0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIBēru pabalsts un nodokļi

Bēru pabalsts un nodokļi

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Kādi nodokļi ieturami, ja bēru pabalsts pārsniedz ar IIN neapliekamo daļu? Vai ir atšķirība nodokļu piemērošanā, ja bēru pabalsts tiek izmaksāts mirušā darbinieka radiniekiem (tuviniekiem) vai darbiniekam par mirušo radinieku (tuvinieku)? Kuros pārskatos uzrādīt izmaksāto summu un nodokļus? Atbilde Saskaņā ar Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma 9. panta 1. daļas 14. punktu ar nodokli netiek aplikts darbinieka vai viņa radinieku (tuvinieku) nāves gadījumā darba devēja piešķirtais bēru pabalsts, kura vērtība nepārsniedz 250 eiro. No teksta saprotams, ka darba devēja…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Bēru pabalsts un nodokļi
Foto: Veit HammerUnsplash

Kādi nodokļi ieturami, ja bēru pabalsts pārsniedz ar IIN neapliekamo daļu? Vai ir atšķirība nodokļu piemērošanā, ja bēru pabalsts tiek izmaksāts mirušā darbinieka radiniekiem (tuviniekiem) vai darbiniekam par mirušo radinieku (tuvinieku)? Kuros pārskatos uzrādīt izmaksāto summu un nodokļus?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore Foto: Aivars Siliņš

Saskaņā ar Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma 9. panta 1. daļas 14. punktu ar nodokli netiek aplikts darbinieka vai viņa radinieku (tuvinieku) nāves gadījumā darba devēja piešķirtais bēru pabalsts, kura vērtība nepārsniedz 250 eiro. No teksta saprotams, ka darba devēja pabalsts var būt izmaksāts darbiniekam viņa radinieka nāves gadījumā vai radiniekiem — darbinieka nāves gadījumā. Faktiski tā varētu būt arī persona, kas uzņemas rīkot bēres.

Ja pabalsts izmaksāts darbinieka radiniekam

Ja darbinieka nāves gadījumā bēru pabalsts izmaksāts radiniekam (tuviniekam), turklāt tā summa pārsniedz 250 eiro, no izmaksātās summas (samazinot to ar neapliekamo daļu) tiek ieturēts IIN. Līdz nākamā pēc izmaksas mēneša 15. datumam darba devējam jāiesniedz VID paziņojums par fiziskai personai izmaksāto summu (MK 2008. gada 25. augusta noteikumu Nr. 677 2. pielikums). Saņēmējam (pēc viņa lūguma) parasti izsniedz 1. pielikumu (sk. veidlapu). Paziņojumā norāda informāciju par pabalsta saņēmēju un ieturēto nodokli, bet IIN pēc paziņojuma iesniegšanas (tajā pašā mēnesī) iemaksā vienotajā nodokļu kontā (VNK) līdz 23. datumam.

veidlapa
1. pielikums

Piemēram, piešķirtais bēru pabalsts ir 800 eiro un tas izmaksāts 2021. gada 10. martā.

Ja no izmaksātās (apliekamās) summas tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tā neveido ar UIN apliekamo bāzi, proti, netiek piemēroti divi ienākuma nodokļi.

Par UIN — turpmāk.

Ja pabalsts izmaksāts darbiniekam

Ja darba devējs izmaksā bēru pabalstu darbiniekam viņa radinieka nāves gadījumā, tad no summas, kas pārsniedz neapliekamo bēru pabalsta daļu, jāietur gan sociālās iemaksas (VSAOI), gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), jo izmaksātā summa tiek pielīdzināta darbinieka papildu ienākumam.

Izmaksājot darbiniekam bēru pabalstu, no kopsummas atskaita neapliekamo daļu, bet pārsnieguma summu pieskaita mēneša darba samaksai, no kopsummas aprēķinot darbaspēka nodokļus. 

Bēru pabalsta piešķiršana nav darba devēja pienākums, bet iespēja atbalstīt darbinieku. Vienlaikus var būt situācija, kad darba devējs piešķir bēru pabalstu darbiniekam arī divas reizes, ja nelaime gada laikā atkārtojas. Arī situācijā, kad darbiniekam ir divi darba devēji, bēru pabalstu var piešķirt abi, ievērojot neapliekamās summas ierobežojumu. Pārsnieguma summai virs 250 eiro tiek piemērots ienākuma nodoklis (izmaksājot radiniekam), vai ienākuma nodoklis (IIN) un sociālās iemaksas, izmaksājot darbiniekam. 

Darbiniekam nerodas papildu nodokļi, ja gada laikā viņš saņem vairākus bēru pabalstus, kuru summa (no katra izmaksātāja) nepārsniedz 250 eiro.

Gadam beidzoties, darba devējam ir pienākums līdz nākamā gada 1. februārim par katru darbinieku iesniegt VID iepriekš minēto paziņojumu par gada laikā gūtajiem ieņēmumiem un nodokļiem no tiem. Bēru pabalstam jābūt uzrādītam gan paziņojuma 5. rindā (kopsummā ar darba samaksu), gan 6. rindā (tikai neapliekamā daļa). Visi nodokļi jau ir ieturēti.

Vai jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis?

Iepriekš tika vērtēta nodokļu piemērošana bēru pabalsta summai, kas pārsniedz ar nodokļiem neapliekamo daļu. Tomēr 250 eiro nav piemēroti nekādi nodokļi, un grāmatveži šaubās par "atļauju" nepiemērot UIN, jo pabalsts tomēr izskatās pēc izdevuma, kas nav saistīts ar uzņēmuma saimniecisko darbību. Līdz 2020. gada 30. janvārim UIN likums tieši tā to vērtēja!

Tādēļ ielūkosimies UIN likuma aktuālās redakcijas 8. pantā "Ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi". Šā panta piektajā daļā noteikts, ka neatkarīgi no tā, kas minēts panta sākumā, ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi ir darbinieka vai viņa laulātā, vai ar to radniecībā esošas personas līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē nāves gadījumā piešķirtais bēru pabalsts (7. punkts). Tātad bēru pabalsta ar IIN neapliekamā daļa apliekamajā bāzē nav jāiekļauj un uzņēmumu ienākuma nodoklis nav jāmaksā.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: