0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPatentmaksa 2021. gadā - vai iespējama?

Patentmaksa 2021. gadā – vai iespējama?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Esmu saimnieciskās darbības veicējs, bet no 2021. gada vēlos maksāt patentmaksu. Kā būtu jārīkojas, jo ir mainījies arī pamatdarbības veids? Pašlaik esmu sācis nodarboties ar iededzināšanu kokā, esmu mākslinieks. Vai jāpaziņo VID par saimnieciskās darbības veida maiņu? Atbilde Diemžēl patentmaksa kā nodokļa maksāšanas režīms, ko līdz šim varēja izmantot saimnieciskās darbības veicēji, kuri darbojās kādā no MK noteikumos Nr. 28 "Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā, un patentmaksas apmērs" minētajām jomām, no 2021. gada 1. janvāra ir atcelta.…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Patentmaksa 2021. gadā
Foto: Ivan Samkov – Pexels

Esmu saimnieciskās darbības veicējs, bet no 2021. gada vēlos maksāt patentmaksu. Kā būtu jārīkojas, jo ir mainījies arī pamatdarbības veids? Pašlaik esmu sācis nodarboties ar iededzināšanu kokā, esmu mākslinieks. Vai jāpaziņo VID par saimnieciskās darbības veida maiņu?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Diemžēl patentmaksa kā nodokļa maksāšanas režīms, ko līdz šim varēja izmantot saimnieciskās darbības veicēji, kuri darbojās kādā no MK noteikumos Nr. 28 "Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā, un patentmaksas apmērs" minētajām jomām, no 2021. gada 1. janvāra ir atcelta.

Izņēmums bija noteikts tiem patentmaksātājiem, kuri ne vēlāk par 2020. gada 18. decembri samaksājuši patentmaksu par 2021. gadu (vai par dažiem gada mēnešiem). Tad patentmaksas režīmu varētu piemērot arī 2021. gadā laika periodā, par kādu ir samaksāta patentmaksa, bet ne ilgāk kā līdz 2021. gada 31. decembrim.

Spēkā palikusi samazinātā patentmaksa, kas ir valsts noteikts vienots fiksēts maksājums, kas ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksājumus par fiziskās personas saimniecisko darbību.

Fiziskajai personai ir tiesības maksāt samazināto patentmaksu, ja ir izpildīti šādi nosacījumi:

 • ir piešķirta vecuma pensija (tostarp priekšlaicīgi) un ir tiesības piemērot pensionāra neapliekamo minimumu, vai fiziskā persona ir atzīta par personu ar 1. vai 2. grupas invaliditāti;
 • saimnieciskās darbības ieņēmumi iepriekšējā gadā nepārsniedz 3000 eiro;
 • nav algas nodokļa maksātāja;
 • savā saimnieciskajā darbībā nenodarbina citas personas;
 • maksāt samazināto patentmaksu var izvēlēties, ja atbilstoši pašas fiziskās personas prognozei taksācijas gada saimnieciskās darbības ieņēmumi (pārrēķinot pilnam taksācijas gadam) nepārsniegs 3000 eiro.

Fiziskā persona var izvēlēties maksāt samazināto patentmaksu, ja viņa darbojas kādā no šādām saimnieciskās darbības jomām:

 • ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība;
 • apģērbu un apavu izgatavošana un labošana, pulksteņu un slēdzeņu labošana, kā arī citi sadzīves pakalpojumi;
 • amatniecības izstrādājumu izgatavošana;
 • floristika;
 • privātie mājsaimniecības pakalpojumi;
 • mājas aprūpes pakalpojumi.

Samazināto patentmaksu maksā par sešiem kalendāra mēnešiem vai vienu kalendāra gadu.

Iesniegumu iesniedz un samazināto patentmaksu samaksā ne vēlāk kā septiņas darbdienas pirms konkrētā perioda (kalendāra pusgada vai kalendāra gada), kad paredzēts sākt samazinātās patentmaksas piemērošanu.

Minēto apstākļu dēļ jums būtu jāpaliek iepriekš izvēlētajā nodokļu maksāšanas režīmā — saimnieciskās darbības veicējs — vai (varbūt) reģistrēties par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.