0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIMinimālais uzņēmumu ienākuma nodoklis

Minimālais uzņēmumu ienākuma nodoklis

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Esmu SIA īpašnieks un vienīgais valdes loceklis. Man nav noteikta alga, tātad nav maksāti darbaspēka nodokļi. 2021. gadā saimnieciskā darbība tika veikta vienā mēnesī. Vai man būtu jāmaksā UIN par 2021. gadu? Atbilde Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 17. pantā noteikts: ja par pārskata gadu aprēķinātā uzņēmumu ienākuma nodokļa summa ir mazāka par 50 eiro, tad nodokļa maksātājs pārskata gada pēdējā taksācijas perioda deklarācijā norāda budžetā maksājamā nodokļa starpību, kas kopā ar pārskata gadā aprēķināto nodokli veido 50 eiro, ko iemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz pēctaksācijas perioda…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Minimālais uzņēmumu ienākuma nodoklis
Foto: © cottonbro: https://www.pexels.com/photo/person-holding-pink-and-white-paper-4965819/

Esmu SIA īpašnieks un vienīgais valdes loceklis. Man nav noteikta alga, tātad nav maksāti darbaspēka nodokļi. 2021. gadā saimnieciskā darbība tika veikta vienā mēnesī. Vai man būtu jāmaksā UIN par 2021. gadu?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko,
Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 17. pantā noteikts: ja par pārskata gadu aprēķinātā uzņēmumu ienākuma nodokļa summa ir mazāka par 50 eiro, tad nodokļa maksātājs pārskata gada pēdējā taksācijas perioda deklarācijā norāda budžetā maksājamā nodokļa starpību, kas kopā ar pārskata gadā aprēķināto nodokli veido 50 eiro, ko iemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz pēctaksācijas perioda 23. datumam (11. daļa). Juridiskai personai (SIA) nav pienākuma maksāt minimālo UIN, ja ir spēkā viens no šādiem apstākļiem:
  1. pārskata gadā sabiedrība reģistrēta uzņēmumu reģistrā;
  2. pārskata gadā ir pabeigts sabiedrības likvidācijas process;
  3. nodokļa maksātājs pārskata gadā ir veicis iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbinieku ne mazāk kā 100 eiro apmērā;
  4. sabiedrībai uzsākts maksātnespējas process (12. daļa).
Uz SIA, kas sen reģistrēta un turpina darboties, var būt attiecināms vienīgi 3. punkts, bet sabiedrībā nav neviena darbinieka, kam maksāta alga. Noskaidrosim, kādos gadījumos par valdes locekli būtu jāmaksā darbaspēka nodokļi.  Valdes loceklis kļūst par darba ņēmēju (par kuru jāmaksā VSAOI un IIN) divos gadījumos (VSA likuma 1. panta 2. punkts):
c) (..) ja komercsabiedrības valdes, padomes loceklis (..), kā arī cita persona, kura ieņem amatu, kas dod tiesības uz atlīdzību, ja atlīdzība ir faktiski noteikta, m) kapitālsabiedrības valdes loceklis, ja kapitālsabiedrībai taksācijas gada kārtējā mēnesī apgrozījums ir lielāks par MK noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru, kas reizināts ar koeficientu 5 [tātad 2500 eiro], un kapitālsabiedrībā šajā mēnesī nav neviena darba ņēmēja vai visiem darba ņēmējiem obligāto iemaksu objekts ir mazāks par MK noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru.
Neskatoties uz to, ka valdes loceklim nerodas pienākums maksāt darbaspēka nodokļus un tādēļ tie nav maksāti, UIN par taksācijas gadu ir jāmaksā 50 eiro apmērā, un nav paredzēts nodokli samazināt proporcionāli saimnieciskās darbības mēnešu skaitam gada laikā vai kādu citu iemeslu dēļ. Tādēļ iznāk, ka 50 eiro ir jāuzrāda decembra deklarācijā kā maksājamais nodoklis (šobrīd — kā precizējums), jo UIN 17. panta 12. daļas atbrīvojums no 50 eiro nav piemērojams, ja vismaz 100 eiro kā nodokļi būtu samaksāti. Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada maija (485.) numurā.