0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTICik viegli vai grūti nerezidentam atgūt nodokli?

Cik viegli vai grūti nerezidentam atgūt nodokli?

Oskars Springis, NORDSTERN LTD (Apvienotā Karaliste) galvenais grāmatvedis, grāmatvedības sistēmu konsultants, Anglijas un Velsas kvalificēto grāmatvežu institūta biedrs

Nerezidenta ienākumu no autoratlīdzības (honorāra) par zinātnes, literatūras un mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu darbu radīšanu apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, piemērojot 23% nodokļa likmi, ienākuma izmaksas brīdī.  Nerezidentam — fiziskajai personai, ieturot nodokli no autoratlīdzības pēc 23% likmes, ir tiesības no autoratlīdzības (honorāra) summas (pirms aplikšanas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli) atskaitīt zinātnes, literatūras un mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru izdevumus, kuri saistīti ar šo darbu radīšanu, izdošanu, izpildīšanu vai citādu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

zurnala vaks ar OskaruSpringi

Oskars Springis, NORDSTERN LTD (Apvienotā Karaliste) galvenais grāmatvedis, grāmatvedības sistēmu konsultants, Anglijas un Velsas kvalificēto grāmatvežu institūta biedrs Foto: Vitaliy Turovskyy

Nerezidenta ienākumu no autoratlīdzības (honorāra) par zinātnes, literatūras un mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu darbu radīšanu apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, piemērojot 23% nodokļa likmi, ienākuma izmaksas brīdī. 

Nerezidentam — fiziskajai personai, ieturot nodokli no autoratlīdzības pēc 23% likmes, ir tiesības no autoratlīdzības (honorāra) summas (pirms aplikšanas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli) atskaitīt zinātnes, literatūras un mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru izdevumus, kuri saistīti ar šo darbu radīšanu, izdošanu, izpildīšanu vai citādu izmantošanu 50% vai 25% apmērā. Savukārt maksājumiem par pārējiem intelektuālā īpašuma veidiem piemērojama 5% likme, taču bez iespējas piemērot izdevumu normas.

Nosakot, vai fiziskajai personai — nerezidentam par Latvijas Republikā gūto ienākumu jāmaksā nodoklis, ievēro arī spēkā esošos divpusējos starptautiskos līgumus par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu (nodokļu konvencijas).

Jāatzīmē, ka nodokļu konvencijas noteikumi netiek piemēroti tieši, bet ievērojot kārtību, kas noteikta Ministru kabineta 2001. gada 30. aprīļa noteikumos Nr. 178 "Kārtība, kādā piemērojami starptautiskajos līgumos par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu noteiktie nodokļu atvieglojumi" (turpmāk — MK noteikumi Nr. 178). Saskaņā ar minētajiem MK noteikumiem maksājumu saņēmējs iesniedz izmaksātājam aizpildītu noteikta parauga rezidenta apliecību–iesniegumu nodokļu atvieglojumu piemērošanai (1. pielikums) vai minēto MK noteikumu 9.1 punktā minēto otras līgumslēdzējas valsts noteikta parauga rezidences apliecību vai līdzīgu dokumentu. Maksājumu saņēmējs atvieglojumu apliecībā apliecina rezidences statusu maksājumu izmaksas dienā. Jāpiebilst, ka pēc MK noteikumu Nr. 178 4. punkta minētā veidlapa jāaizpilda četros eksemplāros, trīs no tiem jāiesniedz autoratlīdzības izmaksātājam un viena jāatstāj sev. Rodas jautājums, vai parakstītas ar drošu elektronisko parakstu veidlapas arī jāaizpilda četros eksemplāros… 

Savukārt, ja nodoklis no maksājumiem nerezidentam ir jau ieturēts saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", piemērojot 23% likmi (jo nebija iesniegts MK noteikumu Nr. 178 1. pielikums), nerezidentam ir tiesības atgūt pārmaksāto nodokļa summu trīs gadu laikā, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestam (turpmāk — VID) aizpildītu rezidenta apliecību–iesniegumu nodokļu atmaksāšanai (MK noteikumu Nr. 178 2. pielikums). Ja, piemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli, nerezidenta gūtajam ienākumam Latvijā ievēro spēkā esošā likuma "Par Latvijas Republikas valdības un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes valdības konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu" 12. pantā noteikto, tad iepriekš minētās attaisnoto izdevumu normas autoratlīdzību ienākumam nepiemēro. 

Tātad, ja nerezidents piemēro konvencijā noteikto nodokļa aprēķināšanas kārtību un vēlas atgūt ieturēto nodokli, tad šajā gadījumā nerezidents VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (turpmāk — EDS) sadaļā iesniedz rezidenta apliecību: Sagatavot dokumentu/No veidlapas/Informācija Valsts ieņēmumu dienestam/– kā skenētu failu pievienojot MK noteikumu Nr.178 2. pielikumu — rezidenta apliecību–iesniegumu nodokļu atmaksāšanai (veidlapas III daļas 3. punktā "Cita svarīga informācija" jānorāda savs bankas konta numurs pārmaksas pārskaitīšanai, jo vieta veidlapā, kur to norādīt, nav paredzēta).

Šo procesu es pats esmu veiksmīgi izgājis, tas prasīja gandrīz divus mēnešus ilgas gaidīšanas un skaidrošanas, vai es esmu šīs autoratlīdzības patiesais guvējs. 

Pirmais mans klupšanas akmens bija, ka es nenorādīju bankas konta numuru. To nācās sūtīt EDS sadaļā "Sarakste ar VID". 

Tālāk sekoja informācija no VID Nerezidentu nodokļu un citu nodokļu datu ticamības novērtējuma daļas par manu rezidenta apliecību–iesniegumu iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksāšanai, ka rezidenta apliecībā–iesniegumā nav aizpildīta V daļa (Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes kompetentās iestādes apliecinājums). To es neuzskatīju par vajadzīgu, jo pirms pāris gadiem jau biju iesniedzis VID rezidences sertifikātu un man tika mainīts statuss jau pirms vairākiem gadiem uz nerezidentu, par to arī varēja pārliecināties Elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa būs iespējama tad, ja es iesniegšu VID papildinātu rezidenta apliecību–iesniegumu nodokļu atmaksāšanai. Ja Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes (turpmāk — AK) kompetentā iestāde neapstiprina V daļu, Valsts ieņēmumu dienestā jāiesniedz rezidences sertifikāts par atbilstošo periodu.

Manā gadījumā vērsos Viņas Majestātes ieņēmumu un muitas dienestā (turpmāk — HMRC) ar lūgumu apstiprināt rezidenta apliecības–iesnieguma V daļu, uz ko es saņēmu atteikumu, jo AK likums neko tādu neparedz, savukārt man ieteica pieteikt rezidenta sertifikātu. Pieteicu rezidenta sertifikātu HMRC interneta vietnē. Sertifikāts bija pastkastītē jau pēc pāris dienām, uzreiz to nosūtīju VID. VID šo sertifikātu pētīja pāris nedēļas, līdz akceptēja, jo uz tā nav "dzīva" paraksta, jo viss ir elektronizēts un automatizēts, ņemot vērā, ka valstī liela daļa strādā no mājām. Valstī uz 67 miljoniem iedzīvotājiem ir 66 tūkstoši HMRC darbinieku.

Tad nācās pierādīt, kādā izdevumā mani darbi ir publicēti, bija jāsūta visi autoratlīdzību līgumi, jo par katru autordarbu ir savs līgums.

Tā pēc gandrīz divu mēnešu ilgas gaidīšanas saņēmu pozitīvu lēmumu starpības atmaksai, kas arī tika atmaksāta bankas norēķinu kontā tajā pašā dienā. 

Pēc visa šī procesa man bija sajūta, ka esmu pirmais, kas kaut ko tādu ir paveicis. 

Nākamais solis ir iegūt atļauju nodokļu atvieglojumu piemērošanai uzreiz ienākuma izmaksas brīdī, kā to paredz MK noteikumi Nr. 178. 

Redakcijas piebilde

Paldies Dievam, autora cīņa par savām tiesībām beidzās veiksmīgi.

Un tomēr palika sarūgtinājums: kāpēc normatīvie akti tik bieži ir veidoti tik formāli, tik neprecīzi, tik neskaidri, ka problēmas rodas pat VID darbiniekiem? Kāpēc autoram bija jāizpilda vairākas prasības, kaut arī VID rīcībā bija visa prasītā informācija par autoru? Autoram ir Latvijas personas kods, par autoru bija iesniegti vairāki pārskati par nerezidentam izmaksāto autoratlīdzību un ieturēto ienākuma nodokli! Tikai pateicoties autora uzstājībai un neatlaidībai, mums ir noskaidrots šis ceļš, bet vai katram (turklāt strādājošajam) būs vēlme (un attiecīgās zināšanas) iesaistīties analoģiskā procesā?

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada oktobra (466.) numurā