0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSLIETVEDĪBAKā pasargāt savus datus?

Kā pasargāt savus datus?

Mūsdienu informācijas laikmetā, kad datu apmaiņa notiek ik uz soļa, jāatceras, ka arī pašu rokās ir rīki, kā savus datus pasargāt. Lai arī organizāciju un fizisku personu pienākums ir sargāt personas datus, kas nonāk to rīcībā, kā arī uzņemties atbildību par drošu to uzglabāšanu, iespējms pievērst uzmanību tam, kā nododam, uzglabājam un iznīcinām savus personas datus, lai tie netīšām nenonāktu nepiederošu personu rokās. Ko darīt ar papīra dokumentiem? Kad pienāk brīdis atbrīvoties no papīra dokumentiem, kas satur jūsu personas datus, ir svarīgi tos iznīcināt veidā, kas pēc tam neradītu iespēju tos atjaunot. Ja dokumentus, tai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash

Mūsdienu informācijas laikmetā, kad datu apmaiņa notiek ik uz soļa, jāatceras, ka arī pašu rokās ir rīki, kā savus datus pasargāt. Lai arī organizāciju un fizisku personu pienākums ir sargāt personas datus, kas nonāk to rīcībā, kā arī uzņemties atbildību par drošu to uzglabāšanu, iespējms pievērst uzmanību tam, kā nododam, uzglabājam un iznīcinām savus personas datus, lai tie netīšām nenonāktu nepiederošu personu rokās.

Ko darīt ar papīra dokumentiem?

Kad pienāk brīdis atbrīvoties no papīra dokumentiem, kas satur jūsu personas datus, ir svarīgi tos iznīcināt veidā, kas pēc tam neradītu iespēju tos atjaunot. Ja dokumentus, tai skaitā plastikāta kartes un citus fiziskus objektus, uz kuriem attēloti personas dati, plānots izmest miskastē, vēlams tos sasmalcināt, ne vienkārši saburzīt vai salikt kaudzē un izmest.

! Minētais attiecas arī uz dokumentu iznīcināšanu darba vietā. Organizācijai ir jāpārliecinās, ka iznīcinātie dokumenti nav atjaunojami un ir pienācīgi sasmalcināti.

Ja datus netīšām pārsūtīji vai nodevi neīstajam adresātam

Informē saņēmēju, ka dati ir nosūtīti kļūdaini un tādējādi dzēšami. Saņēmējam šādā gadījumā jāsaprot, ka, turpinot datus glabāt vai pat izmantot, tas pats kļūst par pārzini, kas, savukārt, datus glabā bez atbilstoša likumiskā pamata, tātad - nelikumīgi.

Ja plāno dzēst datus no savām ierīcēm

Pārliecinies, ka tos izdzēs pilnībā arī no atkritnes. Tāpat pie lietotņu un ierīču lietošanas pārliecinies, ka tām pēc iespējas ir uzstādīta, ja ne divu faktoru autentifikācijas aizsardzība [1], tad vismaz viena droša parole. Tas ievērojami pasargās tavas ierīces no nesankcionētas piekļuves taviem datiem, kas tiek glabāti.

Kad nav skaidrs datu apstrādes mērķis

Vienmēr ir iespēja komersantam pajautāt vai izlasīt tā datu apstrādes noteikumos, kāpēc ir vajadzīgi konkrētie dati. Komersantam vai jebkurai citai organizācijai, kas apstrādās jūsu datus, tas jāspēj paskaidrot. Tādējādi jūs būsiet pārliecināts par to, ka jūsu dati būs drošībā un apstrādāti pamatoti.

Arī, ja dati jau ir organizācijas rīcībā, jums ir tiesības būt informētam, kāpēc tie ir nepieciešami, un lūgt tos dzēst, ja organizācijai tie vairs nav vajadzīgi sākotnējo mērķu sasniegšanai.

Runājot par aktuālajām krāpniecības metodēm tīmeklī, pārliecinieties, ka dati, kas tiek iesniegti, lai iegūtu tik kāroto balvu vai naudas laimestu, tiešām nonāks godprātīgu personu, nevis krāpnieku rokās. Šādus krāpnieciskus scenārijus parasti var atpazīt, ja tiek prasīta pārāk daudz privātā informācija vai ir aizdomīgi liels iespējamais laimests. Tāpat kārtīgi izpētiet tīmekļa vietnes un sociālo tīklu profilus!

Atcerieties, ka uzticama organizācija neliks jums iesniegt bankas datus, kā arī jūsu paroles vai kādu citu informāciju, ar kuras palīdzību piekļūt jūsu naudas līdzekļiem vai kādai citai privātai informācijai.

Visbeidzot VDI aicina rūpīgi izvērtēt darbības ar saviem personas datiem. Pievērsiet uzmanību arī savu draugu vai tuvinieku, kuriem, iespējams, nav tik plašu zināšanu par interneta vidi un datu aizsardzību, rīcībai tīmeklī.  Varbūt tādējādi pasargāsiet viņus no sekām, kas var rasties no nelikumīgas datu apstrādes un informācijas nonākšanas nelabvēļu rīcībā.

Informatīvās atsauces:

[1] Autentifikācija  - process, kurā veic lietotāja identitātes pārbaudi sistēmā. Divu faktoru autentifikācijas gadījumā papildus lietotājvārdam un parolei (tās ir lietas, ko jūs zināt), jūs to apstiprināt savu identitāti, ievadot kodu no mobilās iekārtas - tālruņa, kodu kalkulatora vai citas iekārtas (šis kods tiek saņemts vai ģenerēts ierīcē, kas Jums ir fiziski pieejama). Skaidrojums atrodams: https://www.esidross.lv/2021/03/25/papildu-drosiba-vairaku-faktoru-autentifikacija/

"Bilances" abonēšanai - dažādas iespējas. Izvēlies sev izdevīgāko!

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI - to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!