Ja strādā priekšlaicīgās pensijas saņēmējs

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

(0)

Pieteicos priekšlaicīgajai pensijai,
bet vienlaikus gribu arī pastrādāt, jo ir tāda iespēja.
Vai man būs jāmaksā nodokļi gan no pensijas,
gan no algas, un vai alga ietekmēs
saņemamo pensiju?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, žurnāla Bilance redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Piesakoties priekšlaicīgi pensijai (divus gadus pirms oficiālā pensionēšanās vecuma un apdrošināšanas stāžam jābūt vismaz 30 gadu), jāņem vērā daži ierobežojumi. Pirmkārt, persona vairs nav apdrošināta bezdarbam un invaliditātei. Tas nozīmē, ka, zaudējot darbu, nebūs tiesību saņemt bezdarbnieka pabalstu, kā arī nevarēs pieteikties invaliditātes pensijai. Tiesa gan, ja invaliditāte tomēr būs piešķirta, personai rodas tiesības uz papildu ienākuma nodokļa atvieglojumu (atkarībā no invaliditātes grupas).

Otrkārt, ja persona turpinās strādāt, tad šajā periodā pensija netiek izmaksāta. Kad darba attiecības tiks izbeigtas, ar to dienu tiks atsākta pensijas izmaksa. Tas savukārt nozīmē, ka personai gada laikā tiks piemēroti divi dažādi neapliekamie minimumi. Periodos, kad strādāja — prognozējamais neapliekamais minimums, bet, kad saņēma pensiju — pensijas neapliekamais minimums.

Šādai personai noteikti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, negaidot, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) noteiks, vai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) būtu jāpiemaksā vai izveidojusies tā pārmaksa.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada jūnija (462.) numurā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)