0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSKOMERCTIESĪBASNosacījumi preču vai pakalpojumu loteriju organizēšanā pēc loterijas atļaujas saņemšanas

Nosacījumi preču vai pakalpojumu loteriju organizēšanā pēc loterijas atļaujas saņemšanas

Evita Jaksone, Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas Licencēšanas nodaļas vadītāja

Pēc preču un pakalpojumu loteriju atļaujas pieteikuma iesniegšanas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā un preču un pakalpojumu loterijas atļaujas saņemšanas, loterijas organizētājam ir būtiski ievērot gan izlozes norises likumību, gan reklāmas nosacījumus, gan ziņojuma iesniegšanas prasības. Par preču un pakalpojumu loterijas atļaujas saņemšanas nosacījumiem lasīt šeit. Kā viens no veidiem, kā popularizēt preču un pakalpojumu loteriju, ir reklāma. Saskaņā ar Preču un pakalpojumu loteriju likuma prasībām preču un pakalpojumu loterijas reklāmā obligāti ir jānorāda loterijas atļaujas numurs, kā arī informācija, kur var iepazīties ar Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā apstiprinātajiem konkrētās loterijas noteikumiem.  Loterijas atļaujas numura norādīšana reklāma ir viens…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Pēc preču un pakalpojumu loteriju atļaujas pieteikuma iesniegšanas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā un preču un pakalpojumu loterijas atļaujas saņemšanas, loterijas organizētājam ir būtiski ievērot gan izlozes norises likumību, gan reklāmas nosacījumus, gan ziņojuma iesniegšanas prasības. Par preču un pakalpojumu loterijas atļaujas saņemšanas nosacījumiem lasīt šeit.

Kā viens no veidiem, kā popularizēt preču un pakalpojumu loteriju, ir reklāma. Saskaņā ar Preču un pakalpojumu loteriju likuma prasībām preču un pakalpojumu loterijas reklāmā obligāti ir jānorāda loterijas atļaujas numurs, kā arī informācija, kur var iepazīties ar Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā apstiprinātajiem konkrētās loterijas noteikumiem.  Loterijas atļaujas numura norādīšana reklāma ir viens no apliecinājumiem, ka konkrētā loterija ir likumīga. Līdz ar to gan TV reklāmās, gan radio reklāmās ir dzirdams loterijas atļaujas numurs.

Līdzīgi kā reklāmai arī informācijai, kāda jānorāda uz loterijas preces iepakojuma ir savi nosacījumi. Preču un pakalpojumu loteriju likums nosaka, ka loterijas atļaujas saņēmējam jānodrošina, lai preču pārdošanas vai pakalpojumu sniegšanas vietā ir loterijas dalībniekam pieejama apstiprināto preču vai pakalpojumu loterijas noteikumu kopija vai uz loterijas preces iepakojuma ir jānorāda loterijas sākuma un beigu datums un informācijas avots, kur var iepazīties ar apstiprinātajiem preču vai pakalpojumu loterijas noteikumiem. Pēc novērojumiem praksē, ieteikums loterijas organizētājiem uz loterijas preces iepakojuma papildus loterijas sākuma un beigu datumam norādīt arī datumu, no kura līdz kuram datumam, loterijas dalībnieks pērkot konkrēto loterijas preci, var reģistrēties konkrētajā loterijā. Jo loterijas sākuma datums un loterijas beigu datums parasti nesakrīt ar datumu, kurā loterijas dalībnieks var pieteikties loterijā. Periods, kādā loterijas dalībnieks var pieteikties konkrētajā loterijā, parasti ir īsāks nekā loterijas sākuma un beigu datums. Loterijas beigu datums ietver arī loterijas izlozi un laimējušo personu publicēšanu.

Vispopulārākais veids kā, norādīt informācijas avotu, kur var iepazīties ar preču vai pakalpojumu loterijas noteikumiem ir konkrēta interneta adrese. Visbiežāk arī reģistrēšanās šai preču vai pakalpojumu loterijai ir norādītajā interneta adresē, kas loterijas dalībniekam ir bez maksas.

Svarīgs preču un pakalpojumu loteriju organizēšanas posms ir laimējušo personu noteikšana (izloze). Saskaņā ar Preču un pakalpojumu loteriju likumu laimējušās personas nosaka publiski. Tas norāda, ka izlozē drīkst piedalīties loterijas dalībnieks, kurš reģistrējies konkrētajā loterijā, lai pārliecinātos par izlozes norisi.

Ja loterijas kopējais laimestu fonds ir lielāks par 10 000 euro, laimējušo personu noteikšanā piedalās arī Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas pārstāvis.

Laimējušo personu noteikšanas kārtībai ir jābūt atrunātai preču vai pakalpojumu loterijas noteikumos un tai jānorit atbilstoši šiem noteikumiem.

Saskaņā ar Preču un pakalpojumu loteriju likuma prasībām, par laimējušo personu noteikšanu loterijas organizētājs sastāda protokolu, kurā norāda:

  • loterijas atļaujas saņēmēja nosaukumu, juridisko adresi, reģistrācijas numuru;
  • loterijas nosaukumu;
  • laimējušo personu noteikšanas vietu un datumu;
  • personas, kas piedalās laimējušo personu noteikšanā (kā vienai no personai vēlams būt loterijas atbildīgajai personai, kura ir norādīta pieteikumā kā atbildīgā persona par loterijas atļaujas saņemšanu);
  • laimestu nosaukums (ja ir vairāki laimesti, jāuzskaita visi laimesti, kas ir apstiprināti loterijas noteikumos);
  • laimējušās personas vārds un uzvārds (papildus vēlams norādīt arī laimējušās personas reģistrēto čeka numuru, kas apliecina konkrētās preces pirkumu un tālruni vai e-pastu).

Preču vai pakalpojumu loterijas laimējušo personu noteikšanas protokola paraugs ir pieejams www.iaui.gov.lv/lv/loterijas/protokols.

Pēc laimējušo personu noteikšanas loterijas organizētāja pienākums ir ne vēlāk kā pēc 5 dienām, paziņot par loterijas rezultātiem, norādot gan laimestu, gan laimējušo personu. Ja loterija ir norisinājusies visā Latvijas Republikas teritorijā, par loterijas rezultātiem jāpaziņo vismaz vienā plašsaziņas līdzeklī, kas tiek izplatīts visā Latvijas Republikas teritorijā. Visbiežāk loterijas laimējušās personas tiek publicētas interneta adresē, kurā varēja arī reģistrēties konkrētai loterijai.

Ja loterija norisinājusies vienā reģiona veikalā, kuram nav interneta adreses, par loterijas rezultātiem var paziņot veikalā, izvietojot publiski pieejamu informāciju.

Ja loteriju organizē avīze, žurnāls, biļetens vai cits periodiskais izdevums, par loterijā laimējušajām personām un laimestiem, loterijas atļaujas saņēmējs paziņo iznākošajā nākamajā izdevuma numurā.

Saskaņā ar likumu Par iedzīvotāju ienākuma nodokli  9.panta pirmās daļas 26.punktu preču un pakalpojumu loteriju laimesti netiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Tas nozīmē, ja preču un pakalpojumu loterija ir likumīga (reģistrēta Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā un loterijas organizētājs saņēmis loterijas atļauju), loterijas dalībniekam, pēc laimesta saņemšanas, nav jāmaksā nodokļi.

Loterijas dalībnieks var pārliecināties, vai loterija, kurā viņš vēlas piedalīties, ir reģistrēta Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā, un vai tā ir likumīga. Visas apstiprinātās loterijas ir reģistrētas Loteriju reģistrā, kas ir publiski pieejams interneta adresē www.iaui.gov.vl/lv/loterijas.

Pēc loterijas norises beigām loterijas atļaujas saņēmējam jāiesniedz Inspekcijā ziņojums par izsniegtajiem laimestiem katrā konkrētā loterijā. Ziņojums jāiesniedz saskaņā ar 16.12.2003. gada Ministru kabineta noteikumiem Nr.701 “Ziņojuma par preču vai pakalpojumu loterijas organizēšanu iesniegšanas kārtība”.  Ziņojuma iesniegšanai ir speciāla veidlapa, kuru loterijas atļaujas saņēmējs nedrīkst mainīt. Ziņojums jāiesniedz 15 dienu laikā pēc loterijas atļaujas saņēmēja laimestu izsniegšanas noteiktā termiņa. Laimestu izsniegšanas termiņš tiek iekļauts loterijas noteikumos.

Ja tiek izsniegti visi laimesti, tad atlikušo laimestu sadaļa paliek tukša. Savukārt, ja kādi laimesti nav izsniegti, tad tie jānorāda atlikušo laimestu sadaļā. Saskaitot izsniegtos un atlikušos laimestus, veidojas kopējais laimestu fonds, kāds tika apstiprināts loterijas noteikumos. Tāpat precīzi jāaizpilda sadaļa par valsts nodevas samaksu, norādot reāli samaksāto valsts nodevas summu.

Preču vai pakalpojumu loteriju veids, kurā netiek organizēta izloze, ir momentloterija.

