0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIUzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa brīvprātīgas samaksas ietekme uz citu nodokļu likumvides piemērošanu

Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa brīvprātīgas samaksas ietekme uz citu nodokļu likumvides piemērošanu

Agate Zīverte, PwC Nodokļu konsultāciju nodaļas vecākā vadītāja Irēna Arbidāne, PwC Nodokļu konsultāciju nodaļas vadītāja Īva Šaicāne, PwC Nodokļu konsultāciju vecākā konsultante

Praksē ir situācijas, kurās uzņēmumi, kam nav uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN) maksātāja statusa, šo nodokli samaksā brīvprātīgi. Šādas rīcības mērķis ne vienmēr ir piemērot UVTN maksātājiem paredzētos atbrīvojumus no uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), taču tas būtu papildu labums, ko jebkurš komersants vēlētos izmantot. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedoklis ir viennozīmīgs: UVTN brīvprātīgas samaksas gadījumā atbrīvojums nav piemērojams. Vairāk par aktualitāti šajā rakstā. Nodokļu maksātāji, kam jautājums var būt aktuāls Irēna Arbidāne,PwC…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

UVTN
Ilustrācija: Arvis Villa

Agate Zīverte, PwC Nodokļu konsultāciju nodaļas vecākā vadītāja
Agate Zīverte,
PwC Nodokļu konsultāciju nodaļas
vecākā vadītāja
Foto: Jānis Deinats

Praksē ir situācijas, kurās uzņēmumi, kam nav uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN) maksātāja statusa, šo nodokli samaksā brīvprātīgi. Šādas rīcības mērķis ne vienmēr ir piemērot UVTN maksātājiem paredzētos atbrīvojumus no uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), taču tas būtu papildu labums, ko jebkurš komersants vēlētos izmantot. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedoklis ir viennozīmīgs: UVTN brīvprātīgas samaksas gadījumā atbrīvojums nav piemērojams. Vairāk par aktualitāti šajā rakstā.

Nodokļu maksātāji, kam jautājums var būt aktuāls

Irēna Arbidāne, PwC Nodokļu konsultāciju nodaļas vadītāja
Irēna Arbidāne,
PwC Nodokļu konsultāciju nodaļas vadītāja
Foto: Jānis Deinats

Praksē esam novērojuši, ka šis jautājums ir aktuāls šādiem komersantiem:

  1. ārvalstu uzņēmumu pārstāvniecības un pastāvīgās iestādes, kas Latvijā reģistrētas nodokļu piemērošanas vajadzībām, bet nav reģistrētas kā filiāles Uzņēmumu reģistrā;
  2. komersanti, kas nomā vieglos (M1) transportlīdzekļus, nereģistrējot turējumu, un izmanto tos gan saimnieciskās darbības nodrošināšanai, gan darbinieku privātām vajadzībām. Turējumu nereģistrē, jo bieži vien reģistrāciju nepieļauj iznomātājs vai ir noslēgti ilgtermiņa autonomas pakalpojuma līgumi, kuru ietvaros mašīnas tiek mainītas.

Pārstāvniecības vai pastāvīgās iestādes nekvalificējas kā UVTN maksātāji atbilstoši Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma (TEN/UVTN likums) nosacījumiem, jo tās nav Komerclikuma subjekti vai nav reģistrēts auto turējums.

Īva Šaicāne, PwC Nodokļu konsultāciju vecākā konsultante
Īva Šaicāne,
PwC Nodokļu konsultāciju vecākā konsultante
Foto: Jānis Deinats

Priekšnosacījumi UIN un IIN atbrīvojumiem

UIN likums un IIN likums paredz atsevišķus atbrīvojumus, ja samaksāts UVTN:

  • UIN likuma 8. panta piektajā daļā noteikts, ka ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi ir izdevumi par transportlīdzekļa (izņemot reprezentatīvā auto) degvielu neatkarīgi no tā, vai tas izmantots tikai saimnieciskajā darbībā (ievērojot degvielas patēriņa normas pārsniegumu līdz 20%), ja par to maksā UVTN, vai arī tas atbrīvots no UVTN saskaņā ar TEN/UVTN likumu;
  • atbilstoši IIN likuma 9. panta pirmās daļas 41. punktam gada apliekamajā ienākumā neietver un ar IIN neapliek labumu no darba devējam piederoša vai darba devēja rīcībā esoša vieglā pasažieru automobiļa izmantošanas, ja par to labuma gūšanas mēnesī samaksāts UVTN.

Varētu šķist, ka UIN vai IIN prasību izpildes atvieglošanai uzņēmumi, kam nav UVTN maksāšanas pienākuma, varētu to samaksāt brīvprātīgi un kvalificēties UIN un IIN atbrīvojumiem. Tomēr vai tas būs droši un neradīs nodokļu riskus?

VID viedoklis

Lai pārliecinātos, ka brīvprātīga UVTN samaksa ļauj piemērot minētos atbrīvojumus, lūdzām VID sniegt viedokli. Diemžēl saņēmām noraidošu atbildi.

VID uzskata, ka saskaņā ar TEN/UVTN likumu personām, kas nav tā subjekti, nav pamata brīvprātīgi maksāt UVTN un piemērot uz šī likuma subjektiem attiecināto UIN un IIN regulējumu.

Līdz ar to pievēršam uzmanību riskam, ka nodokļu pārbaudes laikā VID var neņemt vērā brīvprātīgu UVTN samaksu, ja tas nav bijis maksājams, un aprēķināt budžetā maksājamo UIN vai IIN.

Tiesu prakse

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments 01.04.2016. lietā Nr. A420568811, SKA 33/2016 izteicis viedokli par UVTN maksāšanas pienākumu situācijās, kurās transportlīdzekļa turētājs atšķiras no īpašnieka, turklāt turējumu nav iespējams reģistrēt, kā tas ir ārvalstu uzņēmumu pārstāvniecību gadījumā. Tiesa secina, ka no TEN/UVTN likuma mērķa izriet, ka UVTN subjekts ir tas komersants, kura rīcībā transportlīdzeklis faktiski atrodas, jo, ja transportlīdzeklis neatrodas komersanta rīcībā, tad tam arī nav iespēju mainīt vai ietekmēt to, kā transportlīdzeklis tiek izmantots, tostarp komersantam nav iespējams nodrošināt likumā noteiktos pierādījumus, kas ļautu pretendēt uz atbrīvojumu no nodokļa maksāšanas. Transportlīdzekļa turētājs iepretim īpašniekam ir tā persona, kuras rīcībā transportlīdzeklis atrodas un kura to arī izmanto (lieto). Tādējādi, ja vien transportlīdzeklim ir turētājs, tad nodoklis jāmaksā turētājam.

Fakts, ka transportlīdzekļa turētāju nav iespējams reģistrēt transportlīdzekļu reģistrā, “nepārnes” UVTN maksāšanas pienākumu atpakaļ īpašniekam, jo fakts, ka transportlīdzekļu reģistrā turētājs nav reģistrēts, vēl nenozīmē, ka transportlīdzeklim nav turētāja. Proti, turējuma reģistrēšanai transportlīdzekļu reģistrā ir deklaratīvs raksturs, jo turējumu, kā tas definēts Ceļu satiksmes likuma 1. panta 25. punktā, nodibina tiesiski noslēgti līgumi, nevis reģistrācijas fakts.

Lai gan lietā skatīts strīds par tiesībām piemērot UVTN atbrīvojumu, no tiesas atziņām secināms, ka auto turējums jāvērtē pēc būtības.

Jāatzīst, ka šis spriedums tālāk nevērtē sasaisti ar iespējām piemērot UIN vai IIN likuma normas, tomēr tiesa pieļauj, ka atsevišķos gadījumos UVTN nemaksā ne auto īpašnieks, ne turētājs. Šādā situācijā UVTN maksātājiem nebūtu iespējas piemērot UIN vai IIN atbrīvojumu.

Kā risināt?

UVTN savulaik ieviests, lai aizstātu kārtību, kas paredzēja no uzņēmuma rīcībā esoša transportlīdzekļa izmantošanas privātām vajadzībām gūto labumu aplikt ar IIN. Tomēr pastāv iespēja, ka nodokļu pārbaudes laikā VID varētu noteikt ar algas nodokļiem apliekamu labumu, kas gūts no darba devēja rīcībā esoša vieglā pasažieru automobiļa izmantošanas iepriekš aprakstītajā situācijā, vai arī šādus izdevumus pārkvalificēt kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus UIN mērķiem.

VID nostājas dēļ atsevišķai nodokļu maksātāju grupai — uzņēmumiem, kas brīvprātīgi maksājuši UVTN, nebūdami tā subjekti, — jānes papildu administratīvais slogs, nodalot ar saimniecisko darbību saistītās izmaksas no tām, kas veido darbinieka papildu labumu.

Šajā nolūkā uzņēmumiem būtu jāizstrādā metodika izmaksu sadalei starp saimnieciskās darbības izdevumiem un darbinieka gūto labumu, sagatavojot attaisnojuma dokumentus vai izmantojot citus rīkus, kas šo sadali pamato, piemēram, GPS sistēmas.

Šāda piesardzība neļautu visas ar auto izmantošanu saistītās izmaksas pārklasificēt kā darbinieka gūto labumu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada jūnija (474.) numurā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: