0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTILietuvas uzņēmuma auto nomā Latvijā

Lietuvas uzņēmuma auto nomā Latvijā

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi

Latvijas uzņēmums nomā vieglo transportlīdzekli no Lietuvas uzņēmuma. Kādi nodokļi būtu jāmaksā? Lūdzu minēt atsauces uz PVN likumu. Ko Latvijas uzņēmums drīkst attiecināt uz transporta izmaksām (degvielu, remonta izdevumus, rezerves daļas automašīnai)? Atbilde 1. Pieņemot, ka vieglais transportlīdzeklis (TL) tiek nomāts nepārtraukti un tā izmantošana pārsniedz 30 dienas, saskaņā ar PVN likuma 19. panta 1. daļas 1. punktu pakalpojuma sniegšanas vieta ir Latvija.  Tātad Latvijas uzņēmums piemēro reverso PVN, t.i., aprēķina PVN par saņemto nomas pakalpojumu (PVN…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Lietuvas uzņēmuma auto nomā Latvijā
Foto: Volkan Vardar – Pexels

Latvijas uzņēmums nomā vieglo transportlīdzekli no Lietuvas uzņēmuma. Kādi nodokļi būtu jāmaksā? Lūdzu minēt atsauces uz PVN likumu. Ko Latvijas uzņēmums drīkst attiecināt uz transporta izmaksām (degvielu, remonta izdevumus, rezerves daļas automašīnai)?

Atbilde

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš

1. Pieņemot, ka vieglais transportlīdzeklis (TL) tiek nomāts nepārtraukti un tā izmantošana pārsniedz 30 dienas, saskaņā ar PVN likuma 19. panta 1. daļas 1. punktu pakalpojuma sniegšanas vieta ir Latvija. 

Tātad Latvijas uzņēmums piemēro reverso PVN, t.i., aprēķina PVN par saņemto nomas pakalpojumu (PVN likuma 88. panta 1. daļa) un, ja nomātais transportlīdzeklis tiek izmantots ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai, kā priekšnodokli atskaita 50% no aprēķinātā nodokļa summas (PVN likuma 100. panta 2. daļa). 

Ja vieglais TL tiek izmantots tikai un vienīgi ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai, ko pierāda saskaņā ar PVN likuma 100. panta 4. daļā noteikto kārtību, tad priekšnodokli var attiecināt 100% apmērā (PVN likuma 100. panta 3. daļas 4. punkts).

2. Ceļu satiksmes likuma 10. panta 1.daļa nosaka, ka "Latvijā reģistrējami tie ārvalstīs reģistrētie (..) transportlīdzekļi, kuri Latvijā atrodas ilgāk par trim mēnešiem un piedalās ceļu satiksmē un kuru īpašnieki ir ārzemnieki vai ārvalstīs reģistrētas juridiskās personas (tiesībspējīgas personu apvienības)". No tā varam secināt, ka Latvijas uzņēmumam būtu jāreģistrējas kā transportlīdzekļa turētajam, līdz ar to tas kļūst par UVTLN objektu.

3. Attiecībā uz TL uzturēšanas izmaksām:

  1. degvielas izdevumi — ja maksā UVTLN, tad saimnieciskās darbības izmaksās iekļauj degvielas izdevumus, pamatojoties uz faktiski nobraukto kilometru skaitu (UIN likuma 8. panta 5. daļas 5. punkts), bet, ja nemaksā UVTLN, tad kārto detalizētu maršrutu uzskaiti;
  2. automašīnas uzturēšanas un ekspluatācijas izdevumi, t.sk. sīkie remonti, rezerves daļu iegāde, izņemot kapitālā remonta izmaksas, atzīstami saimnieciskās darbības izmaksās.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada novembra (479.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: