0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVSAOIMinimālās sociālās iemaksas pašnodarbinātajiem 2024. gadā

Minimālās sociālās iemaksas pašnodarbinātajiem 2024. gadā

Pēc VID informācijas

Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (minimālās iemaksas) ir obligāts maksājums, ko par katru personu veic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Minimālais iemaksu objekts 2024. gadā ceturksnī ir 2100 eiro vai 700 eiro mēnesī. Ja darba ņēmējam vai darba ņēmējam, kurš vienlaikus ir pašnodarbinātais, deklarētais (summētais) obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks par 2100 eiro, minimālās iemaksas no starpības starp 2100 eiro un deklarēto obligāto iemaksu objektu no saviem līdzekļiem veic darba devējs. Pašnodarbinātais pats par sevi veic minimālās iemaksas tikai tajos periodos, kad nav vienlaikus uzskatāms par darba ņēmēju likuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: pexels.com

Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (minimālās iemaksas) ir obligāts maksājums, ko par katru personu veic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Minimālais iemaksu objekts 2024. gadā ceturksnī ir 2100 eiro vai 700 eiro mēnesī.

Ja darba ņēmējam vai darba ņēmējam, kurš vienlaikus ir pašnodarbinātais, deklarētais (summētais) obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks par 2100 eiro, minimālās iemaksas no starpības starp 2100 eiro un deklarēto obligāto iemaksu objektu no saviem līdzekļiem veic darba devējs.

Pašnodarbinātais pats par sevi veic minimālās iemaksas tikai tajos periodos, kad nav vienlaikus uzskatāms par darba ņēmēju likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” izpratnē.

Ja pašnodarbinātā ziņojumā deklarētais obligāto iemaksu objekts – saimnieciskās darbības ienākums – ir mazāks par minimālo iemaksu objektu 2100 eiro ceturksnī, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) aprēķina minimālās iemaksas 10% apmērā valsts pensiju apdrošināšanai, kas pašnodarbinātajam jāveic, lai obligātās iemaksas būtu veiktas minimālajā apmērā.

Ja pašnodarbinātais, kurš nav vienlaikus darba ņēmējs, prognozē, ka saimnieciskās darbības ienākums nesasniegs 2100 eiro ceturksnī, viņš apliecinājumu par plānotajiem ienākumiem par visu 2024. gadu vai atsevišķi par 2024. gada ceturkšņiem varēs iesniegt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), sākot no 2024. gada 1. janvāra:

  • 1) līdz 2024. gada 17. janvārim par pilna 2024. gada plānotajiem ienākumiem, vai
  • 2) līdz 2024. gada:

17. janvārim par 2024. gada I ceturksnī plānotajiem ienākumiem; 17. aprīlim par 2024. gada II ceturksnī plānotajiem ienākumiem; 17. jūlijam par 2024. gada III ceturksnī plānotajiem ienākumiem; 17. oktobrim par 2024. gada IV ceturksnī plānotajiem ienākumiem; vai

  • 3) vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu, vai
  • 4) 15 dienu laikā pēc darba ņēmēja statusa zaudēšanas.

Apliecinājumu ir iespējams iesniegt īpaši tam izveidotā veidlapā, kas pieejama VID EDS sadaļā “Dokumenti/No veidlapas/Dokumentu grupa/Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti/Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem”.

Apliecinājumā jānorāda laika periods, par kuru prognozē ienākumus. Ja pašnodarbinātais ir iesniedzis VID šādu apliecinājumu par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem  ienākumiem, VID informāciju nodod VSAA.

VSAA minimālās iemaksas neaprēķina un pašnodarbinātais veic obligātās iemaksas no faktiski saņemtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem.

Ja pašnodarbinātais nav iesniedzis VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem ienākumiem, VSAA aprēķina minimālās iemaksas, kas papildus jāveic pašnodarbinātajam, ja pats pašnodarbinātais nav veicis iemaksas vismaz no 2100 eiro ceturksnī.

VSAA aprēķina minimālās obligātās iemaksas, kas papildus jāveic pašnodarbinātajam, triju mēnešu laikā pēc ceturkšņa beigām un līdz trešā mēneša 20. datumam paziņo par šīm iemaksām VID, kas nekavējoties informē pašnodarbināto EDS.

Vienas darba dienas laikā pašnodarbinātais EDS un e-pastā saņem informāciju par VSAA aprēķinātajām minimālajām iemaksām. Pašnodarbinātajam ir pienākums katru gadu līdz 23. oktobrim veikt minimālās iemaksas par iepriekšējo kalendāra gadu.

Pašnodarbinātajam ir tiesības arī gada laikā (pēc paziņojuma saņemšanas) veikt minimālās iemaksas brīvprātīgi, ja pašnodarbinātais to vēlas.

Minimālās iemaksas darba devēji un pašnodarbinātie pārskaita uz vienoto nodokļu kontu:

saņēmēja nosaukums: Valsts budžets (VID) saņēmēja reģistrācijas Nr.: 90000010008 konta numurs (IBAN): LV33TREL1060000300000 saņēmēja iestāde: Valsts kase BIC kods: TRELLV22XXX

Darba devējs un pašnodarbinātais VSAA minimālo iemaksu aprēķinu var apstrīdēt, iesniedzot iesniegumu VSAA direktoram mēneša laikā no dienas, kad informācija nosūtīta VID EDS. VSAA direktora lēmumu var pārsūdzēt tiesā mēneša laikā no direktora lēmuma spēkā stāšanās dienas.