0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAIZDEVUMIKuri ar COVID-19 pandēmiju saistīti izdevumi atzīstami par saimnieciskās darbības izdevumiem, kuri - ne?

Kuri ar COVID-19 pandēmiju saistīti izdevumi atzīstami par saimnieciskās darbības izdevumiem, kuri – ne?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

COVID-19 krīzes laikā uzņēmumi vērsušies pie juristiem ar jautājumiem par dažādām situācijām, ar kurām saskārušies ikdienas praksē. Zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" nodokļu tiesību eksperts Jānis Taukačs semināros sniedzis noderīgas atziņas par vairākām situācijām, kas saistītas ar uzņēmuma izdevumu atzīšanu vai neatzīšanu par saimnieciskās darbības izdevumiem. Piemēram, gadījumi, kad no uzņēmuma netiek prasīta nomas maksa, radījušas jautājumu - vai šādā situācijā priekšnodoklis būs pilnībā atskaitāms? Ja nomas maksas atcelšanu noformē kā simts procentu atlaidi, tad tam nevajadzētu ietekmēt priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, kā arī tiesības attiecīgos izdevumus uzskaitīt kā ar saimniecisko darbību saistītus izdevumus, apgalvo J. Taukačs.…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto:Visualhunt

COVID-19 krīzes laikā uzņēmumi vērsušies pie juristiem ar jautājumiem par dažādām situācijām, ar kurām saskārušies ikdienas praksē. Zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" nodokļu tiesību eksperts Jānis Taukačs semināros sniedzis noderīgas atziņas par vairākām situācijām, kas saistītas ar uzņēmuma izdevumu atzīšanu vai neatzīšanu par saimnieciskās darbības izdevumiem.

Piemēram, gadījumi, kad no uzņēmuma netiek prasīta nomas maksa, radījušas jautājumu - vai šādā situācijā priekšnodoklis būs pilnībā atskaitāms? Ja nomas maksas atcelšanu noformē kā simts procentu atlaidi, tad tam nevajadzētu ietekmēt priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, kā arī tiesības attiecīgos izdevumus uzskaitīt kā ar saimniecisko darbību saistītus izdevumus, apgalvo J. Taukačs.

Daudzus uzņēmumus interesē jautājums, kā iegrāmatot izdevumus, kas vēl pirms krīzes sākuma apmaksāti par dažādiem ieplānotiem komandējumiem, biznesa braucieniem, organizētiem pasākumiem, kas pēc tam koronavīrusa krīzes dēļ tikuši atcelti? Kā norāda J. Taukačs, Valsts ieņēmumu dienesta attieksme šajā ziņā ir diezgan labvēlīga - dienests metodiskajos materiālos skaidrojis, ka šādus izdevumus iespējams iegrāmatot kā saimnieciskās darbības izdevumus. Darījums esot jāvērtē pēc tā ekonomiskās būtības, nevis juridiskās formas, un šādās situācijās ir iespējams diezgan droši apgalvot, ka darījums neradīs negatīvas uzņēmumu ienākumu nodokļa vai pievienotās vērtības nodokļa sekas.

Savukārt attiecībā uz izmaksām par COVID-19 pārbaužu veikšanu darbiniekiem, ir iespējamas divas situācijas.

Ja darbinieks ir atbraucis no ārzemēm, un uzņēmums viņu nosūta uz pārbaudēm, apmaksājot tās, VID vērtējumā tie uzskatāmi par izdevumiem, kas ir saistīti ar saimniecisko darbību. Savukārt, ja darbinieks COVID-19 testu veicis pēc savas iniciatīvas un vēlāk lūdzis darba devējam to kompensēt (un pārbaudei nav bijis ne īsti pamatots iemesls, ne arī tā bijusi iniciatīva no darba devēja puses), šādai kompensācijai VID neredz saistību ar saimniecisko darbību.

Tāpat par saimnieciskās darbības izdevumiem netiek uzskatīti izdevumi par darba devēja apmaksātu darbinieku ēdināšanu (pēc darba devēja iniciatīvas). Vienīgais izņēmums - tad, ja šāda ēdināšana ir paredzēta koplīgumā. Jautājumi bijuši arī par gadījumiem, kad uzņēmums vēlas izmaksāt pabalstu saslimušam darbiniekam, taču likums šajā ziņā neparedzot īpašus izņēmumus.