0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAVai alkohola iegāde skaitās saimnieciskās darbības izdevumi, ja tas ir pievienotā vērtība pamatpakalpojumam?

Vai alkohola iegāde skaitās saimnieciskās darbības izdevumi, ja tas ir pievienotā vērtība pamatpakalpojumam?

Valsts ieņēmumu dienests sniedzis uzziņu par alkohola iegādi un iespēju klasificēt to saimnieciskās darbības izdevumos, ja alkohols ir kā pievienotā vērtība uzņēmuma pamatpakalpojumiem. Iesniedzēja iesniegumā sniedz šādu faktu aprakstu. Iesniedzēja norāda, ka tiek plānots izveidot uzņēmumu, kurš sniegs tūrisma pakalpojumus Latvijā – proti, pārdos pakalpojumu “paketi”, lai organizētu, piemēram, vecmeitu ballīti, kurā tiks iekļauta nakts mītne, restorāna apmeklējums, izklaides pasākums, izvadāšana un citas lietas. Pakalpojuma ”paketē” tiek plānots iekļaut arī degvielu (klientu izvadāšanai) un alkoholu. Iesniedzēja jautā, vai uzņēmumam nepieciešams iegādāties alkohola licenci, ja alkohols tiks pirkts mazumtirdzniecībā un tiks iekļauts pakalpojuma izmaksās un norāda, ka ir būtiski, ka tas netiks…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts ieņēmumu dienests sniedzis uzziņu par alkohola iegādi un iespēju klasificēt to saimnieciskās darbības izdevumos, ja alkohols ir kā pievienotā vērtība uzņēmuma pamatpakalpojumiem.

Iesniedzēja iesniegumā sniedz šādu faktu aprakstu.

Iesniedzēja norāda, ka tiek plānots izveidot uzņēmumu, kurš sniegs tūrisma pakalpojumus Latvijā – proti, pārdos pakalpojumu “paketi”, lai organizētu, piemēram, vecmeitu ballīti, kurā tiks iekļauta nakts mītne, restorāna apmeklējums, izklaides pasākums, izvadāšana un citas lietas. Pakalpojuma ”paketē” tiek plānots iekļaut arī degvielu (klientu izvadāšanai) un alkoholu.

Iesniedzēja jautā, vai uzņēmumam nepieciešams iegādāties alkohola licenci, ja alkohols tiks pirkts mazumtirdzniecībā un tiks iekļauts pakalpojuma izmaksās un norāda, ka ir būtiski, ka tas netiks pārdots tālāk klientam, bet būs kā pievienotā vērtība pie sniegtā tūrisma pakalpojuma.

Iesniedzēja iesniegumā jautā, vai alkoholu un degvielu drīkstēs norakstīt kā saimnieciskās darbības izdevumus, ja tie tiks pirkti ar mērķi sniegt kvalitatīvu, pilnvērtīgu pakalpojumu.

Valsts ieņēmumu dienests, izvērtējot Iesniedzēja iesniegumā sniegto faktu aprakstu un no minētajiem faktiem izrietošus konkrētus jautājumus, atbildes uz kuriem ir atkarīgas no to juridiska vērtējuma, sniedz šādu uzziņu.

Atbildot uz jautājumu, vai uzņēmumam nepieciešams iegādāties alkohola licenci, paskaidrojam.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2005.gada 30.augusta noteikumu Nr.662 “Akcīzes preču aprites kārtība” (turpmāk – Ministru kabineta 2005.gada 30.augusta noteikumi Nr.662) 11.punktā noteikto speciālo atļauju (licenci) izsniedz šādiem komercdarbības veidiem:

  • 11.4. alkoholisko dzērienu, tabakas izstrādājumu un augu smēķēšanas produktu (izņemot produktus, kuri atbilst likuma "Par akcīzes nodokli" 4.panta astotajā daļā minētajiem nosacījumiem) (turpmāk – tabakas izstrādājumi) vai degvielas vairumtirdzniecībai;
  • 11.5. alkoholisko dzērienu, alus, tabakas izstrādājumu vai degvielas mazumtirdzniecībai;
  • 11.6. apstiprināta noliktavas turētāja darbībai;
  • 11.7. reģistrēta saņēmēja darbībai ar alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem vai naftas produktiem;
  • 11.8. reģistrēta nosūtītāja darbībai ar alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem vai naftas produktiem.

Ministru kabineta 2005.gada 30.augusta noteikumu Nr.662 12.punktā noteikts, ka komercdarbību ar akcīzes precēm darbības vietā drīkst veikt komersants, kurš šo noteikumu 11.punktā minētajos gadījumos ir saņēmis attiecīgu Valsts ieņēmumu dienesta izsniegtu speciālo atļauju (licenci).

Atbilstoši Ministru kabineta 2005.gada 30.augusta noteikumu Nr.662 14.punktā noteiktajam speciālo atļauju (licenci) komercdarbībai ar akcīzes precēm Valsts ieņēmumu dienests izsniedz komercreģistrā reģistrētam komersantam.

Savukārt Ministru kabineta 2005.gada 30.augusta noteikumu Nr.662 11.1punktā noteikts, ka komercdarbība ar akcīzes precēm atļauta tikai tādā darbības vietā, kurā reģistrēta nodokļu maksātāja juridiskā adrese vai struktūrvienība, ja atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas reglamentē nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienestā, šāda vieta ir reģistrējama kā nodokļu maksātāja struktūrvienība.

Tādējādi, realizēt alkoholiskos dzērienus un degvielu, izrakstīt attaisnojuma dokumentus par alkoholiskajiem dzērieniem un degvielu, drīkst komersanti, kas ir saņēmuši attiecīgu speciālo atļauju (licenci).

Ņemot vērā minēto, iesniegumā minētajā situācijā, kad mazumtirdzniecībā iegādātu alkoholu nav plānots realizēt tālāk, bet izmantot, lai nodrošinātu līgumam atbilstoša pakalpojuma sniegšanu, uzņēmumam nav nepieciešama speciāla atļauja (licence).

Atbildot uz jautājumu, vai alkohola un degvielas izdevumus būs atļauts norakstīt un klasificēt kā saimnieciskās darbības izdevumus, paskaidrojam.

Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.panta otrajā daļā noteikts, ka finanšu pārskatam ir jāsniedz patiess un skaidrs priekšstats par sabiedrības līdzekļiem (aktīviem), saistībām, finansiālo stāvokli un peļņu vai zaudējumiem, bet vidējas sabiedrības un lielas sabiedrības gada pārskatam — arī par naudas plūsmu.

Atbilstoši Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 43.panta otrajā daļā noteiktajam, postenī “Pārdotās produkcijas ražošanas pašizmaksa, pārdoto preču vai sniegto pakalpojumu iegādes izmaksas” norāda neto apgrozījuma gūšanai pārdoto preču iegādes izmaksas un pārdotās produkcijas vai sniegto pakalpojumu ražošanas pašizmaksu.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 1.panta divdesmitajā daļā noteikts, ka saimnieciskā darbība — darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu vai cita veida darbību par atlīdzību.

Saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta pirmajā daļā noteikto, identificējot ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, tos vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai.

Ņemot vērā minēto, iesnieguma faktu aprakstā minētajam uzņēmumam, kurš sniegs tūrisma un pasākumu organizēšanas pakalpojumus un kuru nodrošināšanai būs nepieciešams iegādāties degvielu un alkoholiskos dzērienus, šīs degvielas un alkoholisko dzērienu iegādes izmaksas būs jāiekļauj attiecīgā pārskata perioda peļņas vai zaudējumu aprēķinā, kvalificējot šos izdevumus kā saistītus ar saimniecisko darbību.