0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSLIETVEDĪBANo 1. februāra komersantiem jānodrošina iespēja iedzīvotājiem izmantot nacionālos elektroniskās identitātes rīkus personas identitātes apliecināšanai tiešsaistē

No 1. februāra komersantiem jānodrošina iespēja iedzīvotājiem izmantot nacionālos elektroniskās identitātes rīkus personas identitātes apliecināšanai tiešsaistē

Jau pēc nepilna mēneša - 2023. gada 1. februārī - Latvijā stāsies spēkā izmaiņas Fizisko personu elektroniskās identifikācijas likumā (FPEIL) - grozījumi 3. pantā par tā papildināšanu ar ceturto daļu un grozījums likuma 19. pantā par tā papildināšanu ar 1.1 un 1.2 daļu. Tas nozīmē, ka likuma tvērums tiek paplašināts, attiecinot to arī uz privātajiem elektronisko pakalpojumu sniedzējiem, lai, līdzvērtīgi klātienes personu apliecinoša dokumenta uzrādīšanai, sniegtu iespēju fiziskajai personai droši un uzticami apliecināt savu identitāti digitālajā vidē, izmantojot valsts nodrošinātu nacionālo elektroniskās identifikācijas līdzekli. Attiecīgi likuma izmaiņas paredz, ka no 1.…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Startup Stock Photos: https://www.pexels.com/

Jau pēc nepilna mēneša - 2023. gada 1. februārī - Latvijā stāsies spēkā izmaiņas Fizisko personu elektroniskās identifikācijas likumā (FPEIL) - grozījumi 3. pantā par tā papildināšanu ar ceturto daļu un grozījums likuma 19. pantā par tā papildināšanu ar 1.1 un 1.2 daļu. Tas nozīmē, ka likuma tvērums tiek paplašināts, attiecinot to arī uz privātajiem elektronisko pakalpojumu sniedzējiem, lai, līdzvērtīgi klātienes personu apliecinoša dokumenta uzrādīšanai, sniegtu iespēju fiziskajai personai droši un uzticami apliecināt savu identitāti digitālajā vidē, izmantojot valsts nodrošinātu nacionālo elektroniskās identifikācijas līdzekli.

Attiecīgi likuma izmaiņas paredz, ka no 1. februāra komersantiem ir jānodrošina iespēja iedzīvotājiem izmantot nacionālos elektroniskās identitātes rīkus personas identitātes apliecināšanai tiešsaistē.

Tātad, ja uzņēmuma tiešsaistes pakalpojumos personas identitāte tiek pārbaudīta ar banku nodrošinātiem, dokumentu mašīnlasīšanas un citiem risinājumiem, vai lūdzot norādīt pilnus personas datus (vārds, uzvārds, personas kods u.c.), tad ir jānodrošina nacionālā eID (ID karte vai eParaksts Mobile) līdzekļa izmantošanas iespēja.

Tāpēc laikus bija nepieciešams parūpēties par iespējām integrēt un izmantot drošās e-identitātes, e-parakstīšanu un e-zīmogošanu.

Risinājumu integrācijai, kā arī turpmāku nacionālo elektroniskās identifikācijas rīku lietošanu valsts komersantiem nodrošina bez maksas.

Kā norāda valsts akciju sabiedrība "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC), integrācijas procesu un web servisu pārbaudi var veikt, izmantojot gan LVRTC testa vidi, gan LVRTC produkcijas vidi. Integrācijas procesā ir nepieciešams integrēt e-Identitātes web servisu, lai nodrošinātu fizisko personu identitātes apliecināšanu.

Tiklīdz ir saņemta visa nepieciešamā informācija, lai veiktu integrāciju savā testa vidē, var pārbaudīt e-Identitātes platformas pakalpojumu, izmantojot programmatūru POSTMAN.

LVRTC komersantiem bez maksas nodrošina plašu pakalpojuma grozu nacionālo eParaksta rīku integrācijai, kas ietver vairākas tehnoloģiskās funkcionalitātes: e-Identitātes platforma ietver e-Identitātes apliecināšanas funkciju ar visiem rīkiem, kurus nodrošina valsts (eID, eParaksts mobile, eParaksts karte), un eParakstīšanās platformu, kas ļaus gan pašam komersantam, gan viņa klientiem interneta vietnē parakstīt dokumentus.

Piemēram, e-Identitātes platforma nodrošina personas pilngadības identifikāciju digitālajā vidē, piemēram, komersantiem, kuri attālināti sniedz pakalpojumus vai veic akcizēto preču tirdzniecību, būs iespēja pārliecināties par klienta vecumu un līdz ar to arī tiesībām saņemt ierobežotas pieejamības pakalpojumus, iegādāties alkoholiskos dzērienus vai tabakas izstrādājumus.

Vairāk par minētajām platformām un kā pieteikties bezmaksas pakalpojumam var uzzināt šeit.

Tāpat atgādinām, ka no 2023. gada 1. janvāri visām juridiskajām personām (uzņēmumiem, biedrībām, nodibinājumiem, arodbiedrībām un citiem reģistros reģistrētajiem tiesību subjektiem Latvijā) oficiālās elektroniskās adreses jeb e-adreses lietošana būs obligāta! Juridiskas personas e-adresi var izveidot divos veidos – portālā Latvija.lv vai iekļaujot risinājumu sava uzņēmuma dokumentu vadības sistēmā. Portālā Latvija.lv e-adresi izveidot var juridiskās personas paraksttiesīga persona, kas ir ierakstīta Uzņēmuma reģistra vestajos reģistros un kurai ir derīgs autentifikācijas rīks (eID karte, eParaksts, eParaksts Mobile, vai arī eIDAS). E-adresi var iegūt arī, iekļaujot to juridiskās personas dokumentu pārvaldības sistēmā, kā rezultātā e-adreses informācijas sistēma tiek pieslēgta juridiskās personas dokumentu pārvaldības sistēmas risinājumam, ja tam ir atbilstošs drošuma līmenis. Plašāka informācija par šo procesu ir pieejama šeit.

Lasiet arī:

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: