0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKā lietot goAML sistēmu, lai iesniegtu ziņojumu par aizdomīgu darījumu

Kā lietot goAML sistēmu, lai iesniegtu ziņojumu par aizdomīgu darījumu

Inese Helmane

Ikvienai personai Latvijā, pamatojoties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumu, ir pienākums ziņot par aizdomīgiem darījumiem, lai nepieļautu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu. Ziņojumi ir jāiesniedz Finanšu izlūkošanas dienestam (FID) goAML sistēmā.  Kā ziņot par aizdomīgiem darījumiem goAML sistēmā, Valsts ieņēmuma dienesta (VID) organizētajā vebinārā stāstīja FID Inovāciju un IT nodaļas vadītāja Ligita Pula. Aizdomīgs darījums ir darījums vai darbība, kas rada aizdomas, ka tajā iesaistītie līdzekļi ir tieši vai netieši iegūti noziedzīgā ceļā vai saistīti ar terorisma vai proliferācijas finansēšanu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
iegādājies BilancePLZ abonementu

24,99 €/mēnesī *

Izmēģini 7 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

Jau ir abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kā lietot goAML sistēmu, lai iesniegtu ziņojumu par aizdomīgu darījumu
Ilustrācija: © master1305 – stock.adobe.com

Ikvienai personai Latvijā, pamatojoties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumu, ir pienākums ziņot par aizdomīgiem darījumiem, lai nepieļautu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu. Ziņojumi ir jāiesniedz Finanšu izlūkošanas dienestam (FID) goAML sistēmā. 

Kā ziņot par aizdomīgiem darījumiem goAML sistēmā, Valsts ieņēmuma dienesta (VID) organizētajā vebinārā stāstīja FID Inovāciju un IT nodaļas vadītāja Ligita Pula.

Aizdomīgs darījums ir darījums vai darbība, kas rada aizdomas, ka tajā iesaistītie līdzekļi ir tieši vai netieši iegūti noziedzīgā ceļā vai saistīti ar terorisma vai proliferācijas finansēšanu vai šādu darbību mēģinājumu.

Izmanto 60 valstīs

Ziņošanas sistēma goAML ir Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības novēršanas biroja (UNODC) programmatūras risinājums, kas speciāli veidots finanšu izlūkošanas dienestiem. Pašlaik goAML lieto 60 valstīs.

goAML ir Finanšu izlūkošanas datu saņemšanas un analīzes sistēmas svarīgākais modulis, kas nodrošina: 

  • ziņojumu iesniegšanu;
  • ziņojumu apstiprināšanu;
  • FID pieprasījumu nosūtīšanu un saņemšanu;
  • atbildes sniegšanu FID;
  • saziņu ar FID (arī apmaiņu ar ierobežotas pieejamības satura informāciju).

goAML tīmekļvietne ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem. Ir paredzēti divu veidu lietotāji — institūcijas (likuma subjekti) un fiziskas personas. Institūcijas pārstāvis, kas pirmais reģistrē institūciju, turpmāk ziņošanas procesā būs atbildīgs par savas institūcijas citu lietotāju pārvaldību.

Konta lietotāja izveide

Lai reģistrētos goAML, likuma subjektam jābūt zināmam uzraudzības un kontroles institūcijā. Proti, likuma subjekts (tie ir noteikti likuma 3. pantā) sākumā reģistrējas uzraudzības un kontroles institūcijā, piemēram, VID.

Likuma subjektam ir jāpiesaka konts, reģistrējoties adresē https://goAML.fid.gov.lv. Atverot šo pārlūka adresi, jāspiež poga «Reģistrēties» un jāaizpilda informācija par likuma subjektu, lielākoties juridisku personu, kā arī jānorāda atbildīgā persona jeb lietotāja konta administrators.

Tikai gadījumos, ja uzņēmumā ir vairāk nekā viens darbinieks, kurš strādās ar goAML, šim darbiniekam ir jāaizpilda papildu lietotāja konta pieteikšana, nospiežot pogu «Reģistrēties» un aizpildot sadaļu «Fiziska persona — papildu lietotājs». 

Svarīgi! Arī tad, ja likuma subjekts nav juridiska persona, kontu reģistrē kā likuma subjektu.

