0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIIzdevumi un nodokļi par vieglo automašīnu

Izdevumi un nodokļi par vieglo automašīnu

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi

Uzņēmumam pieder vieglā automašīna, tehniskajā pasē īpašnieks ir uzņēmums, bet turētājs ir fiziska persona, UVTN netiek maksāts. Atbilde TEN un UVTN likuma 11. panta 2. daļa nosaka: «Ja ar nodokli apliekamam transportlīdzeklim ir reģistrēts gan īpašnieks, gan turētājs, uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli maksā transportlīdzekļa turētājs, ja tas atbilst šā panta pirmās daļas nosacījumiem.» Tātad pēc likuma sanāk, ka uzņēmumam nav jāmaksā UVTN, jo tas nav transportlīdzekļa turētājs, bet fiziskā persona nemaksā šo nodokli, jo nav likuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Izdevumi un nodokļi par vieglo automašīnu
Foto: © phpetrunina14 — stock.adobe.com

Uzņēmumam pieder vieglā automašīna, tehniskajā pasē īpašnieks ir uzņēmums, bet turētājs ir fiziska persona, UVTN netiek maksāts.

Atbilde

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš

TEN un UVTN likuma 11. panta 2. daļa nosaka: «Ja ar nodokli apliekamam transportlīdzeklim ir reģistrēts gan īpašnieks, gan turētājs, uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli maksā transportlīdzekļa turētājs, ja tas atbilst šā panta pirmās daļas nosacījumiem.»

Tātad pēc likuma sanāk, ka uzņēmumam nav jāmaksā UVTN, jo tas nav transportlīdzekļa turētājs, bet fiziskā persona nemaksā šo nodokli, jo nav likuma subjekts.

Vai drīkst norakstīt ar auto ekspluatāciju saistītos izdevumus par degvielas iegādi un auto remontu? Vai uzņēmumam ir tiesības atskaitīt PVN priekšnodokli par auto iegādi un ekspluatācijas izdevumiem?

Atbilde

Skatot jautājumu nevis tikai pēc juridiskās formas, bet arī pēc ekonomiskā satura, redzams, ka jautājumā minēto vieglo automašīnu faktiski izmanto uzņēmums, līdz ar to nav pamata fizisko personu reģistrēt kā turētāju. Likuma «Par nodokļiem un nodevām» 23. panta 14. daļa nosaka: «Nodokļu administrācija nosaka nodokļa maksājuma apmēru, ņemot vērā nodokļu maksātāja atsevišķa darījuma vai darījumu kopuma ekonomisko saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu.» Jautājumā minētajā situācijā, reģistrējot fizisko personu kā vieglās automašīnas turētāju, ir saskatāms nodokļu nemaksāšanas risks, t.i., izvairīšanās no uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa maksāšanas. 

Ja uzņēmums savā saimnieciskajā darbībā izmanto jautājumā minēto vieglo automašīnu, tad tas ir tiesīgs atzīt izmaksās auto ekspluatācijas izdevumus, izdevumus par degvielas iegādi, kā arī izdevumus par transportlīdzekļa remontu.

Tiesības atskaitīt priekšnodokli par vieglā transportlīdzekļa iegādi un ekspluatācijas izdevumiem ir tādā gadījumā, ja šī automašīna ir iegādāta un tiek lietota ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai, ņemot vērā PVN likuma 100. pantā noteiktos priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojumus.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada jūlija (487.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: