0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKas no 1. janvāra mainīsies kases ieņēmumu ordera rekvizītos?

Kas no 1. janvāra mainīsies kases ieņēmumu ordera rekvizītos?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

No jaunā gada stāsies spēkā izmaiņas kases ieņēmumu ordera obligātajos rekvizītos, ko nosaka jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 625 "Prasības kases ieņēmumu un kases izdevumu attaisnojuma dokumentiem un kases grāmatas kārtošanai". "Šie noteikumi tiešām paredz labas lietas," norāda Ilvija Ozoliņa, sertificēta profesionālā grāmatvede. Pirmkārt, precizētas un papildinātas prasības rekvizītiem par skaidrās naudas saņēmēju, kur tagad jāuzrāda ne tikai uzņēmuma - skaidrās naudas saņēmēja, bet arī fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, rekvizīti: ziņas par skaidrās naudas saņēmēju: uzņēmuma nosaukums (komercsabiedrībai, individuālajam komersantam – firma), reģistrācijas numurs vai nodokļu maksātāja reģistrācijas kods; fiziskai personai, kas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash

No jaunā gada stāsies spēkā izmaiņas kases ieņēmumu ordera obligātajos rekvizītos, ko nosaka jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 625 "Prasības kases ieņēmumu un kases izdevumu attaisnojuma dokumentiem un kases grāmatas kārtošanai". "Šie noteikumi tiešām paredz labas lietas," norāda Ilvija Ozoliņa, sertificēta profesionālā grāmatvede.

Pirmkārt, precizētas un papildinātas prasības rekvizītiem par skaidrās naudas saņēmēju, kur tagad jāuzrāda ne tikai uzņēmuma - skaidrās naudas saņēmēja, bet arī fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, rekvizīti:

ziņas par skaidrās naudas saņēmēju:

  • uzņēmuma nosaukums (komercsabiedrībai, individuālajam komersantam – firma), reģistrācijas numurs vai nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;
  • fiziskai personai, kas veic saimniecisko darbību, bet nav individuālais komersants, – vārds, uzvārds, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods.

Tāpat detalizētāk precizētas normas par norādāmajām ziņām par skaidras naudas maksātāju. Kā atzīmē I. Ozoliņa, līdzšinējais regulējums faktiski nepieļāva citu iespēju, kā norādīt tikai informāciju par fizisko personu - skaidras naudas maksātāju, un, ja maksātājs bija uzņēmums, grāmatvežiem faktiski nācās pārkāpt regulējumu. Savukārt no 1. janvāra noteikumi paredz 3 opcijas, kā norādīt ziņas par skaidras naudas maksātāju:

  • fiziskai personai – vārds, uzvārds un personas kods (rezidentiem) vai personas identifikācijas numurs rezidences valstī un valsts nosaukums (nerezidentiem);
  • ja skaidrās naudas maksātājs pārstāv uzņēmumu, norāda arī pārstāvētā uzņēmuma nosaukumu (komercsabiedrībai, individuālajam komersantam – firmu) un reģistrācijas numuru vai nodokļu maksātāja kodu;
  • fiziskai personai, kas veic saimniecisko darbību, bet nav individuālais komersants, – vārds, uzvārds, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods.

Nianses mainās arī aprakstu formulējumā. Ja līdz šim noteikumi prasīja saimnieciskā darījuma aprakstu un pamatojumu, tad turpmāk būs jāsniedz skaidrās naudas iemaksas pamatojuma aprakstu (ja nepieciešams, norāda cita pamatojošā dokumenta nosaukumu, numuru un datumu). "Cits dokuments varētu būt, piemēram, ja ar ieņēmumu orderi reģistrēti ienākumi no izbraukuma tirdzniecības, kur nav ticis lietots kases aparāts, tad šeit ierakstām izsniegto kvīšu numurus," skaidro I. Ozoliņa.

Ja līdz šim kases ieņēmumu orderī obligātais rekvizīts bija valūtas kods, tad turpmāk varēs izvēlēties - norādīt valūtas kodu vai valūtas nosaukumu.

Saņemamo skaidrās naudas summu turpmāk, ja kases ieņēmumu orderi sagatavo elektroniski, izmantojot grāmatvedības datorprogrammu, varēs norādīt tikai ar cipariem, taču, ja kases ieņēmumu orderi sagatavo papīra formā, tad papildus summai ar cipariem norāda summu, izteiktu arī vārdos.

No 1. janvāra kases ieņēmumu ordera rekvizītos vairs nebūs nepieciešams uzņēmumu vadītāja vai atbildīgā grāmatveža paraksts, nepeciešams būs tikai kasiera paraksts (un arī tikai tādā gadījumā, ja pielikumā nav attaisnojuma dokumenta, kas apliecina skaidrās naudas ieņēmumu).

I. Ozoliņas vadītā "Bilances Akadēmijas" e-semināra "Skaidras naudas darījumu veidi un to uzskaites kārtība" video ierakstu iespējams iegādāties e-veikalā šeit.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: