0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻICITINo 1. oktobra URVN jāmaksā visām fiziskajām personām, kas nodarbina darbiniekus

No 1. oktobra URVN jāmaksā visām fiziskajām personām, kas nodarbina darbiniekus

Maksātnespējas kontroles dienesta informācija

Lai aizsargātu darbiniekus, sākot ar 2023. gada 1. oktobri uzņēmējdarbības riska valsts nodeva (URVN)  jāmaksā visām fiziskajām personām, kuras algo darbiniekus. URVN veido Darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļus un uzņēmēja maksātnespējas gadījumā darbiniekiem ir tiesības pretendēt uz darba devēja neizmaksāto darba samaksu no šī fonda. Izmaiņas ir saistītas ar 2023. gada 23. marta grozījumiem likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā". Ar veiktajiem grozījumiem tiek nodrošināta Direktīva par pārstrukturēšanu un maksātnespēju1 ieviešana, t.i. - dalībvalstis nodrošina, ka, ja maksātnespējīgiem uzņēmējiem ir ar profesiju saistīti parādi, kas ir radušies to tirdzniecības, darījumdarbības, amatniecības vai profesijas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto:Visualhunt

Lai aizsargātu darbiniekus, sākot ar 2023. gada 1. oktobri uzņēmējdarbības riska valsts nodeva (URVN)  jāmaksā visām fiziskajām personām, kuras algo darbiniekus. URVN veido Darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļus un uzņēmēja maksātnespējas gadījumā darbiniekiem ir tiesības pretendēt uz darba devēja neizmaksāto darba samaksu no šī fonda. Izmaiņas ir saistītas ar 2023. gada 23. marta grozījumiem likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā".

Ar veiktajiem grozījumiem tiek nodrošināta Direktīva par pārstrukturēšanu un maksātnespēju1 ieviešana, t.i. - dalībvalstis nodrošina, ka, ja maksātnespējīgiem uzņēmējiem ir ar profesiju saistīti parādi, kas ir radušies to tirdzniecības, darījumdarbības, amatniecības vai profesijas ietvaros, kā arī personīgi parādi, kas ir radušies ārpus minētās darbības un kurus nav iespējams racionāli nošķirt, tad šādi parādi, ja tie ir dzēšami, jāizskata vienā vienotā procedūrā, lai panāktu pilnīgu parādsaistību dzēšanu.

Maksātnespējas kontroles dienesta Maksātnespējas procesa nodrošinājuma departamenta direktore Sandra Celma norāda, ka līdz ar šiem grozījumiem uz izmaksu no Darbinieku prasījumu garantiju fonda varēja pretendēt tikai tie darbinieki, kuru darba devējam ir pasludināts juridiskās personas maksātnespējas process. Līdz šim individuālajiem komersantiem (IK), zemnieku saimniecībām (ZS),  individuālajiem (ģimenes) uzņēmumiem (IU) un zvejnieku saimniecībām (ZVS) tiek piemērots juridiskās personas maksātnespējas process, savukārt no šā gada 15. septembra gadījumos, kad tiesa lems par IK, IU, ZS vai ZSV maksātnespējas procesa pasludināšanu, tiem tiks pasludināts  fiziskās personas maksātnespējas process, līdz ar to ar grozījumiem ir veiktas izmaiņas, kas nosaka, ka

uz izmaksu no Darbinieku prasījumu garantiju fonda varēs pretendēt arī tie darbinieki, kuru darba devējam tiks pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process.

Lai darba devēju darbinieki būtu aizsargāti un varētu pretendēt uz izmaksu no Darbinieku prasījumu garantiju fonda, ja darba devējam pasludina maksātnespēju un tas paliek parādā darbiniekiem, katram darba devējam ir  pienākums maksāt URVN, kas arī veido šo Darbinieku prasījumu garantiju fondu. Līdz ar to, sākot ar šā gada 1. oktobri visām fiziskajām personām, kas nodarbinās darbiniekus (arī fiziskajām personām – saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem līdz šim šāds pienākums nebija), būs pienākums maksāt šo nodevu.

Riska valsts nodevas apmērs tiek noteikts ar Ministru kabineta 2022. gada 20. decembra  noteikumiem Nr. 807 "Noteikumi par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu 2023. gadā" un šogad tie tāpat kā iepriekšējos gadus ir 36 centi. Darba devējs URVN aprēķina par katru darbinieku, ar kuru nodibinātas darba tiesiskās attiecības.

No Darbinieku prasījumu garantiju fonda sedz darbinieku prasījumus (nesamaksāto darba samaksu un ar to saistītos nodokļus) darba devēja maksātnespējas gadījumā.

1 Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/1023 (2019. gada 20. jūnijs) par preventīvās pārstrukturēšanas regulējumu, parādsaistību dzēšanu un diskvalifikāciju un ar pārstrukturēšanu, maksātnespēju un parādsaistību dzēšanu saistīto procedūru efektivitātes palielināšanas pasākumiem un ar ko groza Direktīvu (ES) 2017/1132. Lasiet arī: