0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIApmaksājamo dienu skaits, ja ir nepilns darba laiks

Apmaksājamo dienu skaits, ja ir nepilns darba laiks

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbiniekam ir noteikts nepilns darba laiks ar konkrētām darba dienām nedēļā (no pirmdienas līdz ceturtdienai). Vai ikgadējais atvaļinājums ar 20 apmaksājamām darba dienām jāievēro tikai pilna darba laika darbiniekiem? Atbilde Darba likuma 149. pantā ikvienam darbiniekam noteiktas tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas. Savukārt saskaņā ar 75. panta 8. daļu atvaļinājuma laikā izmaksājamās samaksas summu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā. Tātad…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī


ABONĒT

Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai
 Esi abonents?

Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Apmaksājamo dienu skaits, ja ir nepilns darba laiks
Ilustrācija: Arvis Villa

Darbiniekam ir noteikts nepilns darba laiks ar konkrētām darba dienām nedēļā (no pirmdienas līdz ceturtdienai). Vai ikgadējais atvaļinājums ar 20 apmaksājamām darba dienām jāievēro tikai pilna darba laika darbiniekiem?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Darba likuma 149. pantā ikvienam darbiniekam noteiktas tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas. Savukārt saskaņā ar 75. panta 8. daļu atvaļinājuma laikā izmaksājamās samaksas summu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā. Tātad par 20 apmaksājamām dienām likumā nekas nav teikts.

Jūsu gadījumā darbiniekam nedēļas laikā tiek apmaksātas četras dienas un atvaļinājuma laikā – arī četras dienas katrā nedēļā. Turklāt arī vidējā izpeļņa šādam darbiniekam tiek rēķināta, ņemot vērā darba samaksu (kas bijusi attiecīgajā periodā) un dalot ar darba laiku, par kuru tā ir nopelnīta. Tātad vidējo izpeļņu grāmatvedis nosaka tieši šādai dienai (vienai no četrām katrā nedēļā). Tādēļ arī atvaļinājuma laikā būtu jāapmaksā par četrām dienām katrā nedēļā. 

Minētais princips jāievēro, aprēķinot darbnespējas perioda apmaksu (A lapu), jo tas atbilst likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" 36. pantā noteiktajam.

Savukārt B darbnespējas lapa, kuru apmaksā VSAA, tiek apmaksāta par kalendāra dienām. Aģentūrai nav zināmas konkrēta darbinieka darba dienas, tādēļ vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta no darba devēja iesniegtajiem ziņojumiem, dalot iemaksu objektu (ziņojuma 4. aile) ar mēneša kalendāra dienu skaitu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada oktobra (478.) numurā.