0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIAutoratlīdzībai piemērojamie nodokļi

Autoratlīdzībai piemērojamie nodokļi

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Nodokļu piemērošana fiziskās personas ienākuma veidam «autor­atlīdzība» nav sarežģīta, tomēr tai piemīt dažas īpatnības. Pati būtiskākā īpatnība saistīta ar jēdzienu «autora attaisnotie izdevumi», ar kuriem drīkst samazināt gan rezidenta, gan nerezidenta autoratlīdzības summu pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanas, turklāt nepieprasot izdevumus apliecinošos dokumentus. Bet saskaņā ar IIN likuma 15. panta 18. daļu gada laikā no autoratlīdzības saņēmēja (samazinātās) summas atļauts ieturēt IIN pēc 20% likmes neatkarīgi no summas apmēra. Nav nozīmes arī tam, vai autors pie atlīdzības izmaksātāja ir iesniedzis (atzīmējis) algas nodokļa grāmatiņu (ANG). Savukārt, ja autors prognozē gada laikā gūtā ienākuma iespaidīgu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Nodokļu piemērošana fiziskās personas ienākuma veidam «autor­atlīdzība» nav sarežģīta, tomēr tai piemīt dažas īpatnības.

Pati būtiskākā īpatnība saistīta ar jēdzienu «autora attaisnotie izdevumi», ar kuriem drīkst samazināt gan rezidenta, gan nerezidenta autoratlīdzības summu pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanas, turklāt nepieprasot izdevumus apliecinošos dokumentus. Bet saskaņā ar IIN likuma 15. panta 18. daļu gada laikā no autoratlīdzības saņēmēja (samazinātās) summas atļauts ieturēt IIN pēc 20% likmes neatkarīgi no summas apmēra. Nav nozīmes arī tam, vai autors pie atlīdzības izmaksātāja ir iesniedzis (atzīmējis) algas nodokļa grāmatiņu (ANG). Savukārt, ja autors prognozē gada laikā gūtā ienākuma iespaidīgu summu, viņš var atzīmēt EDS ANG (vai uzrakstīt grāmatvedim iesniegumu) par ienākuma nodokļa lielākas likmes — 23% piemērošanu. Šī likme tiks piemērota ar nākamā mēneša pirmo datumu (IIN likuma 15. panta 23. daļa) līdz gada beigām vai līdz autors to atsauks.

Tātad, pirms nosaka IIN no autoratlīdzības summas, to vispirms samazina ar autora attaisnotajiem izdevumiem (bez čeku un kvīšu iesniegšanas), bet, ja autora izdevumi pārsniedz paredzētās normas, tad izdevumiem ir jābūt dokumentāri apliecinātiem. Autoru izdevumu normas norādītas Ministru kabineta (MK) 2010. gada 21. septembra noteikumos Nr. 899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība"  57. punktā (50% (13 veidu) vai 25% (trīs veidi)).

Autoru attaisnotos izdevumus nedrīkst piemērot gadījumos, ja autors veido savu darbu, izmantojot pasūtītāja (arī darba devēja) telpas, materiālus un aprīkojumu.

Piemēram, ja autora līgumā bija paredzēta atlīdzība «par literāriem darbiem (grāmatas, brošūras, runas, datorprogrammas, lekcijas, aicinājumi, ziņojumi, sprediķi un citi līdzīga veida darbi) un to izpildījumiem, tai skaitā par darbiem, kas radīti, izdoti, izpildīti vai citādi izmantoti presē un citos plašsaziņas līdzekļos» (57. punkta 2.1. apakšpunkts), attaisnoto izdevumu norma ir 25%. Tātad, slēdzot līgumu par 4000 eiro atlīdzību, IIN tiks ieturēts 600 eiro apmērā (4000 – 1000 (25%)) × 20%.

Autoram tiks izmaksāta atlīdzība 3400 eiro (4000 – 600).

Ienākuma nodoklis no autoratlīdzības iemaksājams budžetā līdz nākamā pēc izmaksas mēneša piektajam datumam (paredzams, ka norma būs spēkā līdz 2020. gada 31. decembrim).

Trīs IIN likmes

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis atkarībā no personas saņemtā ienākuma veida un summas svārstās no 3% līdz 31,4% no apliekamā ienākuma. Autoratlīdzībām parasti piemēro 20% IIN likmi.

Ja autors paredz, ka gada kopējie ienākumi arī no citiem izmaksātājiem (piemēram, darba alga, pensija, darbnespējas pabalsts) sasniegs un pārsniegs 20 004 eiro, pārsnieguma summai rezumējošā kārtā VID piemēros IIN papildus 3% (jo 20% jau ir ieturēti). Tātad nodokli nāksies piemaksāt.

Sakarā ar to, ka parāda esamība nevienam īpaši nepatīk, būtu prātīgāk jau gada laikā pieņemt lēmumu par IIN 23% likmes piemērošanu un, iesniedzot deklarāciju (sākot ar nākamā gada 1. martu), saņemt nodokļa pārmaksu, jo tāda var izveidoties.

NB! Svarīgi atcerēties, ka šeit tiek runāts par bruto summām, nevis par saņemtajām (neto).

NB! Pienākums IIN piemaksāt vai tiesības to saņemt atpakaļ ir atkarīgas no vairākiem faktoriem:

  • bija vai nebija tiesības uz neapliekamo minimumu (minimums nav piemērojams, ja ienākums pārsniedz 1100 eiro mēnesī (13 200 eiro 2019. gadā));
  • bija vai nebija piemēroti IIN atvieglojumi vai papildu atviegojumi gada laikā (ja uz tiem bija/nebija tiesības);
  • cik lieli bijuši personas kopējie ienākumi gada laikā;
  • vai bijuši izdevumi par izglītošanu, ārstniecību vai ziedojumi;
  • kādas IIN likmes tika piemērotas ienākumu izmaksas vietās u.c.

Sakarā ar to šis jautājums jārisina individuāli, tāpēc laikus jāinteresējas par aprēķināšanas īpatnībām (VID vai pie grāmatveža), lai nākamgad nesagaidītu pārsteigumus.

Trešā IIN likme ir 31,4%, un tā tiks piemērota tām personām (rezidentiem; arī autoriem), kuru ienākumi 2018. gada laikā pārsnieguši 55 000 vai 2019. gadā — 62 800 eiro (pārsnieguma summai). Atzīmēsim, ka šī likme parasti tiek aprēķināta, tikai gadam beidzoties (izņēmums azartspēļu laimētājiem un personām, kas sociāli apdrošinātas ārvalstīs).

Maksimālās IIN likmes aprēķins

Sakarā ar to, ka nodokļu reformas normas, visticamāk, būs jāpiemēro autoratlīdzībām gan par 2019., gan 2020. gadu, jautājums par 31,4% likmes noteikšanu kādu laiku būs aktuāls. Piemēram, autors ir mūziķis pensionārs (nav sociāli apdrošināms obligātā kārtā), un atlīdzības kopsumma par muzikālajiem darbiem (bruto) ir bijusi 200 000 eiro. Gada laikā, nosakot IIN, izmaksātājs piemēroja autora attaisnotos izdevumus 50%, un pēc autora lūguma (paredzot, ka summa pārsniegs 55 000 eiro) nodoklis tika ieturēts pēc likmes 23%.

(200 000 – 100 000 (50%)) × 0,23 = 23 000 (IIN).

Autors ir saņēmis 177 000 eiro (vienkāršības pēc pieņemsim, ka citu ienākumu nav bijis).

Ienākuma summa pārsniedz 2018. gadā spēkā bijušo slieksni 55 000 eiro, pēc kura piemērojama lielākā IIN likme. Tādēļ VID aprēķina un pieprasa papildu nodokli. Saskaņā ar IIN likuma terminoloģiju autors kļuva par Solidaritātes nodokļa (SN) likuma subjektu.

Pēc būtības SN ir IIN daļa, kas aprēķināta pēc pašas lielākās likmes.

Par SN aprēķināšanu Bilancē tika skaidrots vairākkārtīgi, bet, grozot likuma normas, 2019. gadā kārtība ir savādāka nekā 2018. gadā (jauno kārtību sk. Bilancē Nr. 2 (446) 2019. g.).

Tomēr šajā rakstā aprakstītā kārtība attiecas uz 2018. gada autora ienākumu un nodokļa precizējumu no tā. Autors, kas minēts piemērā, ir viens no šā gada «parādniekiem».

Ja persona saņemtu apliekamo ienākumu algotā darbā un tai veidotos pienākums maksāt SN, tad tas aprēķināms no šīs personas veiktajām sociālajām iemaksām. Savukārt autors pensionārs nemaksā sociālās iemaksas!

Nodokļa aprēķins rezumējošā kārtā par 2018. gadā gūto ienākumu (autora atlīdzību), kas pārsniedz ierobežojumu 55 000 eiro, ir skatāms tabulā.

Skaidrojums:

  • vispirms ienākums tiek sadalīts pa sliekšņiem (līdz 20 004, līdz 55 000 eiro un pārsnieguma summa);
  • katrai summai atsevišķi tiek piemērota attiecīgā IIN likme;
  • neizmantotā attaisnoto izdevumu daļa (piemērojot 20% IIN likmi) samazina to nodokli, kas aprēķināts pēc 31,4% likmes no tās ienākuma daļas1, kurai ir iespējams aprēķināt nodokli (no pārsnieguma summas).

Par gadu aprēķinātā IIN summa (36 530 eiro) tiek samazināta ar gada laikā samaksāto nodokli (23 000 eiro.)

No gada laikā saņemtajiem 177 000 eiro ir jāsamaksā papildu IIN. Šādi izpaužas sabiedrības solidaritāte («bagātie» ne vien pelna vairāk, bet arī nodokļos samaksā vairāk).

 200 000 eiro
20% 23% 31,4%
20 004 34 996 145 000
Attaisnotie izdevumi 50% –100 000 × 31,4%
34 996 – 79 996 = – 45 000 = 45 530,00
Neizmantotā atvieglojuma daļa –79 996 = –45 000 45 000 × 20% = 9000 Gada laikā samaksāts IIN
36 530 (45 530 – 9000) –23 000
IIN piemaksa = 13 530

Autoru sociālā apdrošināšana

Autoratlīdzību saņēmējs vienlaikus ar autordarbu radīšanu var būt/nebūt darba attiecībās ar darba devējiem, tajā skaitā ar to, kas izmaksā autoratlīdzību. Jebkurā gadījumā autoratlīdzības izmaksātājam no saviem līdzekļiem par autoru jāmaksā sociālās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā no atlīdzības summas. Šīs iemaksas attiecas tikai uz autora pensijas apdrošināšanu. Tātad slimības vai bezdarbnieka (kā arī jebkuru citu) pabalstu šīs iemaksas par autoriem neietekmē!

Tomēr sociālās iemaksas (5% apmērā) nav jāveic par visiem autoriem. Netiek uzskatīta par obligāti sociāli apdrošināmu:

  • fiziskā persona, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā un ir sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju,
  • personai ir piešķirta valsts vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi),
  • personai ir piešķirta I vai II grupa invaliditāte;
  • persona, kas ir autortiesību mantiniece vai citu autortiesību pārņēmēja.

Ja autora (izņemot iepriekš minētos) kopējais mēneša ienākums no viena vai vairākiem darba devējiem sasniedz vismaz minimālo mēneša algu (tātad vispārējā režīmā strādājošie uzņēmumi ir samaksājuši nodokļus par autoru), no autoratlīdzības IIN ieturēja izmaksātājs, vienlaikus veicot arī VSAOI 5% apmērā — ar to ir izpildītas visas prasības.

NB! Par autoru, kas nedzīvo Latvijā, VSAOI nav jāveic (VSA likuma 6. panta 11. daļa), savukārt IIN ir 23% (autora attaisnotie izdevumi ir piemērojami).

Ja autors no viena vai vairākiem darba devējiem nesaņem pat minimālo mēneša algu (jāsaprot — nav maksāti minimālie nodokļi) vai šo attiecību nav, autoram vēl nebūs pienākuma reģistrēties par pašnodarbināto personu vienīgi gadījumā, ja saņemtā atlīdzība nesasniedz 430 eiro mēnesī. Noskaidrosim, kad autoram var iestāties pienākums reģistrēties par pašnodarbināto un pašam veikt sociālās iemaksas.

Pašnodarbinātības reģistrēšana

Ja autoram nav nodibinātas darba attiecības ne ar vienu darba devēju vai attiecības ir, bet nav maksāti normālā režīmā strādājošā uzņēmuma nodokļi vismaz no minimālās mēneša algas, tad jāreģistrējas pašnodarbinātās personas statusā un jāveic sociālās iemaksas vismaz no minimālās mēnešalgas tajos mēnešos, kad autoratlīdzība sasniedz/pārsniedz 430 eiro.

Pašnodarbinātie autori VSAOI veic par katru ceturksni (par tiem ceturkšņa mēnešiem, par kuriem ir pienākums iemaksas aprēķināt) līdz datumam, kas saskaņots ar VID, reģistrējot pašnodarbinātā statusu. Šīm personām jāizmanto speciālās formas ziņojums (MK noteikumu Nr. 827 4. pielikums).

Ziņojums par VSAOI un IIN

Ziņojuma par VSAOI un IIN par autoriem aizpildīšanu regulē MK noteikumi Nr. 827. Tas iesniedzams VID līdz tam pašam datumam, kas noteikts visiem pārējiem izmaksātāja darbiniekiem par iepriekšējo mēnesi. Sakarā ar to, ka autoratlīdzība var būt izmaksāta arī uzņēmuma darbiniekam, tika grozīti minētie noteikumi un patlaban ir iespējams vienu un to pašu personu viena mēneša ietvaros uzrādīt divos dažādos ziņojumos (kā darbinieku un kā autoru). Visi ziņojumi ir izveidoti pēc vienas formas, atšķiras tikai iemaksu likmes. Ja ziņojumu VID iesniedz autoratlīdzības izmaksātājs, tiek izmantota MK noteikumu Nr. 827 veidlapa — 3. pielikums. Ziņojumā nav jāuzrāda ienākuma nodoklis, jo tas uzrādāms paziņojumā (sk. turpmāk)!

Paziņojums VID

Par autoratlīdzību, kas izmaksāta attiecīgajā mēnesī, izmaksātāja pienākums iesniegt VID paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātām summām (MK noteikumi Nr. 677, kods 1003) līdz atlīdzības izmaksai sekojošā mēneša 15. datumam.

NB! Svarīgs ir atlīdzības izmaksas datums (mēnesis), nevis darba radīšanas vai pieņemšanas/nodošanas akta parakstīšanas datums.

Izņemot līgumslēdzēju pušu rekvizītus, paziņojumā norāda atlīdzības summu, autora attaisnotos izdevumus, apliekamo ienākumu (kā starpību) un aprēķināto ienākuma nodokli.

Piebilde

Autoratlīdzības līgums slēdzams tikai ar fiziskajām personām (darbam ir autors!), ja līgums tiek slēgts ar firmu, tas jau tiks vērtēts kā firmas sniegtais pakalpojums, kuram tiek piemērotas pavisam citas likuma normas un nosacījumi. Protams, arī šādam darbam ir autors (–i), un Autortiesību likums aizsargās šo autoru tiesības uz darbu.

1       Ja lasītājam liekas, ka pēdējais skaidrojums ir «sarežģīts», ieteicams izlasīt šo pašu tekstu IIN likuma 15. panta 15. daļā.

Raksts publicēts žurnāla BILANCE 353. numurā.