Nevalstiskās organizācijas nerod skaidrību par priekšlikumu ieviest minimālās sociālās iemaksas

(0)

Foto: Visualhunt

Latvijas Pilsoniskā alianse (LPA), kas pārstāv nevalstisko organizāciju (NVO) sektoru, aicina sniegt papildu skaidrojumus par Labklājības ministrijas sagatavoto projektu par iespējamiem grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts ir minimālā alga. LPA norāda, ka nav saprotams, kāds varētu būt risinājums (tai skaitā zaudējumi un ieguvumi), ja neizpildās nosacījums, ka persona ceturksnī gūst trīs minimālās algas. Vēstulē likumprojekta autoriem tiek vērsta uzmanība, ka nevalstiskajā sektorā nodarbinātie strādā galvenokārt projektu ietvaros. Šāda specifika nozīmē, ka biedrībām un nodibinājumiem nav finanses, ar ko segt VSAOI starpību, un šie darbinieki var netikt nodarbināti, vai arī tiks veikta regulāra darbinieku atlaišana. Tāpēc Labklājības ministrijai būtu jāveic padziļināta izpēte par nodarbinātību nevalstiskajā sektorā, jo, kā liecina 2016. gadā sagatavotā informācija, biedrībās un nodibinājumos darba samaksa zem minimālās algas bija 7047 darba ņēmējiem, no kuriem 4048 guva ienākumus citās darba vietās, taču 2999 tā bija vienīgā ienākumu gūšanas vieta. Nekas neliecina, ka šogad situācija būtiski būtu mainījusies sektorā un proporcionālais sadalījums varētu būt līdzīgs.

Tāpat kultūras jomā nodarbināto vidū ir plaši izplatīta prakse, ka izpildītājs ir pašnodarbināta persona un strādā projektu veidā. Tādējādi arī šādos gadījumos var neveidoties nosacījums, ka persona ceturkšņa laikā gūst ieņēmumus trīs minimālo algu apmērā.

Likumprojekta 2.10. punktā, teikts, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) rēķina mēneša minimālo VSAOI objektu un summu, ko pašnodarbinātajiem un darba devējiem jāpiemaksā.

Šāds mehānisms neļauj plānot darba devējam atlīdzības budžetu projektu konkursos, kā arī gūt pārliecību, ka noslēdzot projektu, netiks veikts papildus nodokļu aprēķins, par kādu darba ņēmēju.

Šāds risinājums visticamāk veicinās administratīvo slogu darba devējiem un Valsts ieņēmumu dienestam, uzskata NVO pārstāvji.

Labklājības ministrijai, pirms detalizētu priekšlikumu izstrādes, tai skaitā izņēmumu personu kategoriju noteikšanas, ieteicams veikt šo darba ņēmēju profilēšanu, lai izvērtētu pilnvērtīgi iespējamos ieguvumus un zaudējumus.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)