0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIMinimālās obligātās iemaksas valdes loceklim

Minimālās obligātās iemaksas valdes loceklim

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Vai par valdes locekli, kas atbilst darba ņēmēja definīcijai, 2021. gada otrajā pusgadā būtu jāveic obligātās minimālās sociālās iemaksas? Atbilde Saskaņā ar likuma "Par Valsts sociālo apdrošināšanu" 20.4 pantu, kas stāsies spēkā 2021. gada 1. jūlijā, minimālās obligātās iemaksas būs jāveic gan darba ņēmējiem, gan pašnodarbinātajām personām. Minimālais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir Ministru kabineta noteiktās trīs minimālās mēneša darba algas. Ja persona ir darba ņēmēja pie vairākiem darba devējiem vai vienlaikus darba ņēmēja un pašnodarbinātā, personai deklarētos obligāto iemaksu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Minimālās obligātās iemaksas valdes loceklim
Ilustrācija: Arvis Villa

Vai par valdes locekli, kas atbilst darba ņēmēja definīcijai, 2021. gada otrajā pusgadā būtu jāveic obligātās minimālās sociālās iemaksas?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore Foto: Aivars Siliņš

Saskaņā ar likuma "Par Valsts sociālo apdrošināšanu" 20.4 pantu, kas stāsies spēkā 2021. gada 1. jūlijā, minimālās obligātās iemaksas būs jāveic gan darba ņēmējiem, gan pašnodarbinātajām personām.

Minimālais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir Ministru kabineta noteiktās trīs minimālās mēneša darba algas. Ja persona ir darba ņēmēja pie vairākiem darba devējiem vai vienlaikus darba ņēmēja un pašnodarbinātā, personai deklarētos obligāto iemaksu objektus summē.

Jāpiebilst, ka, ņemot vērā likuma definīciju, arī nenoslēdzot ar sabiedrību darba līgumu, valdes loceklis kļūst par darba ņēmēju divās situācijās:

  • (..) komercsabiedrības valdes, padomes loceklis (..), kā arī cita persona, kura ieņem amatu, kas dod tiesības uz atlīdzību, ja atlīdzība ir faktiski noteikta (1. panta 2. punkta c) apakšpunkts);
  • kapitālsabiedrības valdes loceklis, ja kapitālsabiedrībai taksācijas gada kārtējā mēnesī apgrozījums ir lielāks par Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru, kas reizināts ar koeficientu 5, un kapitālsabiedrībā šajā mēnesī nav neviena darba ņēmēja vai visiem darba ņēmējiem obligāto iemaksu objekts ir mazāks par Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru (1. panta 2. punkta m) apakšpunkts).

Kā izriet no pirmā varianta, ja valdes loceklim noteiktā atlīdzība būs mazāka par minimālo mēneša algu (2021. gada otrajā pusgadā mazāka par 500 eiro mēnesī vai mazāka par 1500 eiro trešajā un/vai ceturtajā ceturksnī), tas saņems VID brīdinājumu par VSAOI piemaksu.

Savukārt otrā situācija vienkārši "piespiež" samaksāt darbaspēka nodokļus, turklāt — no minimālās mēneša algas (no 500 eiro), bet par konkrētu mēnesi (par vienu)! 

Mulsinoši, ka likumā noteikts ceturksnim paredzētais iemaksu objekts (1500 eiro 2021. gadā). Diez vai m) apakšpunkta situācija uzņēmumā atkārtojas trīs mēnešus pēc kārtas?! Vai darba devējam tiešām būtu pienākums veikt iemaksas par iztrūkstošo tūkstoti eiro? Pagaidām atbildes uz šo jautājumu nav, bet līdz 1. jūlijam, domājams, to zināsim.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.