Vajadzīga pilnvara

Gadījumā ja likuma subjekta konta administrators nav atrodams nevienā no publiskajiem reģistriem un FID nav iespējams atrast sasaisti, kāpēc, piemēram, Jānis Bērziņš pārstāv kādu uzņēmumu, tad klāt ir jāpievieno pilnvara vai cits dokuments, kas apliecina, ka šai personai ir tiesības pārstāvēt konkrēto likuma subjektu. 

Pēc pieteikuma saņemšanas FID apstiprina kontu. Konta apstiprināšana parasti nav ilgāka par trim dienām. Neskaidrību gadījumā FID uzrunās pieteikto konta administratoru.

Kontu turpmāk pārvalda likuma subjekts konta administratora personā. Administrators būs atbildīgs par citu darbinieku piekļuves apstiprināšanu (piemēram, savā prombūtnes laikā) vai par promejošu darbinieku kontu bloķēšanu. «Atbildīgajam darbiniekam ir jāatceras par kontu bloķēšanu bijušajiem darbiniekiem, jo to nedara FID — dienesta rīcībā nav informācijas, ja kāds no darbiniekiem uzņēmumā vairs nestrādā,» akcentēja L. Pula.

Reģistrēšanās brīdī jāpievērš uzmanība, ka e–pasts, kurš tiks norādīts likuma subjekta sadaļā (nevis administratora e–pasts), būs saziņas punkts ar FID. Ja kaut kas tiks sūtīts, piemēram, aicinājumi piedalīties mācību pasākumā, informācijas pieprasījums no FID u.c., goAML automātiskie paziņojumi tiks sūtīti uz iestādes e–pastu, kas norādīts reģistrēšanās laikā.

Brīdī, kad kontu piesaka papildu lietotājs, konta administrators sniedz informāciju par likuma subjektam piešķirto konta kodu (lai darbinieks, piesakot kontu, var uz to atsaukties). 

goAML konta pieteikšana

Piesakot kontu goAML, kreisajā pusē ir četras sadaļas:

  1. Likuma subjekts.
  2. Galvenais pārstāvis — administrators.
  3. Pielikumi.
  4. Priekšskatīt un iesniegt.

Kamēr nav aizpildīti obligātie lauki, pieteikumu nav iespējams iesniegt. Svarīgi ir vadīties pēc krāsām kreisajā pusē — ja sadaļas nav pareizi aizpildītas, tas norādīts ar sarkanu krāsu. Ja viss ir pareizi, sadaļa iekrāsojas zaļa.

Pirmā sadaļa ir jāaizpilda par likuma subjektu. Vispirms ir jāizvēlas institūcijas veids, piemēram, nekustamo īpašumu tirgotāji — aģenti un starpnieki. 

Precīzi ir jāraksta uzņēmuma nosaukums un e–pasts, kurā tiks saņemti FID sistēmas automātiskie paziņojumi, arī reģistrācijas numurs, reģistrācijas valsts un tiesiskā forma (lielākoties tā būs SIA).

Viena no raksturīgākajām kļūdām, aizpildot reģistrācijas sadaļu, — tiek atzīmēts, ka likuma subjekts ir kredītiestāde. Šī atzīme ir attiecināma uz kredītiestādēm jeb bankām, pārējiem likuma subjektiem, lai arī tiem ir atvērti konti kredītiestādēs, nav jāveic atzīme «Vai ir kredītiestāde?».

Kā reģistrēt administratoru

Otra reģistrācijas sadaļa ir «Galvenais pārstāvis — administrators» jeb cilvēks, kurš pārstāv likuma subjektu un strādās ar goAML sistēmu.

Šajā sadaļā administratoram ir jāaizpilda ziņas par sevi: vārds, uzvārds, dzimšanas dati, ieņemamais amats u.c.

«Svarīgi ir atcerēties lietotājvārdu un ar kādu e–pastu administrators ir identificējies goAML sistēmā. Ja parole būs aizmirsta, to varēs nomainīt ar sava e–pasta palīdzību,» uzsvēra FID pārstāve.

Likuma subjektam drīkst būt tikai viens konts, taču tam var būt vairāki lietotāji. Turklāt ir iespējami arī vairāki administratori vienam kontam (ja pirmais administrators tādas tiesības piešķir kādam papildu lietotājam).

Šobrīd FID strādā pie tā, lai goAML sistēmu varētu izmantot, autentificējoties ar www.latvija.lv. Lai arī tas vēl pagaidām nav iespējams, FID pārstāve aicināja goAML vienmēr pievienot personas kodu, tā nākotnē atvieglojot piekļuvi sistēmai. 

Nereti netiek pamanīta pēdējā sadaļa «Priekšskatīt un iesniegt», kas ir pēdējais konta pieteikšanas posms. Tajā ir jāievada sistēmas piešķirtais kods un jāpiesaka jauna institūcija. 

goAML atbalsts

Ko darīt tad, ja ir neskaidrības darbā ar goAML sistēmu? Pa tālruni 67044430 iespējams saņemt atbildes uz dažādiem jautājumiem, tostarp par goAML. 

Automātiskajam atbildētājam ir vairāki soļi. Pirmajā ir jāizvēlas sarunas temats «Ziņojumi FID» (izvēloties «1»). Nākamajā solī jāsaprot, kāda veida palīdzība nepieciešama — par ziņojuma saturu vai nepieciešams tehnisks atbalsts. Ja ir jautājumi par ziņojuma saturu, piemēram, kāda informācija jāiekļauj ziņojumā (jāizvēlas «2» par veidlapas aizpildīšanu). Savukārt tad, ja nepieciešama palīdzība tehniskajos jautājumus — neizdodas iesniegt ziņojumu vai piereģistrēties, jāizvēlas «3».

Klienta tehniskā atbalsta (jeb analoga saziņa izvēlei «3») saziņas punkts ir e–pasts: [email protected]. Uz iesūtīto e–pastu tiek atbildēts vienas līdz trīs dienu laikā. 

Tie, kuri ir jau reģistrējušies goAML sistēmā, ar FID var sazināties vēstuļu sadaļā. Ja ir nepieciešama tehniska palīdzība, visātrāk to var saņemt, rakstot uz [email protected]. 

Mācību vietne

Nolūkā nodrošināt zināšanu pārnesi ekspertu starpā un iespēju iepazīties ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomas aktualitātēm, FID 2021. gadā ir izveidojis mācību platformu «training.fid.gov.lv». 

Platformā pieejamas ne vien nacionāla mēroga speciālistu video lekcijas, bet arī ārvalstu ekspertu viedokļi. Platformu ar laiku plānots papildināt ar jauniem mācību materiāliem.

Lai izmantotu FID mācību vides sniegtās iespējas, nepieciešams reģistrēties. Ja lietotājam ir izveidots konts goAML, tas nenozīmē, ka automātiski būs pieejami mācību materiāli «training.fid.gov.lv», piemetināja L. Pula, jo abas vides nav savstarpēji saistītas. 

Reģistrējoties FID mācību vietnē, konts tiek apstiprināts trīs dienu laikā (tiek atsūtīts apstiprinājuma e–pasts).

Pašlaik mācību platformā «training.fid.gov.lv» ir pieejami pieci video materiāli par goAML sistēmas lietošanu (dažādu ziņojumu iesniegšana, atbildes sniegšana FID un noraidīta ziņojuma labošana atkārtotai iesniegšanai).

Ziņojumi goAML

Ziņojums goAML izpratnē ir informācijas sniegšana strukturētā veidā, aizpildot laukus goAML veidlapā.

Likuma subjektiem ziņojuma veidi ir četri:

  • SAR — ziņojums par aizdomīgu darbību jeb aktivitāti (līdz 100 dalībniekiem);
  • STR — ziņojums par aizdomīgu darījumu vai darījumiem (līdz 1000 darījumiem);
  • CTR — sliekšņa deklarācijas ziņojums (ko regulē 2021. gada 17. augustā izdotie Ministru kabineta noteikumi Nr. 550 «Noteikumi par aizdomīgu darījumu ziņojumu un sliekšņa deklarācijas iesniegšanas kārtību un saturu»);
  • DRF — atbilde uz FID pieprasījumu.

L. Pula akcentēja, ka uz nefinanšu sektora likuma subjektiem (piemēram, nodokļu konsultantiem, ārpakalpojuma grāmatvežiem u.tml.) primāri attiecas divi ziņojuma veidi — ziņojums par aizdomīgu darbību jeb aktivitāti «SAR», kā arī atbilde uz FID pieprasījumu «DRF».

FID uzsver, ka atšķirībā no ziņojuma par aizdomīgiem darījumiem «STR», iesniedzot ziņojumu par aizdomīgu darbību «SAR», detalizēti darījumi nav jāiesniedz. «SAR» gadījumā ir jānorāda tikai dalībnieki, respektīvi, personas vai konti, par kuriem grib ziņot, bet nav jāievada katra zināmā darījuma summa un datums.

Ziņojumu pieņemšana

Kā notiek ziņojumu pieņemšana goAML sistēmā? Sistēma sākumā automātiski pārbauda, vai tiek aizpildīti obligātie lauki un vai tas notiek pareizi. Tālāk sistēma automātiski pārbauda, vai aizpildītais atbilst loģikai un saturiskajām prasībām. Piemēram, lai neiesniegtu ziņojumus par personām, kuras vēl nav dzimušas (pretrunas dzimšanas datumā un ziņojuma iesniegšanas datumā). 

Beidzamajā solī ziņojums tiek pārbaudīts arī manuāli (pieņemts/noraidīts). Ja ziņojums ir noraidīts, tas ir jāizlabo un jāiesniedz atkārtoti. «Ja ziņojuma statuss nav nomainījies uz «Pieņemts», to nevar uzskatīt par pieņemtu,» tā L. Pula.

Ziņojumu pazīmes goAML

Pazīme, kuru izvēlas likuma subjekts, norāda, kāpēc tiek iesniegts aizdomīga darījuma vai sliekšņa deklarācijas ziņojums. Pazīmes lauks ir obligāti aizpildāms. 

Likuma subjektiem ir šādi pazīmju veidi:

«A» pazīmes: aizdomīga darījuma vai darbības noziedzīga nodarījuma grupas pazīmes.

«T» pazīmes: aizdomīga darījuma vai darbības tipoloģijas pazīmes.

«B» pazīmes: papildu pazīmes «SAR» vai «DRF» ziņojumiem (tās pievieno tikai tad, ja attiecināms): 

  • BVID — likuma subjekts dod uzdevumu ziņojumu nosūtīt arī VID;
  • BPEP — ziņojumā iekļauta PNP jeb politiski nozīmīga persona;
  • BATB — atbilde FID;
  • BSKG — saistīts ar SKG jeb notikusi sadarbības koordinācijas grupas sēde;
  • BKRP — «mazās krāpšanas» (tikai kredītiestādēm).

«14» pazīmes: sliekšņa deklarācijas (CTR) gadījuma pazīmes atbilstoši MK noteikumu Nr. 550 «Noteikumi par aizdomīgu darījumu ziņojumu un sliekšņa deklarācijas iesniegšanas kārtību un saturu») 14. punktam.

Būtiski, ka, pievienojot pazīmi «BVID», ziņojums pēc pieņemšanas tiks nosūtīts arī VID.

Iesniedzot ziņojumu par aizdomīgu darījumu vai darbību («SAR» vai «STR»), obligāti ir jānorāda vismaz viena tipoloģijas (T) un noziedzīga nodarījuma grupas (A) pazīme.

1. piemērs

Ziņojums tiek iesniegts par aizdomīgu darījumu vai darbību nodokļu jomā, iespējamās pazīmes: ANOD — noziedzīgs nodarījums nodokļu jomā; T17 — aizdomas par fiktīva aizdevuma izsniegšanu vai atmaksu.

Dubultās ziņošanas izbeigšana

2021. gada 1. oktobrī spēkā stājās jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 550 "Noteikumi par aizdomīgu darījumu ziņojumu un sliekšņa deklarācijas iesniegšanas kārtību un saturu", kas noteic, ka informāciju par aizdomīgiem darījumiem nodokļu jomā ir iespējams iesniegt, izmantojot vienotu kanālu jeb ziņojums tiek iesniegts tikai FID un šis ziņojums tiek automātiski nosūtīts arī VID, ja likuma subjekts pievieno atzīmi (pazīmi BVID). Līdz 2021. gada 1. oktobrim normatīvais regulējums personām kā pienākumu noteica iesniegt ziņojumus par aizdomīgiem darījumiem nodokļu jomā gan FID, gan VID.

Kad tiek iesniegts ziņojums nodokļu jomā un tam ir pievienota papildu pazīme BVID, tad FID ziņojuma pieņemšanas automatizēti to pārsūta VID. Ja šīs pazīmes nav, tad ziņojums VID netiek pārsūtīts arī tad, ja vēlākā posmā tiek atrastas pazīmes par iespējamu noziedzīgu nodarījumu nodokļu jomā.

2. piemērs

Ziņojums tiek iesniegts par aizdomīgu darījumu vai darbību nodokļu jomā, likuma subjekts šo ziņojumu vēlas iesniegt arī VID. Iespējamā pazīmju kombinācija: ANOD — noziedzīgs nodarījums nodokļu jomā; T17 — aizdomas par fiktīva aizdevuma izsniegšanu vai atmaksu; BVID — informācija sniedzama VID.

Aizdomīgas darbības («SAR») dalībnieki goAML

goAML sistēmā darbības dalībnieki ir: 

  • fiziska persona;
  • juridiska persona un ar to saistītas fiziskās personas;
  • konts un konta īpašnieks (fiziska vai juridiska persona). 

Konts kā darbības dalībnieks vienmēr jānorāda, ja tas ir zināms un attiecināms.

Kā notiek «SAR» — ziņojuma par aizdomīgu darbību jeb aktivitāti — iesniegšana goAML sistēmā?

goAML jāizvēlas sadaļa «Jauni ziņojumi» un ziņojuma iesniegšanas veids «Tiešsaistes formas». Tālāk jāizvēlas ziņojuma veids («SAR» jeb ziņojums par aizdomīgu darbību) un jāklikšķina uz pogas «Veidot ziņojumu».

Pirmajā logā jāpiešķir ziņojuma numurs (uz kuru FID atsauksies, ja būs nepieciešami precizējumi) un detalizēti jāapraksta konstatētās neatbilstības, kas liek domāt par iespējamu noziedzīgu nodarījumu (lauks pieļauj aprakstu līdz 4000 zīmēm). 

Nākamajā solī ir jāizvēlas pazīmes, tad sadaļā «Aktivitāte/darbība» jāaizpilda strukturēti lauki par ziņojumā iekļautajiem — fizisku persona, juridisku persona vai kontu.

Kā aizpildīt laukus

L. Pula ziņojuma iesniegšanu skaidroja ar piemēru par fizisku personu: «Sadaļā «Nozīmīgums» vienmēr lieciet 10, t.i., vissvarīgākā persona. Par fizisku personu ir jāraksta vismaz personas vārds, uzvārds, dzimšanas datums, vēlams arī personas kods. Ja lauks nosaukts kā «Netiek lietots», tad arī neko nevajag rakstīt. Tieši tāpat aizpilda laukus par juridisko personu, iekļaujot vismaz informāciju par nosaukumu, tās reģistrācijas numuru un valsti

Aizpildot laukus par kontu, nav jāapraksta nosaukums iestādei, kurā konts ir atvērts, jo ir iespējas kļūdīties. Svarīgi ir norādīt SWIFT kodu vai konta iestādes reģistrācijas numuru (SWIFT kodus var meklēt https://www.theswiftcodes.com/ vai https://www.bankswiftcode.org/latvia/).

Iesniedzot ziņas par konta numuru, jānorāda arī juridiska vai fiziska persona, kas pārvalda šo kontu.

Ja nepieciešams, ziņojumam iespējams pievienot pielikumus (piemēram, dažādu dokumentu kopijas, darījumu shēmas vai citus likuma subjekta secinājumus). 

Pēc ziņojuma iesniegšanas to var apskatīt sadaļā «Iesniegtie ziņojumi», kur var arī sekot, vai ziņojums tiek pieņemts vai atgriezts labošanai.

Svarīgi, ka iesniegts un FID pieņemts ziņojums goAML sistēmā atrodas īslaicīgi, tāpēc ir ieteicams ziņojuma iesniedzējam to saglabāt ārpus sistēmas.

Ziņojumu statusi līdz pieņemšanai

Kāds var būt ziņojuma statuss līdz to pieņemšanai? Būtiskākie ziņojuma statusi, kuriem jāpievērš uzmanība: 

  • pārsūtīts no WEB (ziņojums atbilst minimālajām struktūras prasībām, šobrīd notiek automātiska pārbaude pret biznesa prasību nosacījumiem un saturisko pilnību);
  • neveiksmīga validācija, neatbilstoša struktūra (ziņojums neatbilst minimālajām struktūras prasībām, tas nav sasniedzis FID. Ziņojums jālabo vai jāiesniedz no jauna);
  • noraidīts (ziņojumā ir būtiskas nepilnības vai kļūdas, FID to ir noraidījis. Ziņojums ir jāizlabo un jāiesniedz atkārtoti);
  • atgriezts labošanai (statuss nomainās, kad ziņojuma iesniedzējs pats pie ziņojuma ir nospiedis pogu «Atgriezt» un pārvietojis to uz sadaļu «Ziņojumu melnraksti», lai ziņojumu labotu);
  • pieņemts (ziņojums pieņemts un reģistrēts FID. Gadījumā, ja ziņojumam pievienota pazīme BVID, ziņojums ir nosūtīts VID).

goAML paziņojumi par ziņojuma iesniegšanu

Kādi būs goAML sistēmas paziņojumi par ziņojuma iesniegšanu? Vispirms ziņojuma iesniedzējs saņems paziņojumu par ziņojuma saņemšanu goAML sistēmā uz iesniedzēja e–pastu.

Gadījumā ja ziņojums ir noraidīts, tiek nosūtīts paziņojums uz institūcijas e–pastu (ja tie ir norādīti dažādi) par jaunu goAML vēstuli. Tikai ienākot goAML sistēmā (sadaļā «Vēstules»), iespējams iepazīties ar pilnu skaidrojumu par konstatētajām kļūdām.

Padomi ziņojumu iesniegšanā/labošanā

Ja fiziska persona/juridiska persona ir jāmin atkārtoti, dati nav jāpārraksta, tos var atkārtoti izmantot jeb piesaistīt. Ja kāda persona ir sasaistīta, veicot labojumus vienā atrašanās vietā, tie tiks veikti arī otrā. 

Informācija par konstatētajām kļūdām ziņojumā jāmeklē goAML vēstuļu sadaļā, tur arī atrodams skaidrojums, kas ir jālabo vai jāpapildina. Ja FID pieņems nepilnīgu ziņojumu, tad tāds tiks nosūtīts arī VID.

Ja ziņojumā ir kāda nepilnība vai kļūda, visbiežāk ziņojums nav jāiesniedz no jauna, bet jālabo tikai norādītā sadaļa. Ziņojumu iesniedzējs to labo, izmantojot pogu «Atgriezt», un labošana tiek uzsākta sadaļā «Ziņojumu melnraksti».

Būtiski, ka sagatavošanās procesā esošs ziņojums tiek saglabāts (ikona «Saglabāt» jeb «Save»). Ja kādu iemeslu dēļ ziņojuma iesniegšana būs jāpārtrauc, daļēji sagatavotais ziņojums būs pieejams sadaļā «Ziņojumu melnraksti», un tā papildināšanu varēs sākt, izmantojot ikonu «Zīmulis». 

Viena pielikuma apjoms nedrīkst būt lielāks par 50 megabaitiem (MB). 

Pielikuma nosaukumā ieteicams ievērot šādus nosacījumus: 

  • nosaukumu veido ne vairāk kā 40 simboli;
  • nosaukumu ieteicams izmantot tādu, kas liecina par pielikuma saturu;
  • nosaukumā lietot latviešu un latīņu valodas burtus;
  • nosaukumā var izmantot arī ciparus;
  • nosaukumā nav ieteicams iekļaut simbolus ?, !, ~, «, ‘ utt.».

Pielikumus vēlams sagatavot pirms ziņojuma iesniegšanas. Ziņojuma pamatojumu jeb izklāstu par konstatētajām aizdomām par iespējamu noziedzīgu nodarījumu var pievienot arī kā .doc/.docx sagatavotas datnes.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada februāra (494.) numurā.