0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIDarbnespējas apmaksa atvaļinājuma laikā

Darbnespējas apmaksa atvaļinājuma laikā

Jautājums: Zinu, ka slimības dēļ atvaļinājuma laikā to automātiski pagarina, tādēļ ierados darbā pēc atvaļinājuma divas dienas vēlāk, bet pārējās trīs dienas domāju izmantot citā reizē. Tomēr darba devējs manā tabelē atzīmēja neattaisnoto darba laika kavējumu. Vai tas ir pareizi? Atbildi sagatavoja Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore Saskaņā ar Darba likuma 150. panta 6. daļu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pārceļ vai pagarina darbinieka pārejošas darbnespējas gadījumā. Nosacījums attiecas gan uz A, gan uz B darbnespējas lapu. Diemžēl «kļūda» lasāma jau jautājumā. Nekas (gandrīz nekas) nenotiek automātiski. Par jebkurām sekām, kas izriet no notikuma, ir jāvienojas abām notikumā iesaistītajām pusēm.…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Jautājums: Zinu, ka slimības dēļ atvaļinājuma laikā to automātiski pagarina, tādēļ ierados darbā pēc atvaļinājuma divas dienas vēlāk, bet pārējās trīs dienas domāju izmantot citā reizē. Tomēr darba devējs manā tabelē atzīmēja neattaisnoto darba laika kavējumu. Vai tas ir pareizi?

Atbildi sagatavoja Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Saskaņā ar Darba likuma 150. panta 6. daļu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pārceļ vai pagarina darbinieka pārejošas darbnespējas gadījumā. Nosacījums attiecas gan uz A, gan uz B darbnespējas lapu. Diemžēl «kļūda» lasāma jau jautājumā. Nekas (gandrīz nekas) nenotiek automātiski. Par jebkurām sekām, kas izriet no notikuma, ir jāvienojas abām notikumā iesaistītajām pusēm. Tātad atvaļinājums pēc saskaņošanas ar vadību var tikt pagarināts par tām kalendāra dienām, kad bijusi izsniegta A lapa, kura nepārtraukti varēja pārtapt par B lapu (vai par daļu no šī laika) vai arī gadījumā, kad B lapa izsniegta darbiniekam jau no pirmās dienas.

B lapu no pirmās darbnespējas dienas parasti izsniedz slima bērna (līdz 14 gadu vecumam) kopšanas gadījumā, kas saskaņā ar Maternitātes un slimības apdrošināšanas likuma 11. panta 2. daļas 5. punktu tiek uzskatīts par darbinieka darbnespēju un kuru apmaksā VSAA. Šāda B lapa var būt izsniegta uz laiku līdz 14 kalendāra dienām vai līdz 21 kalendāra dienai, ja bērns kopts ārstniecības iestādē (stacionārā).

Arī par atvaļinājuma pārcelšanu ir jāvienojas ar darba devēju, nekas nenotiek automātiski (vienkārši neatnākot darbā). Domājams, ka jāvienojas rakstveidā, vismaz lai uz kārstām pēdām fiksētu neizmantotā atvaļinājuma kalendāra dienu skaitu, kā arī dotu pamatu grāmatvedim veikt attiecīgus aprēķinus.

Grāmatveža darbības: ja atvaļinājums tiek pārcelts uz citu laiku, tas nozīmē, ka saslimšanas brīdī atvaļinājums tiek pārtraukts, atvaļinājuma nauda stornēta, slimības nauda (A lapa) aprēķināta, un kādreiz vēlāk iestāsies «pārceltais» atvaļinājums, kura apmaksai būs atkārtoti jānosaka vidējā izpeļņa. Ja darbiniekam bija izsniegta B lapa, to apmaksā VSAA, darba devējam jāstornē atvaļinājuma nauda. Ja tas netiks izdarīts, VSAA var rasties pamatots jautājums par ienākumu nezaudēšanu darbnespējas periodā (piemērs tam ir Ogres mēra saukšana pie atbildības, saņemot vienlaikus gan algu, gan slimības pabalstu).

Tiesa gan, slimība var būt pietiekami ilga, un grāmatvedim rodas problēmas ar stornēšanu (darbinieks var noslimot arī visu atvaļinājumu, sākot no tā sākuma un arī pārsniedzot to). Algas kartītē visu šo laiku tiks uzrādīts darbinieka parāds uzņēmumam.

Jebkurā gadījumā neiesaku «likt mierā» atvaļinājuma naudu, bet kādreiz vienkārši piešķirt atvaļinājuma laiku bez samaksas (jo kādreiz jau ir samaksāts). Šāda rīcība var būt sāpīga darbiniekam, aprēķinot vidējo apdrošināšanas algu, ja radīsies nepieciešamība noteikt sociālo pabalstu.

Piemērs

Atvaļinājums piešķirts uz divām kalendāra nedēļām no 4. līdz 17. datumam, bet no 9. līdz 13. datumam darbiniekam izsniegta darbnespējas lapa A.

Pirmdiena 4 11 18 25
Otrdiena 5 12 19 26
Trešdiena 6 13 20 27
Ceturtdiena 7 14 21 28
Piektdiena 1 8 15 22 29
Sestdiena 2 9 16 23 30
Svētdiena 3 10 17 24

Ja pieņemts lēmums par atvaļinājuma daļas pārcelšanu uz citu laiku, tad:

  • atvaļinājums tiek pārtraukts (sākot ar 9. un beidzot ar 13. datumu), tātad neizmantotas paliek piecas atvaļinājuma kalendāra dienas;
  • iespējams, darbinieks «atteiksies» arī no atlikušajām atvaļinājuma dienām (beidzot ar 17. datumu);
  • atvaļinājuma nauda par 11.,12. un 13. stornēta (vai arī par 14. un 15.).

Tālāk darbinieks var izvēlēties:

  1. atvaļinājumu par periodu 14.–17. tomēr izmantot;
  2. pārcelt visu atlikušo neizmantoto atvaļinājumu (šeit tā nav) uz citu laiku.

Ja tiks stornēta summa arī par pārējām atvaļinājuma dienām (par 14. un 15.) un darbinieks tajās strādās, grāmatvedim:

  • jāaprēķina alga par nostrādāto laiku pēc atvaļinājuma;
  • rīkojumā par atvaļinājuma pārcelšanu jāmin cits atvaļinājuma izmantošanas termiņš (ja tas ir zināms) un kalendāra dienu skaits (šeit — piecas kalendāra dienas), kas nav izmantotas kā atvaļinājums.

NB! Piemērā tika stornēta triju apmaksāto dienu atvaļinājuma nauda. Iemesls tam: vienādā kalendāra dienu skaitā mēdz būt atšķirīgs darba dienu skaits. Domājams, darbinieks vēlāk izmantos atvaļinājuma piecas kalendāra dienas, sākot no pirmdienas.

Ja pieņemts lēmums par atvaļinājuma pagarināšanu, tad:

  • slimības nauda tiek aprēķināta (ja tā ir A lapa);
  • atvaļinājuma nauda par slimošanas dienām stornēta;
  • atvaļinājums tiek pagarināts par piecām kalendāra dienām;
  • atvaļinājuma pagarinājumā piecas kalendāra dienas tiek apmaksātas kā piecas darba dienas pēc iepriekš noteiktās (pirms atvaļinājuma) vidējās dienas izpeļņas.

Visi dati tiek uzrādīti personīgajā algas kartītē.

NB! Viedoklis par to, ka, beidzoties atvaļinājumam, darbiniekam pagarinājuma laikā jāapmaksā slimības lapa, nav piemērojams, jo darbnespējas apmaksa ir atkarīga no dienas, kad tā sākusies, kā arī B lapas izsniegšanai svarīgi noteikt 11. dienu no darbnespējas sākuma.

Atvaļinājuma laikā jākopj slims bērns

Darbiniekam piešķirts ikgadējais apmaksātais atvaļinājums uz divām nedēļām no 4. līdz 17. datumam, naudas summa par atvaļinājumu un pirms tā nostrādāto laiku samaksāta, bet tā laikā viņš saņem B lapu slima bērna kopšanai.

Grāmatveža darbības: ja atvaļinājums tiek pārcelts uz citu laiku, tas nozīmē, ka saslimšanas brīdī atvaļinājums tiek pārtraukts, atvaļinājuma nauda jāstornē, un kādreiz vēlāk iestāsies «pārceltais» atvaļinājums, kura apmaksai būs atkārtoti jānosaka vidējā izpeļņa.

Pirmdiena 4 11 18 25
Otrdiena 5 12 19 26
Trešdiena 6 13 20 27
Ceturtdiena 7 14 21 28
Piektdiena 1 8 15 22 29
Sestdiena 2 9 16 23 30
Svētdiena 3 10 17 24

Ja pieņemts lēmums par atvaļinājuma daļas pārcelšanu uz citu laiku, tad:

  • atvaļinājums tiek pārtraukts (no 9. līdz 13. datumu), tātad darbinieks nav izmantojis piecas atvaļinājuma kalendāra dienas;
  • atvaļinājuma nauda par šīm dienām stornēta: par 11.,12. un 13.;
  • pieņemsim, ka atvaļinājumu par periodu 14.–17. darbinieks tomēr izmantoja;
  • iespējams, tiks stornēta summa arī par pārējām atvaļinājuma dienam, ja ir vēlēšanās pārcelt visu atlikušo neizmantoto atvaļinājumu (šeit tā nav);
  • aprēķināta alga par nostrādāto laiku pēc atvaļinājuma, no kuras iespējams veikt ieturējumu;
  • VSAA apmaksā B lapu ar piecām kalendāra dienām (VSAA arī dienas vidējo apdrošināšanas iemaksu algu nosaka kalendāra dienai, no kuras aprēķina un ietur IIN, ņemot vērā neapliekamo minimumu un atvieglojumus);
  • rīkojumā par atvaļinājuma pārcelšanu tiek minēts cits atvaļinājuma izmantošanas termiņš (ja tas ir zināms) un kalendāra dienu skaits (šeit — 5 kalendāra dienas).

NB! Piemērā tika stornēta atvaļinājuma nauda par trim darba dienām. Domājams, darbinieks vēlāk izmantos atvaļinājuma piecas kalendāra dienas, sākot no pirmdienas.

Ja pieņemts lēmums par atvaļinājuma pagarināšanu, tad:

  • atvaļinājuma nauda par slimošanas dienām tiek stornēta;
  • atvaļinājums tiek pagarināts par piecām kalendāra dienām;
  • atvaļinājuma pagarinājuma piecas kalendāra dienas tiek apmaksātas kā piecas darba dienas.
Atbilde publicēta žurnāla BILANCE 2019. gada oktobra numurā (Nr. 454).