žurnāla Bilance
galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš
Bilances septembra numurā neparasti daudz rakstu par to, kāda varētu būt jaunā nodokļu politika. Šobrīd skaidrības nav daudz, bet ļoti gribētos gan.
Arī mūsu Bilances konference 24. novembrī būs veltīta nodokļu izmaiņām. Ceru, ka būs daudz lielāka skaidrība, neaizmirstiet piereģistrēties, priecāšos visus redzēt, apspriedīsim, kas tad mūs sagaida nākamajā gadā. Grāmatveži ir izturīga tauta, pieraduši pie biežām izmaiņām un solījumiem, ka nu gan šī sistēma būs uz ilgu laiku… Atliek cerēt, ka viss, kas notiek, notiek uz labu! Nodokļu politikas izmaiņas notiek ne tikai Latvijā. Dzīve iet uz priekšu, mainās bizness un jāmainās arī nodokļiem. Šobrīd nodokļu izmaiņas notiek visās Baltijas valstīs, un galvenokārt tās ir vērstas uz nepieciešamību palielināt budžeta ieņēmumus, tāpēc mūsu kaimiņvalstis virkni uzlabojumu jau veikušas — gan Lietuvā, gan Igaunijā ir ieviests, piemēram, banku virspeļņas nodoklis. Vai tiks pieņemts šāds lēmums arī Latvijā? Pagaidām nezinu, bet varat palasīt A. Pelanes rakstā par to, kā redz nodokļu tālāko attīstību tie cilvēki, kas strādāja darba grupā. Arī I. Kubliņa rakstā atradīsiet — kas kopīgs un atšķirīgs Baltijas valstu nodokļu sistēmām. Vai viss ir tik slikti kā izskatās?
Noteikti neesam arī aizmirsuši grāmatvežu ikdienas darbu, tāpēc šajā numurā lasiet par pamatlīdzekļu nomu, notikumiem pēc bilances datuma, pensiju sistēmu, attaisnojuma dokumentiem un daudzām citām svarīgām lietām.
Noteikti neaizmirstiet reģistrēties konferencei un pieteikt sevi vai kādu citu labu grāmatvedi, kas būtu Gada grāmatveža titula cienīgs!
REDKOLĒĢIJA
Inguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore, daudzu zinātnisku un praktisku rakstu autore, sagatavojusi vairākas mācību grāmatas
AKTUALITĀTE Ar grozījumiem likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» pārejas noteikumu 94. punktā arī 2024. gadā saņemtais valsts atbalsts lauksaimniecībai vai ES atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai jeb subsīdijas nav jāiekļauj ar IIN apliekamajā ienākumā. Saskaņā ar likuma «Par valsts sociālo apdrošināšanu» 14. panta 2.1 daļu šīs summas netiek ietvertas arī obligāto iemaksu objektā, rēķinot pašnodarbinātā VSAOI.
Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede
AKTUALITĀTE Skumja statistika — ēnu ekonomika sasniedz… nu ļoti lielu summu. Nekas neliecina par tās samazināšanu. Uzzinot, ka jaunā valdība grasās veikt kārtējo nodokļu reformu (pagaidām nevienam nepaskaidrojot tās būtību), tauta piedāvā savu variantu: samaziniet nodokļus un tad visi labprātīgi tos maksās. Varbūt tas dotu kādu efektu. Bet kādā veidā tauta gribētu saņemt lielākus pabalstus, lielākas pensijas, atlīdzības, atbalstus? Manuprāt, problēma ir tajā, ka nav itin nekādas drošības/skaidrības par to, ka, arī godīgi samaksājot nodokļus, es tikšu pie solītajiem labumiem un nebūšu spiesta papildus maksāt kaut vai par ārstu apmeklējumiem! Kur «pazuda» mani nodokļi?
Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece.
AKTUALITĀTE Vasarā daudzi uzņēmumi organizē kolektīvu saliedēšanas pasākumus, piemēram, sporta spēles. Atceramies savlaicīgi pārbaudīt, vai iekļaujamies izdevumu limitā. Ja reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi pārsniedz 5% no uzņēmuma iepriekšējā pārskata gada bruto darba samaksas, būs jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis un jāiesniedz mēneša deklarācija.
Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere
AKTUALITĀTE Pašlaik ir iestājies klusums vasaras sākumā plaši apspriestās un noslēpumā tītās nodokļu reformas jomā. Vai klusums pirms vētras? Grāmatvežiem šī varētu nebūt pirmā reize, kad gada beigās tiek pieņemtas izmaiņas nodokļos. Sekosim līdzi jaunās valdības lēmumiem nodokļu jomā, lai jaunais gads nesākas ar «aukstu dušu» nodokļu regulējumos.
Sigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece
AKTUALITĀTE Šī gada 1. jūlijā stājās spēkā izmaiņas Komerclikumā un saistītajos likumos, kas paredz modernizēt un padarīt caurskatāmāku akciju sabiedrību darbību, radot pieeju informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, kā arī mazinot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas riskus.
BILANCES septembra numurā lasiet