
Strauji pieaugošā interese par ilgtspējību un caurskatāmību liek pārdomāt tradicionālās uzņēmumu pārskatu sniegšanas pieejas. Finanšu, ilgtspējas un integrētie pārskati veido trīs atšķirīgas perspektīvas uz vērtības radīšanu, taču tikai integrētais pārskats piedāvā vienotu ietvaru, kurā finansiālās un nefinansiālās informācijas integrācija ir sistemātiska un cieši saistīta ar stratēģisku lēmumu pieņemšanu. Pieejas salīdzinājums (IFRS, 2025) ļauj sīkāk analizēt, kā dažādos pārskatos tiek atspoguļota vērtības radīšana un kā iespējams pilnveidot integrētās informācijas struktūru.
Vērtības jēdziens integrētajos pārskatos bieži tiek saistīts ar pārvaldību, sabiedrības labumu un ilgtspēju. Vienlaikus finanšu kapitāls un dabas kapitāls, lai arī bieži tiek pieminēti, integrētajā pārskatā netiek uzskatīti par pamata kapitāliem vērtības radīšanas procesā, atšķirībā no gada un ilgtspējas pārskatiem, kuru vērtību sistēmas galvenokārt balstās attiecīgi uz finanšu kapitālu vai dabas un sociālajiem faktoriem. Tematisko un konceptuālo atšķirību dēļ integrētais pārskats izceļas kā ietvars, kas ļauj stratēģiski sasaistīt dažādus kapitāla veidus vienotā vērtības radīšanas stāstījumā.
Finanšu un nefinanšu informācija integrētajos pārskatos ne vienmēr tiek savienota pietiekami strukturēti.
Integrācijas izaicinājumi ir saistīti ar īstermiņa peļņas spiedienu, neviendabīgiem vērtēšanas paņēmieniem un datu plūsmu sadrumstalotību organizācijās.
Vairāku kapitālu apvienošana vienā sistēmā ir sasniegta, piemērojot integrēto domāšanu, kas tiek raksturota kā pieeja, kas izceļ savstarpējo saikni starp uzņēmuma stratēģiju, operācijām un kapitāliem. Tās pamatā ir sistēmiska pieeja, kur uzņēmums tiek skatīts kā daļa no plašākas vērtību ekosistēmas, kur tas vienlaikus ietekmē un tiek ietekmēts. Šāds skatījums palīdz labāk izprast, kā organizācija spēj ilgtermiņā radīt un saglabāt vērtību (IFRS, 2025). Integrētās domāšanas attīstība prasa kritiskās domāšanas pielietošanu, jo tas nav tikai informācijas apvienošanas process, bet arī spējas analizēt, izvērtēt un interpretēt dažādu kapitālu savstarpējo ietekmi. Kritiskā domāšana palīdz organizācijām identificēt nepilnības esošajos saikņu modeļos, uzdot būtiskus jautājumus par pieņēmumiem, uz kuriem balstās vērtības radīšanas modeļi, un attīstīt jaunas pieejas, kas ir elastīgas un uz nākotni vērstas. Šāda pieeja ļauj uzņēmumiem pārvērtēt savas stratēģijas caur sistēmiskās ietekmes prizmu, tādējādi stiprinot integrētās domāšanas kā dinamiska un kritiski reflektējoša procesa lomu ilgtspējīgas vērtības veidošanā.
Vērtības radīšana tiek arvien ciešāk saistīta ar sociālo kapitālu un cilvēkkapitālu. Tas norāda uz būtiskām izmaiņām komunikācijā ar investoriem un citām iesaistītajām pusēm, kas veido uzņēmuma ekosistēmu. Aizvien biežāk uzņēmumi izmanto integrēto pārskatu kā instrumentu, lai uzsvērtu ieguldījumu sabiedrības attīstībā, ilgtspējas iniciatīvās un iekšējās pārvaldības pilnveidē. Šāda pieeja ļauj ne tikai ziņot par rezultātiem, bet arī uzsvērt uzņēmuma ilgtspējīgas vērtības potenciālu.