Momentloterijas galvenā pazīme ir, ka loterijas dalībnieks uzreiz pēc preces iegādes vai pakalpojuma līguma noslēgšanas uzzina vai viņš ir laimējis, kā arī saņem iegūto laimestu. Piemēram, iegādājoties preci, tiek piedāvāta iespēja izvēlēties momentloterijas kartiņu, kur atklājot aizsargslāni, loterijas dalībnieks uzzina, ko viņš ir laimējis vai arī uzzina, ka šoreiz nepaveicās. Ja momentloterijas kartiņā ir laimests, tad šis laimests ir jāsaņem turpat, kur tika saņemta momentloterijas kartiņa.

Momentloterijas kartiņā uzraksts “Mēģini vēlreiz” bieži tiek pārprasts, jo loterijas organizētājs uzskata, ka atkārtoti jāveic preces pirkums, un, pēc tam atkārtoti, varēs izvēlēties momentloterijas kartiņu, savukārt loterijas dalībnieks uzskata, ka viņam tādējādi tiek dota iespēja vēlreiz izvēlēties momentloterijas kartiņu. Līdz ar to ieteikums loteriju organizētājiem izvairīties no pārprotamu vārdu salikuma.

Veiksmīgas loterijas norises procesā būtiski ir arī loterijas dalībnieka ne tikai loterijas organizētāja pienākumi un atbildība. Bieži loterijas dalībnieks aizmirst par saviem pienākumiem un godaprātu piedaloties loterijā.

Loterijas dalībnieka pienākumi:

  1. iepazīties ar loterijas noteikumiem (šis ir viens no galvenajiem loterijas dalībnieka pienākumiem, jo katrai loterijai ir savi noteikumi un savi nosacījumi. Tie atšķiras. Nevar paļauties uz “es jau vienreiz piedalījos, zinu kas jādara”);
  2. reģistrēties loterijā atbilstoši katras konkrētās loterijas noteikumiem (katrai loterijai ir savi nosacījumi, kā notiek pieteikšanās loterijā, būtiski pievērst uzmanību, gan garumzīmju lietošanai reģistrējot čeku, gan prasītajai obligātajai informācijai).
  3. ievērot godīguma principu (ja loterijas prece ir nopirkta un saņemts čeks, ko reģistrēt loterijā, tad šis čeks jāreģistrē kā viena dalība. Mainot čeka rekvizītus, dalība loterijā netiks reģistrēta un laimests netiks izsniegts. Piemēram, ja čeka numuram tiek pievienots vēl viens cipars. Šādā gadījumā, ja arī persona būs izlozēta kā laimējusī persona, laimestu nesaņems, jo čeka oriģināla numurs nesakritīs ar loterijā reģistrēto čeka numuru. Tādējādi mainot čeka rekvizītus, lai palielinātu iespēju laimēt, var palikt bez laimesta.

Viens no visbiežākajiem jautājumiem, kas rodas komersantam, pirms loterijas organizēšanas ir - paredzētā aktivitāte ir preču vai pakalpojumu loterija vai mārketinga akcija? Kurā gadījumā jāsaņem loterijas atļauja un, kurā nē?

Galvenā atšķirība preču vai pakalpojumu loterijai no mārketinga akcijas ir preču pirkums vai pakalpojuma līguma noslēgšana.

Ja komersanta plānotajā aktivitātē nav jāveic preču pirkums vai nav jānoslēdz pakalpojuma līgums, tad šī aktivitāte ir kvalificējama kā mārketinga akcija un tās organizēšanai nav jāsaņem loterijas atļauja. Piemēram, akcijas dalībnieks aizpilda kuponu (bez preces pirkuma vai pakalpojuma līguma noslēgšanas) un piedalās laimesta izlozē.

Visbiežāk sastopamais mārketinga akcijas veids ir, ja akcijā tiek piedāvāta garantētā balva. Tas ir, ja pie vienādiem nosacījumiem, vienā laika periodā, visiem dalībniekiem tiek garantēts vienāds laimests. Piemēram, nopērkot preci konkrētā laika posmā, visi pircēji dāvanā saņem pildspalvu.

Veiksmīgu preču vai pakalpojumu loteriju organizēšanā un akciju organizēšanā ievērojot normatīvo aktu prasības, būs gandarīti gan dalībnieki, gan organizētāji.

Uzraudzību un kontroli par Preču un pakalpojumu loteriju likuma ievērošanu veic Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija. Neskaidrību, sūdzību vai citu jautājumu gadījumā var vērsties Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā.

Lasiet arī: Preču un pakalpojumu loterijas atļaujas saņemšanas nosacījumi Raksts publicēts žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI 2019. gada janvāra numurā. Abonenti žurnālu var lasīt arī elektroniskajā versijā.