0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESPERSONĀLSKā apmaksāt slimības lapu, ja tā izsniegta vienā, bet noslēgta nākamajā mēnesī?

Kā apmaksāt slimības lapu, ja tā izsniegta vienā, bet noslēgta nākamajā mēnesī?

Jautājums: Parasti pieņemts, ka slimības lapu izmaksā tajā mēnesī, kad tā noslēgta, bet kurā likumā tas ir noteikts? Vai, aprēķinot slimības lapas apmaksu, tā daļēji būtu jāattiecina uz pirmo mēnesi, bet turpinājumu – uz nākamo. Ja visu slimības naudu izmaksā lapas noslēgšanas mēnesī, vai jālabo (jāprecizē) ziņojums par iepriekšējo mēnesi? Atbildi sniedz Maija Grebenko, žurnāla "BILANCE" galvenā redaktore: Darbnespējas apmaksas noteikumi minēti likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 36. pantā: slimības naudu izmaksā atbilstoši noteikumiem, kādi Darba likumā paredzēti darba samaksas izmaksai. Savukārt DL 55. pantā (Darba kārtības noteikumi) teikts, ka darba kārtības noteikumos jāparedz (..) darba samaksas izmaksas laiks, vieta un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Jautājums: Parasti pieņemts, ka slimības lapu izmaksā tajā mēnesī, kad tā noslēgta, bet kurā likumā tas ir noteikts? Vai, aprēķinot slimības lapas apmaksu, tā daļēji būtu jāattiecina uz pirmo mēnesi, bet turpinājumu – uz nākamo. Ja visu slimības naudu izmaksā lapas noslēgšanas mēnesī, vai jālabo (jāprecizē) ziņojums par iepriekšējo mēnesi?

Atbildi sniedz Maija Grebenko, žurnāla “BILANCE” galvenā redaktore:

Darbnespējas apmaksas noteikumi minēti likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 36. pantā: slimības naudu izmaksā atbilstoši noteikumiem, kādi Darba likumā paredzēti darba samaksas izmaksai.

Savukārt DL 55. pantā (Darba kārtības noteikumi) teikts, ka darba kārtības noteikumos jāparedz (..) darba samaksas izmaksas laiks, vieta un veids.

Terminu “darba samaksa” skaidro DL 59. pants: darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu.

Sakarā ar to, ka slimības naudas izmaksa uzskatāma ar darba algas “aizvietotāju” darbnespējas gadījumā, domājams, ka tā jāuzskata par darba samaksas sastāvdaļu. Proti, tā nav samaksa par darbu, bet sakarā ar nodibinātajām darba attiecībām.

Darba devējam ir pienākums izmaksāt darba samaksu ne retāk kā divas reizes mēnesī, ja darbinieks un darba devējs nav vienojušies par darba samaksas izmaksu reizi mēnesī (DL 69. panta 1. daļa).

Secinājums. Darba devēja pienākums ir aprēķināt (un izmaksāt) slimības naudu tuvākajā darba samaksas izmaksas dienā pēc tam, kad ir iesniegta A lapa. Šādu dienu var būt divas vai viena mēnesī.

Jautājums par summas dalīšanu uz diviem mēnešiem likumdošanā nav speciāli atrunāts, tādējādi uzņēmums to var noteikt patstāvīgi grāmatvedības politikā. Arī iepriekšējā mēneša ziņojuma precizēšana nav nepieciešama. Jebkurš lēmums “nekaitēs” darbiniekam, tomēr mazliet labvēlīgāka ir rīcība, kad slimības nauda tiktu attiecināta uz otro mēnesi.

Šis un vēl citi neskaidrību jautājumi un atbildes uz tiem publicēti žurnāla “Bilance” š.g. 5. (449.) numurā.

Abonentiem ir iespēja lasīt VISUS līdz šim izdotos žurnāla BILANCE numurus ELEKTRONISKI!

Žurnālu 2019. gadam var ABONĒT ŠEIT!

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: