0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESVai zaudējumus, kas radušies preču iztrūkuma dēļ, var uzskatīt par izdevumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību?

Vai zaudējumus, kas radušies preču iztrūkuma dēļ, var uzskatīt par izdevumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību?

Jautājums. Vai tirdzniecības vietā konstatēto preču iztrūkumu, kas, iespējams, radies klienta veiktās zādzības dēļ, var norakstīt kā izdevumus, kas saistīti ar saimniecisko darbību un attiecīgi  nav apliekami ar uzņēmuma ienākuma nodokli? Atbildi uz šo jautājumu sniedz Valsts ieņēmumu dienests metodiskajā materiālā par uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanu un maksāšanu. Gadījumā, ja nodokļa maksātājam iztrūkumu vai izlaupījumu rezultātā radušies zaudējumi, tad tas veic visus iespējamos pasākumus, lai atgūtu iztrūkumos un izlaupījumos zaudētās vērtības: par notikušo nekavējoties ziņo izmeklēšanas iestādēm un panāk krimināllietas ierosināšanu vai oficiālu atteikumu to ierosināt. Ja pasākumi ir veikti, tad attiecīgās zaudējumu summas uzskata par izdevumiem, kas saistīti ar…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jautājums. Vai tirdzniecības vietā konstatēto preču iztrūkumu, kas, iespējams, radies klienta veiktās zādzības dēļ, var norakstīt kā izdevumus, kas saistīti ar saimniecisko darbību un attiecīgi  nav apliekami ar uzņēmuma ienākuma nodokli? Atbildi uz šo jautājumu sniedz Valsts ieņēmumu dienests metodiskajā materiālā par uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanu un maksāšanu. Gadījumā, ja nodokļa maksātājam iztrūkumu vai izlaupījumu rezultātā radušies zaudējumi, tad tas veic visus iespējamos pasākumus, lai atgūtu iztrūkumos un izlaupījumos zaudētās vērtības: par notikušo nekavējoties ziņo izmeklēšanas iestādēm un panāk krimināllietas ierosināšanu vai oficiālu atteikumu to ierosināt. Ja pasākumi ir veikti, tad attiecīgās zaudējumu summas uzskata par izdevumiem, kas saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību, un par to summu apliekamo ienākumu nepalielina. VID arī skaidro, kā rīkoties, kad rodas iepriekš paredzami preču zudumi uzņēmuma darbības specifikas dēļ. Ja nodokļa maksātājam tehnoloģisko procesu, saimnieciskās darbības specifikas u.tml. rezultātā rodas preču (produkcijas) zudumi, tad uzņēmums nosaka plānoto zudumu normatīvus taksācijas periodam, pamatojoties uz faktisko preču zudumu (norakstīto preču) vērtību iepriekšējos trijos taksācijas periodos. Nodokļa maksātāji, kuri ir jaunizveidoti vai kuru darbības veids, izmantotās izejvielas vai pārdodamo preču sortiments būtiski mainījies, plānoto zudumu normas nosaka, pamatojoties uz savu prognozi taksācijas periodam un ievērojot attiecīgās darbības, nozares vai ražošanas veida specifiku. Ja nodokļa maksātājs nav noteicis plānoto zudumu normatīvu, tad zudumi un norakstīto preču vērtība ir uzskatāma par izdevumiem, kas nav tieši saistīti ar saimniecisko darbību. Pie izdevumiem, kas nav tieši saistīti ar saimniecisko darbību pieskaita arī zudumus un norakstīto preču vērtību, kas pārsniedz nodokļa maksātāja plānoto normatīvu taksācijas periodam. Atgādinām, ka saimnieciskā darbība ir darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu un cita veida darbību par atlīdzību. VID norāda, ka katrā konkrētā situācijā izdevumi, kas veidojas nodokļa maksātāja darbības rezultātā, jāizvērtē, ņemot vērā šo definīciju tiktāl, ciktāl izdevumi ir tieši saistīti ar komercsabiedrības saimniecisko darbību un nepieciešami tās nodrošināšanai.