0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKas jāatceras, piesakoties ārpakalpojumu grāmatveža licences saņemšanai?

Kas jāatceras, piesakoties ārpakalpojumu grāmatveža licences saņemšanai?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

No šāgada 1. jūlija uzsākta ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšana. Par niansēm, kas jāņem vērā, iesniedzot pieteikumu licences saņemšanai un tās darbības laikā, stāsta Baiba Grandāne, Bac. iur., Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas biedre, sertificēta nodokļu konsultante darba pieredzi VID Nodokļu kontroles pārvaldē, SIA Konsultāciju birojs METODE valdes locekle. B. Grandāne kā primāro uzdevumu ārpakalpojumu grāmatvežiem, kas vēlas licencēties, iesaka Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasību izpildi, un tikai tad iesniegt pieteikumu licences saņemšanai, jo ir sagaidāms, ka Valsts ieņēmumu dienesta atbildīgā nodaļa pārbaudīs, vai ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmumā ir…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Mikhail Nilov, Pexels

No šāgada 1. jūlija uzsākta ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšana. Par niansēm, kas jāņem vērā, iesniedzot pieteikumu licences saņemšanai un tās darbības laikā, stāsta Baiba Grandāne, Bac. iur., Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas biedre, sertificēta nodokļu konsultante darba pieredzi VID Nodokļu kontroles pārvaldē, SIA Konsultāciju birojs METODE valdes locekle.

B. Grandāne kā primāro uzdevumu ārpakalpojumu grāmatvežiem, kas vēlas licencēties, iesaka Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasību izpildi, un tikai tad iesniegt pieteikumu licences saņemšanai, jo ir sagaidāms, ka Valsts ieņēmumu dienesta atbildīgā nodaļa pārbaudīs, vai ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmumā ir izveidota iekšējās kontroles sistēma, kā tā praktiski tiek piemērota un citu likumā noteikto prasību izpildi – īpaši, ja pēdējo divu gadu laikā šāda pārbaude uzņēmumā nav bijusi.

“Nevajadzētu steigties ar licencēšanu, ja nav simtprocentīgas pārliecības par to, ka ar dokumentāciju un iekšējās kontroles sistēmu viss ir kārtībā,” iesaka B. Grandāne.

Licence uzņēmumā jāiegūst atbildīgajam grāmatvedim (kam ir vismaz trīs gadu pieredze grāmatvedības jomā un vismaz ceturtā līmeņa profesionālā kvalifikācija (koledžas izglītība) grāmatvedības, ekonomikas, vadības vai finanšu jomā. Pārējie uzņēmuma grāmatveži nav jālicencē.

Iesniedzamie dokumenti

Piesakoties licences saņemšanai, ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmumam jāiesniedz sekojoši dokumenti:

  • Iesniegums licences saņemšanai (iesnieguma forma pieejama VID EDS)
  • atbildīgā grāmatveža profesionālo kvalifikāciju apliecinošs dokuments (akreditētās izglītības diploms, apliecība)
  • atbildīgā grāmatveža profesionālo pieredzi apliecinošs dokuments (darba līgums par personas nodarbināšanu grāmatveža vai grāmatveža palīga amatā)

“Jāpiebilst, ka grāmatvedības pakalpojumu uzņēmumi par atbildīgo grāmatvedi diezgan bieži izvēlas iecelt amatpersonu, kas pieņemta darbā ar profesijas klasifikatoru “valdes loceklis”, taču šāds pamatdarba līgums neļaus tiešā veidā pierādīt, ka iegūta profesionālā pieredze grāmatvedībā. Šādā situācijā noderētu, ja pie valdes locekļa amata līguma būtu noslēgta arī papildvienošanās par grāmatveža pienākumu veikšanu,” piebilst eksperte.

  • fiziskās personas, kuras sniedz grāmatvedības ārpakalpojumu kā saimnieciskās darbības veicējas, profesionālās pieredzes apliecināšanai iesniedz uzņēmuma līgumu par grāmatvedības ārpakalpojuma nodrošināšanu
  • civiltiesiskās apdrošināšanas polise (ar minimālo atbildības limitu vismaz 3000 eiro)

“Jāņem vērā, ka, ja polises termiņš beidzas licences darbības periodā, tad, saņemot jaunu polisi, par to jāpaziņo VID, lai netiktu atņemta ārpakalpojumu grāmatveža licence,” atgādina B. Grandāne.

  • valsts nodevas 100 eiro apmērā apmaksas dokuments (Valsts kases konts nodevas samaksai atrodams šeit: https://www.vid.gov.lv/lv/konti-nodoklu-un-nodevu-samaksai-0)
  • iekšējā kontroles sistēma atbilstoši NILLTPFN likuma prasībām (tai jābūt aktualizētai atbilstoši jaunākajām normatīvo aktu izmaiņām)

Ja grāmatvedību kārto uzņēmuma īpašnieks

Joprojām saglabāta iespēja uzņēmuma īpašniekam – vienīgajam valdes loceklim pašam kārtot grāmatvedību (neiegūstot licenci), taču jārēķinās, ka Valsts ieņēmumu dienests var pajautāt pierādījumus, ka šādam īpašniekam ir kādas atbilstošas zināšanas grāmatvedībā (apgūti kursi vai izglītības programma, kurā iekļauti arī grāmatvedības pamati). “Šajā gadījumā nav jāpierāda ceturtā līmeņa kvalifikācija, pietiek ar kursiem vai lekcijām, lai pierādītu, ka vismaz pārzināt, kas ir debets, kas – kredīts, un kā aprēķināt darba algas un nodokļus. Jārēķinās ar to, ka VID šādus jautājumus var uzdot, ja rodas šaubas par uzņēmuma īpašnieka zināšanām grāmatvedības jomā. Es esmu saskārusies ar šādiem jautājumiem, reģistrējoties PVN maksātāju reģistrā, tāpat arī tematiskajās pārbaudēs. Šādi jautājumi varētu tikt uzdoti arvien biežāk, jo ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšana tiek veikta ar mērķi nozari sakārtot,” stāsta B. Grandāne.

B. Grandānes vadīto Bilances Akadēmijas e-semināra “Ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšana” videoierakstu iespējams iegādāties PLZ e-veikalā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: