0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIGada ienākumu deklarācija: kā atgūt pārmaksātos nodokļus

Gada ienākumu deklarācija: kā atgūt pārmaksātos nodokļus

Inese Helmane

Gada ienākumu deklarāciju var iesniegt ikviena fiziska persona, kas vēlas atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par attaisnotajiem izdevumiem un kas ir strādājusi un maksājusi IIN. Vienas personas attaisnoto izdevumu norma gadā ir 600 eiro, bet ne vairāk kā 50% no gada apliekamajiem ienākumiem. Vai gada ienākumu deklarācija jāiesniedz obligāti? Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsver: visiem iedzīvotājiem, kuru ienākumiem tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ir jāseko līdzi tam, vai gada laikā piemērotie nodokļu atvieglojumi un VID prognozētais neapliekamais minimums atbilst viņu kopējiem gada…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Gada ienākumu deklarācija: kā atgūt pārmaksātos nodokļus
Ilustrācija: © Sylverarts – stock.adobe.com
Inese Helmane
Inese Helmane
Foto: Aivars Siliņš

Gada ienākumu deklarāciju var iesniegt ikviena fiziska persona, kas vēlas atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par attaisnotajiem izdevumiem un kas ir strādājusi un maksājusi IIN. Vienas personas attaisnoto izdevumu norma gadā ir 600 eiro, bet ne vairāk kā 50% no gada apliekamajiem ienākumiem.

Vai gada ienākumu deklarācija jāiesniedz obligāti?

Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsver: visiem iedzīvotājiem, kuru ienākumiem tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ir jāseko līdzi tam, vai gada laikā piemērotie nodokļu atvieglojumi un VID prognozētais neapliekamais minimums atbilst viņu kopējiem gada ieņēmumiem. No tā ir atkarīgs, vai, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, valsts nodokli atmaksās vai arī tas būs jāpiemaksā.

Likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" nosaka: ja izveidojusies nodokļa piemaksa, tad deklarācija jāiesniedz obligāti. Savukārt, lai atgūtu gada laikā pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem (par ārstniecību, izglītību u.c.), deklarāciju var iesniegt brīvprātīgi.

Kādus attaisnotos izdevumus var deklarēt?

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes klientu apkalpošanas daļas 4. nodaļas galvenā nodokļu inspektore Monta Štāla seminārā skaidroja, ka nodokļu daļu var atgūt par šādiem izdevumiem:

  • medicīnas pakalpojumi;
  • zobārstniecības pakalpojumi;
  • augstākā izglītība, kvalifikācijas paaugstināšana;
  • bērnu interešu izglītība;
  • iemaksas privātajos pensiju fondos;
  • dzīvības apdrošināšana;
  • ziedojumi;
  • nepiemērotie nodokļu atvieglojumi.

Šos izdevumus sauc par attaisnotajiem izdevumiem, un tos nosaka Ministru kabineta 2001. gada 31. jūlija noteikumi Nr. 336 "Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem".

Lai piemērotu attaisnotos izdevumus, ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Kopējā summa — līdz 600 eiro

Fiziskās personas — iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājas — attaisnotajos izdevumos par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem un ziedojumiem un dāvinājumiem, tostarp politiskajai partijai ietveramo izdevumu kopējā summa gada laikā nedrīkst pārsniegt maksātājam gadā 600 eiro, bet ne vairāk kā 50% no gada apliekamajiem ienākumiem. Izdevumus par veiktiem ziedojumiem, iemaksām privātajos pensiju fondos vai apdrošināšanas prēmiju maksājumiem fiziskā persona kā attaisnotos izdevumus iekļauj tikai savā gada ienākumu deklarācijā.

Savukārt par ģimenes locekļiem attaisnotajos izdevumos var ietvert tikai izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem 600 eiro apmērā par katru ģimenes locekli. 

Nodokļa maksātājam nav tiesību attaisnotajos izdevumos iekļaut ģimenes locekļu veiktos ziedojumus un dāvinājumus, tajā skaitā politiskajām partijām.

Ja VID tiek iesniegti attaisnotie izdevumi, kuru summa pārsniedz 600 eiro, pārsniegtais apjoms automātiski pāries uz nākamo gadu. Tad, kad tiks sniegta nākamā gada deklarācija, šie čeki atkārtoti nebūs jāiesniedz.

Piemērs

Persona gada laikā ir samaksājusi par mācībām augstskolā 600 eiro un iegādājusies veselības apdrošināšanas polisi par 250 eiro. Tā kā viena persona var deklarācijā iekļaut ne vairāk kā 600 eiro attaisnotos izdevumus, atgūstamā nodokļu summa ir 120 eiro (20% no 600 eiro).  Jāņem vērā, ka atgūstamā nodokļa summa nevar pārsniegt taksācijas gada laikā samaksāto nodokli.

Cik ilgstoši var tikt pārceltas attaisnoto izdevumu summas, kas ir lielākas par limitu 600 eiro gadā? Bezgalīgi vai pēc kāda perioda šī neizmaksātā summa «dzēšas»?

Atbilde

Izglītības un ārstniecisko izdevumu pārsnieguma summu, kas izveidojusies 2013., 2014., 2015., 2016. vai 2017. gadā, atskaita no apliekamā ienākuma katrā no nākamajiem pieciem gadiem pēc taksācijas gada attaisnoto izdevumu atskaitīšanas. Pārsnieguma summu, kas izveidojusies, sākot ar 2018. gadu, var izmantot trīs gadu laikā.

Vai IIN var pievienot arī bērnudārza rēķinus par privāto bērnudārzu — izglītības izdevumos?

Atbilde

Pirmsskolas izglītības iestādes ikmēneša mācību maksa nav uzskatāma par attaisnotajiem izdevumiem Ministru kabineta noteikumu Nr. 336 izpratnē. Tātad rēķinu par privātās pirmsskolas izglītības iestādes mācību maksu nevar iekļaut deklarācijā. IIN attaisnotajos izdevumos var iekļaut izglītības izdevumus par interešu izglītības programmu (Izglītības likuma izpratnē) apgūšanu bērniem līdz 18 gadu vecumam. Informācija par Izglītības iestāžu reģistrā reģistrēto izglītības iestāžu licencētajām interešu izglītības programmām pieejama Valsts izglītības informācijas sistēmā, kā arī iedzīvotāju ērtībai informācija ir pieejama VID tīmekļvietnes sadaļā "Pašvaldību izsniegtās licences interešu izglītības programmām (saraksts)".

M. Štāla minēja, ka cilvēkiem rodas situācija, ka deklarācijai tiek pievienoti medicīnas pakalpojumu čeki, bet galarezultāts nemainās. Tas nozīmē, ka no personas ienākumiem nav uzkrāts IIN, no kura atmaksā attaisnotos izdevumus, vai arī pārmaksa, kas ir radusies, ir tikpat liela, cik uzkrātais nodoklis. Tāpēc pievienotos attaisnotos izdevumus nebūs iespējams atdot konkrētajā gadā, un tie pāries uz nākamo gadu. 

Kā iesniegt gada ienākuma deklarāciju?

Lai iesniegtu gada ienākuma deklarāciju, ir jāatver mājaslapa www.vid.gov.lv, un tajā ir sadaļa "pieslēgties EDS", vai arī meklētājā ir jāieraksta eds.vid.gov.lv. Pirms pieslēgties EDS sistēmai, tiek lūgts apstiprināt, ka piekrītat sīkdatnēm.

EDS sistēmai var pieslēgties vairākos veidos — vai nu norādot lietotājvārdu un paroli, kuru izsniedz VID, kad iesniedz iesniegumu par EDS tiesību piešķiršanu, vai izmantojot www.latvija.lv vai e–parakstu.

Kā sagatavot gada ienākumu deklarāciju?

EDS ir sadaļa "Gada ienākumu deklarācija". Lai sagatavotu deklarāciju, ir jāspiež "atvērt", "sagatavot" un jāizvēlas gads, par kuru tiks iesniegti attaisnotie izdevumi. 

Pirms izveido deklarāciju, sistēma piedāvā divus deklarācijas aizpildīšanas veidus — vienkāršoti vai detalizēti. Pirmajā versijā tiks attēloti attaisnotie izdevumi un nodokļu pārmaksa vai piemaksa. Šo veidu izmanto tie nodokļu maksātāji, kuriem deklarācija nav jāiesniedz obligāti un nav jānorāda detalizētajā versijā informācija par papildus gūtiem ienākumiem, kā arī par neapliekamajiem ienākumiem.

Otrajā — detalizētajā — versijā ir jānorāda plašāka informācija jeb jāaizpilda pielikumi, kas ir saistīti ar ārvalstīs gūtiem ienākumiem un citiem ienākumiem. Detalizēto versiju izveido tie nodokļu maksātāji, kuriem ir jādeklarē ārvalstīs gūtie ienākumi, piemēram, jūrniekiem, personām, kurām ir reģistrēta saimnieciskā darbība vai paziņotā saimnieciskā darbība, piemēram, izīrējot vai iznomājot īpašumu.

Abos deklarācijas aizpildīšanas veidos var pievienot attaisnotos izdevumus.

Aizpildot deklarāciju vienkāršotajā režīmā, ir jāpievērš uzmanība, vai ir izveidojusies nodokļu pārmaksa, kuru, iesniedzot deklarāciju, varēs saņemt atpakaļ. Tā ir atainota zaļā krāsā.

Savukārt paziņojums sarkanā krāsā norāda, ka ir izveidojies nodokļu parāds jeb piemaksa, kura ir jāiemaksā valsts budžetā.

Uzklikšķinot uz papildu izvēli "Uzzini vairāk", var noskaidrot galvenos iemeslus, kādi tie varētu būt saistībā ar piemaksas veidošanos.

Attaisnoto izdevumu pievienošana

Jāatceras: ja ir izveidojusies pārmaksa, pievienotie čeki var to palielināt par 20% no čeku kopsummas. Ja ir radusies piemaksa, čeku summa to var samazināt vai pilnībā dzēst pavisam. 

Kā pievienot attaisnotos izdevumus deklarācijā? Izveidotajā deklarācijā ir jāatrod sadaļa "Pievienot maksājuma dokumentu". Uzklikšķinot uz šīs sadaļas, atvērsies vairāki "logi", kuros ir jānorāda konkrētā informācija. Pats svarīgākais: ja deklarācija tiek sagatavota elektroniski, attaisnojuma dokuments — čeks, kvīts, izraksts no internetbankas — ir jāaugšuplādē šajā sistēmā. Ir jāaizpilda vajadzīgie "lauki" — jānorāda attaisnoto izdevumu veids, persona un personas kods, par kuru ir maksāts čeks, dokumenta datums, numurs un pakalpojuma sniedzēja reģistrācijas numurs vai personas kods, kā arī maksājamā summa.

Kas ir kompensētā summa? To norāda tad, ja čeks ir iesniegts apdrošināšanas kompānijā un tā ir segusi daļa no izdevumiem. 

Kam var piemērot attaisnotos izdevumus?

Nodokļu maksātājs deklarācijā var iekļaut ne tikai savus, bet arī ģimenes locekļu attaisnotos izdevumus. Līdz 2020. gada 1. janvārim bija noteikts, ka tie ir:

  • vecāki, vecvecāki;
  • bērni, mazbērni;
  • laulātais;
  • audzināšanā paņemts bērns, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus), arī tikmēr, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
  • brālis un māsa, ja viņi ir nepilngadīgi vai turpina izglītoties, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku;
  • apgādībā esošu personu apgādājamie;
  • aizbildnībā vai aizgādnībā esoša persona.
No 2020. gada 1. janvāra likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" ir iekļauta norma, ka IIN maksātājs var saņemt pārmaksāto nodokli arī par brāli vai māsu, kam ir noteikta I vai II grupas invaliditāte. To var darīt jau deklarācijā par 2020. gadu.

Svarīgi ir atcerēties, ka divu personu deklarācijās nedrīkst uzrādīties viens un tas pats čeks, piemēram, mammas un meitas deklarācijā. 

Ģimenē viens bērns, abi vecāki maksājuši par medicīnas pakalpojumiem katrs 1000 eiro. Vai katrs no vecākiem par šo vienu bērnu drīkst iesniegt čekus un saņemt 20% no 600 eiro?

Atbilde

Nē, katrs no vecākiem par bērnu nevar saņemt 20% no 600 eiro, abi vecāki kopā saņems 20% no 600 eiro. Vecāki čekus par bērna attaisnotajiem ārstnieciskajiem izdevumiem var sadalīt savā starpā, un katrs var pievienot savai deklarācijai daļu no tiem. Deklarācijai pievieno visus čekus, bet atmaksa tiks veikta no 600 eiro. Pārsnieguma summa automātiski tiks pārcelta uz nākamajiem trim gadiem.

Kā var pievienot čekus?

EDS sistēmā ir sadaļa "Attaisnotie izdevumi", kuros iespējams pievienot papildu čekus, kā ir norādīt, kādi čeki ir jau pievienoti — manuāli, iesūtīti kā e–kvītis u.c. Ja šos čekus ir nepieciešams labot vai dzēst, to var izdarīt šajā sadaļā.

Pievienotie attaisnotie izdevumi ir redzami arī detalizētajā versijā. Lai pievienotu attaisnotos izdevumus un apskatītos konkrētā gada čekus, ir jāskatās, vai ir aktīva D4 pielikuma sadaļa. Ja pie iesniedzamās informācijas ir pielikts zaļš krustiņš, tas nozīmē, ka deklarācijā aktivizēts D4 pielikums, un līdz ar to var apskatīties pievienotos čekus un tos var pielikt vēl klāt.

Piemērs

Čeks par izglītību ir 1000 eiro un par ārstnieciskajiem pakalpojumiem 250 eiro. Tātad kopējā čeka summa 7. ailē ir 1250 eiro. Taču maksimālā summa vienā gadā ir 600 eiro. Tas nozīmē, ka deklarācijā iekļaujamie izdevumi ir 600 eiro, un 12. ailē var redzēt, ka uz nākamajiem taksācijas gadiem pāriet 650 eiro.

Deklarāciju precizēšana

Kad deklarācija ir sagatavota un attaisnotie izdevumi ir iesniegti, tad ir svarīgi atcerēties, ka ir jānorāda trīs lietas:

  • vai dokuments ir pirmreizējs vai precizējams;
  • ja ir radusies pārmaksa, ir jānorāda konta numurs;
  • jāapliecina, ka deklarācijā norādītās ziņas ir pilnīgas un patiesas.

Svarīga arī kārtība, kādā deklarācijas tiek precizētas.

Māte iesniegusi deklarācijas par 2018., 2019. gadu. Meita dod mātei čekus par 2018. gadu par 1000 eiro, attiecīgi pārsniedz viena gada limitu. Māte veic 2018. gada labojumu. Vai jāveic arī 2019. gada labojums?

Atbilde

Jā, ir jāiesniedz arī precizētā de≠klarācija par 2019. gadu, lai korekti pārceltu uz nākamo gadu summu, kas pārsniedz gadam noteikto limitu 600 eiro apmērā.

Ja nepieciešams precizēt 2019. gada deklarāciju, tad precizējumu var sniegt vienlaikus ar 2020. gada deklarāciju vai jāgaida, kad tiks apstiprināta deklarācija par 2019. gadu un pēc tās par 2020. gadu?

Atbilde

Ieteicams sagaidīt, kad 2019. gada deklarācija tiks apstiprināta — "pieņemta", lai sistēma korekti pārceltu attaisnoto izdevumu summu atlikumus (ja tādi ir) uz 2020. gadu.

VID atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem veic trīs mēnešu laikā no deklarācijas iesniegšanas dienas, taču, ja deklarācija ir aizpildīta korekti, parasti naudas atmaksa notiek krietni agrāk. Tas atkarīgs arī no iesniegto deklarāciju daudzuma attiecīgajā periodā.

Covid–19 ietekme

2020. gadā daudzi saskārās ar līdz šim neparedzētiem medicīnas pakalpojumu izdevumiem gan saistībā ar Covid–19 testiem, gan arī ar saslimšanu. Jāpiebilst, ka maksājumus par Covid–19 testiem var iekļaut gada ienākumu deklarācijā kā attaisnotos izdevumus. Turklāt nav atšķirības, vai tas veikts Eiropas Savienības valstī vai trešajā valstī.

Lasīju, ka sakarā ar Covid–19 krīzi plāno veikt atbalstu pašnodarbinātajiem — vairs nedalīt izdevumus, bet likt visus izdevumus kā 100% saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā 2021. gadā un 2020. gadā. Vēlos precizēt, vai tā ir. Ja ir, tad ko darīt ar 2020. gadu? Vajadzēs mainīt visas iesniegtās deklarācijas? Man nepieciešams zināt šo informāciju, lai pareizi sastādītu gada ienākumu deklarāciju.

Atbilde

Grozījumi Covid–19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā paredz atcelt 2020. gadā un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem. Nodokļa maksātājam labvēlīgo normu ir paredzēts piemērot par 2020. taksācijas gadu, t.i., ar atpakaļejošu spēku. Tādējādi saimnieciskās darbības veicēji gada ienākumu deklarāciju par 2020. gadu varēs iesniegt, jau piemērojot jauno, labvēlīgāko nosacījumu. Šobrīd (2021. gada 17. martā) grozījumi Covid–19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā vēl nav publicēti. Pēc grozījumu pieņemšanas gadījumā, ja persona, kas veic saimniecisko darbību, jau ir iesniegusi 2020. gada ienākumu deklarāciju, to būs iespējams precizēt. (Grozījumi Covid–19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā stājās spēkā 20. martā — red.)

Mobilā lietotne

Čekus visa gada garumā var uzkrāt mobilajā lietotnē "Attaisnotie izdevumi", kura ir pieejama uzstādīšanai bez maksas Android iekārtu lietotājiem Google Play, iOS iekārtu lietotājiem App Store. 

Čekus līdz deklarācijas iesniegšanai var saglabāt bezmaksas mobilajā lietotnē "Attaisnotie izdevumi". Čeks jānofotografē, jāaizpilda anketa par čeku un jānospiež izvēle "saglabāt". Visi ar mobilās lietotnes "Attaisnotie izdevumiª starpniecību nosūtītie attaisnoto izdevumu dati nonāk VID EDS un ir pieejami apskatei un datu labošanai EDS sadaļā "Attaisnoto izdevumu dokumenti".

M. Štāla aicināja neuztraukties, ka lietotnē nav redzami iepriekš nofotografētie čeki. Tie atrodas EDS. 

EDS reģistrētie lietotāji mobilajai lietotnei var pieslēgties, izmantojot savu EDS lietotāja vārdu un paroli. Lietotāji, kuri EDS ir reģistrējusies tiešsaistē ar www.latvija.lv autentifikācijas moduļa starpniecību un nav saņēmuši lietotāja vārdu un paroli, mobilajā lietotnē var autentificēties ar kvadrātkoda (QR) palīdzību. 

Nodokļu piemaksas samaksa

Kā EDS sistēmā ērti samaksāt nodokļu nomaksu, ja tāda ir izveidojusies? EDS sistēmā ir sadaļa "Maksājumi un nomaksas stāvoklis". Tajā ir pieejama visa informācija par veicamajām nodokļu iemaksām, kā arī nodrošināta iespēja nodokļus samaksāt tiešsaistē. Atverot šo sadaļu, var norādīt summu, mērķi un to samaksāt.

VID iesaka veikt maksājumus caur EDS, jo no 2021. gada 1. janvāra ir ieviests vienotais nodokļu konts, kurā tiek maksāts arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Konta numurs ir LV33TREL1060000300000.

Līdz ar to nav iespējams sajaukt konkrētā nodokļa maksājuma konta numuru — EDS funkcionalitāte automātiski piedāvā veikt maksājumu pareizajā nodokļu kontā, t.i., vienotajā nodokļu kontā.

Taču ir iespējams veikt maksājumu arī par citu juridisku vai fizisku personu, bet tad ir jāizvēlas izvēlne "Izvēlēties citu". Ir jānorāda nepieciešamie dati, jāuzspiež "Meklēt" un jāatver sadaļa "Maksājumi un nomaksas stāvoklis", par kuru tiks maksāts darījums, jānorāda mērķis un jāsamaksā.

Algas nodokļa grāmatiņa

Algas nodokļa grāmatiņā norādītās ziņas ir cieši saistītas ar gada ienākumu deklarāciju un tajā uzrādītajiem datiem. Par to, vai tā ir iesniegta, katra persona var pārliecināties sadaļā "Algas nodokļa grāmatiņa". 

Algas nodokļa grāmatiņā var norādīt visu informāciju, kas ir svarīga darba devējam, izmaksājot personai algu. Piemēram, persona var norādīt uz viņu attiecināmos konkrētos atvieglojumus — invaliditāti, politiski represētās personas statusu un nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statusu. Persona algas grāmatiņā var apskatīt savu prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, izvēlēties iespējas nepiemērot mēneša neapliekamo minimumu vai piemērot 20% likmi, kā arī apskatīties personas, kas ir reģistrētas apgādībā.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada maija (473.) numurā.