Vienlaikus šāda pārkāpuma gadījumā pārdevējiem vai pakalpojumu sniedzējiem ir jārēķinās ar to, ka patērētājs atteikuma tiesības ir tiesīgs izmantot būtiski ilgākā laika posmā (viens gads un 14 dienas), kā arī patērētājs nav atbildīgs par iegādātās preces neatbilstošu lietošanu un preces vērtības zudumu atteikuma tiesību termiņā.