0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAPapildu skaidrojums par subsīdijām

Papildu skaidrojums par subsīdijām

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Noskaidrojot visas nianses, liekas, ka tagad skaidrojums būs saprotams un vairs grūtības neradīs. Izmantošu veco pārbaudīto metodi: grāmatojumus "lidmašīnās", nosaucot kontus mazliet savādāk nekā VID skaidrojumā. Aprēķinā izmantotās summas ir noteiktas VID skaidrojuma vēstulē (piemērs par subsīdijām algām). Operācijas pēc kārtas:  1 aprēķināta bruto alga — 1320,00; 2 no algas ieturēti nodokļi — 380,16 (VSAOI un IIN); 3 iegrāmatota informācija par saņemto subsīdiju — 366,67; 4 noteikta darba devēja izmaksājamās algas daļa — 573,17. 5610 (alga) "Pārējie kreditori" 7210 (izmaksas) "Algas" 5720,24,25 (IIN, VSAOI) 2620  S= xx S=…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Papildu skaidrojums par subsīdijām

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Noskaidrojot visas nianses, liekas, ka tagad skaidrojums būs saprotams un vairs grūtības neradīs.

Izmantošu veco pārbaudīto metodi: grāmatojumus “lidmašīnās”, nosaucot kontus mazliet savādāk nekā VID skaidrojumā. Aprēķinā izmantotās summas ir noteiktas VID skaidrojuma vēstulē (piemērs par subsīdijām algām).

Operācijas pēc kārtas: 

1 aprēķināta bruto alga — 1320,00;

2 no algas ieturēti nodokļi — 380,16 (VSAOI un IIN);

3 iegrāmatota informācija par saņemto subsīdiju — 366,67;

4 noteikta darba devēja izmaksājamās algas daļa — 573,17.

5610 (alga)
“Pārējie kreditori”
7210 (izmaksas)
“Algas”
5720,24,25
(IIN, VSAOI)
2620 
S= xx S= yy S = zz
1320,00 1 1 1320,00
380,16 2 380,16 2
366,67 3 366,67 3
573,17 4 573,17 4
S = 0 S = S =

Pirmkārt, nebija skaidrs, vai drīkst darbiniekam aprēķināt parasti saņemamo algu, ja viņš bija nodarbināts nepilnu darba laiku. VID skaidrojums, ka darba devējs aprēķina darbiniekam “bruto algu”, nav korekts, jo alga par nepilnu darba laiku varētu būt dažāda. Grāmatveža uztverē būtu dīvaini — aprēķināt pilnu (parasto) algu un vienlaikus lūgt subsīdiju. Vienīgā pazīme, kas nozīmētu nepilnu darba laiku, — norādīt mazāk nostrādāto stundu. 

Nav problēmu veikt aprēķinu, ja mēneša alga ir nemainīga, bet tāda jau nav visiem darbiniekiem. Kādu algu ņemt par pamatu aprēķinam, ja alga pa mēnešiem ir atšķirīga? 

Otrkārt, neskaidrība rodas saistībā ar to, ka dažreiz aprēķinātā alga ir mazāka par VID subsīdiju. Attiecīgi grāmatvedis nevar vadīties no VID piedāvāta piemēra: nav iespējams atskaitīt no mazas algas saņemto subsīdijas summu. Tādēļ bieži ir gadījumi, kad darbinieka alga kopā ar subsīdiju veido lielāku summu nekā tā, kas parasti tika saņemta.

Treškārt, problēma rodas saistībā ar datumiem. Piemēram, grāmatvedis aprēķina algu par mēnesi un tā jāizmaksā 10. datumā. Kādā summā jāizmaksā alga, ja subsīdija saņemta (VID par subsīdiju paziņo) tikai 20. datumā? Diemžēl reālajā dzīvē tieši tā notiek. Tādēļ VID skaidro, ka darba devēja pienākums ir samaksāt starpību, ja alga un subsīdija kopsummā ir mazāka nekā izmaksājamā alga (piemērā — mazāka par 573,17). Veicot piemaksu, darbinieka saņemtā (neto) summa būtu vienāda ar parasti saņemto algu. 

Bet, ja gadījās samaksāt vairāk, tad pārsnieguma summai netiek piemēroti algas nodokļi. Starpība ir uzņēmuma izdevumi. Protams, nekādas starpības nerastos, ja grāmatvedim par subsīdiju būtu laikus sniegta informācija.

Subsīdija tiek izmaksāta darbiniekam, bet par tās summu tiek paziņots darba devējam, kurš subsīdijas summu grāmato kā izmaksājamās algas samazinājumu (D 5610) un “Pārējos saimnieciskās darbības ieņēmumus” (K 81xx). Tādējādi netiešā veidā tiek samazināti uzņēmuma izdevumi personāla uzturēšanai. Vienlaikus arī tiek samazināti uzņēmuma naudas līdzekļi, kas būtu jāizmaksā algās.

Darba devēja ziņojuma aizpildīšana

Ja konstatēts, ka ziņojums (par novembri un/vai decembri) aizpildīts neprecīzi, jāveic tā labojums. Piemēram, darba devējs sniedza informāciju, kur darbinieka alga par novembri ir tikai daļa no noteiktās algas. Tas nozīmē, ka ziņojuma 4. ailē jābūt uzrādītai lielākai summai, no kuras jāaprēķina lielākas VSAOI, droši vien mainīsies arī ienākuma nodoklis. Tomēr jāatceras, ka 2020. gada novembra ziņojumā uzrādīts cits IIN (ne no novembra algas). Arī situācijā, ja iznāks, ka darbiniekam būtu jāizmaksā kāds papildu eiro, tad IIN tiks ieturēts ienākuma izmaksas mēnesī, tātad netiks uzrādīts novembra ziņojumā. Ziņojumam par novembri būtu jāizskatās, kā parādīts tabulā. 

MK noteikumu nr. 827 3. pielikums
Darba devēja ziņojums par 2020. gada novembri

Vārds, uzvārds Apdroši-nāšanas iemaksu alga
(darba samaksa)
Aprēķi-nātās VSAOI 35,09% vai cita likme Preci-zētie ienā-kumi 

(±)

Preci-zētās VSAOI 

(±)

Ieturētais IIN par iepriekšējo mēnesi UDRVN VSAOI datums
3 4 5 6 7 8 9 10
A. 1320,00 463,19

145,20 + 317,99

Piemēram,

285,30

0,36

Ziņojums par decembri droši vien arī būtu jālabo, uzrādot citu iemaksu algu un attiecīgas VSAOI, bet šajā gadījumā ir iespēja izmantot 6. un 7. aili (iekļaujot datus ziņojumā par janvāri, kura iesniegšanas VID datums ir 17. februāris). Šajā ziņojumā jāuzmanās ar IIN precizējumu, jo 8. ailē būtu jāiekļauj gan ienākuma nodoklis par janvāri, gan par novembri, iespējams, arī par decembri (234,96 (sk. VID aprēķinu) mīnus iepriekš uzrādītais IIN), ja visas ar labojumiem saistītās summas būtu izmaksātas kopā ar janvāra algu. Tomēr jāatceras, ka 8. ailei nav matemātiska sakara ar pārējiem ziņojuma skaitļiem.

Paziņojuma par fiziskajām personām izmaksātajām summām 2020. gadā aizpildīšanas kārtība nemainās.

P.S. Algu subsīdijas nav apliekamas ar IIN un VSAOI, un to nosaka Covid–19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 15. panta 2.2 un 2.3 daļa.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: