0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIImportētās preces uzrādīšana PVN deklarācijā

Importētās preces uzrādīšana PVN deklarācijā

Ņina Podvinska, Mg.sc.soc., Bc.iur., sertificēta nodokļu konsultante, LNKA valdes locekle

Latvijas nodokļu maksātājs pārdevējs un Latvijas nodokļu maksātājs pircējs. Importētās preces pārdošana notiek ar piegādes noteikumiem DAP Latvijas robeža. Visus nodokļus pie preces atmuitošanas maksā pircējs. Kā atspoguļot pārdevējam tādu darījumu PVN deklarācijā, ja to vajag darīt? Vai vispār pārdevējs neuzrāda šo darījumu PVN deklarācijā, jo pārdevējs neaprēķina un nemaksā PVN? Atbilde Lai sniegtu viennozīmīgu atbildi, nedaudz jāprecizē situācijas aprakstā minētie nosacījumi. Kā saprotams, situācijas aprakstā minētie Latvijas nodokļu maksātāji — pārdevējs un pircējs — ir…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Importētās preces uzrādīšana PVN deklarācijā
Foto: Olya Kobruseva – Pexels

Latvijas nodokļu maksātājs pārdevējs un Latvijas nodokļu maksātājs pircējs. Importētās preces pārdošana notiek ar piegādes noteikumiem DAP Latvijas robeža. Visus nodokļus pie preces atmuitošanas maksā pircējs. Kā atspoguļot pārdevējam tādu darījumu PVN deklarācijā, ja to vajag darīt? Vai vispār pārdevējs neuzrāda šo darījumu PVN deklarācijā, jo pārdevējs neaprēķina un nemaksā PVN?

Atbilde

Ņina Podvinska, Mg.sc.soc., Bc.iur., sertificēta nodokļu konsultante, LNKA valdes locekle
Ņina Podvinska, Mg.sc.soc., Bc.iur.,
sertificēta nodokļu konsultante, LNKA valdes locekle
Foto: Jānis Mednis

Lai sniegtu viennozīmīgu atbildi, nedaudz jāprecizē situācijas aprakstā minētie nosacījumi. Kā saprotams, situācijas aprakstā minētie Latvijas nodokļu maksātāji — pārdevējs un pircējs — ir reģistrēti PVN maksātāji. Preču piegādē tiek izmantoti INCOTERMS piegādes noteikumi DAP (Delivered at Place), kas nozīmē, ka “pārdevējs preci transportē tikai līdz noteiktai vietai”, šajā gadījumā līdz Latvijas robežai, tādēļ nodokļu (ievedmuitas un PVN) samaksa, laižot preci brīvā apgrozībā, ietilpst pircēja pienākumos. Ņemot vērā minēto, saprotu, ka muitas deklarācijā kā importētājs ir norādīts pircējs. 

Lai noteiktu PVN piemērošanas kārtību preču piegādes darījumam, vispirms jānosaka šī darījuma vieta un brīdis. Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 12. pantu, ja preces nosūta vai transportē, preču piegādes vieta (arī preču piegādei Eiropas Savienības teritorijā) ir vieta, kur preces atrodas brīdī, kad sākas preču nosūtīšana vai transportēšana preču saņēmējam. Savukārt, ja preces nenosūta vai netransportē, preču piegādes vieta ir vieta, kur preces atrodas to piegādes brīdī. Preču piegādes brīdis ir brīdis, kad faktiski tiek veikta preču piegāde, bet ne vēlāk par brīdi, kad preces ir saņēmis preču saņēmējs (PVN likuma 31. panta 1. daļa), proti, tad, kad pircējam ir nodotas preces un pārgājušas visas īpašuma tiesības uz šīm precēm, ieskaitot visus riskus attiecībā uz tām atbilstoši konkrētā līguma nosacījumiem. Ņemot vērā piegādes noteikumus DAP Latvijas robeža, pircējs preces ir saņēmis un visi ar precēm saistīti riski pārgājuši pircējam pirms Latvijas robežas. Tas nozīmē, ka pārdevējs preci gan iegādājies, gan pārdevis trešās valsts teritorijā.

Ievērojot Ministru kabineta 2013. gada 15. janvāra noteikumu Nr. 40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām” 17.12. punktu, to darījumu vērtību, kuru veikšanas vieta nav iekšzeme, nodokļa maksātājs norāda PVN deklarācijas 48.2 rindā. Šajā rindā cita starpā norāda reģistrēta nodokļa maksātāja trešajās valstīs vai trešajās teritorijās veikto preču piegāžu (kas nav preču eksports) vērtību. Jāņem vērā, ka šajā rindā norāda trešajās valstīs vai trešajās teritorijās tādu piegādāto preču vērtību, kuru piegādes būtu apliekamas ar nodokli, ja tās tiktu veiktas iekšzemē (noteikumu 17.12.2. apakšpunkts). Tā kā uzdotā jautājuma situācijas aprakstā minēts, ka “visus nodokļus pie preces atmuitošanas maksā pircējs”, tad pieļaujams, ka tiek piegādāta prece, kuras piegāde iekšzemē tiek aplikta ar PVN. Papildus jāatgādina, ka šādas preču piegādes vērtība tiek atšifrēta pārskata PVN 1 III daļā — skatīt minēto noteikumu 19.3. punktu un 19.3.8. apakšpunktu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada jūnija (474.) numurā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: