0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTIPar izvairīšanos no nodokļu nomaksas piespriež 2000 latu sodu. Pēc kādiem kritērijiem VID noteic soda apmēru?

Par izvairīšanos no nodokļu nomaksas piespriež 2000 latu sodu. Pēc kādiem kritērijiem VID noteic soda apmēru?

Iepriekš portālā jau informējām, ka VID Finanšu policija lūgusi uzsākt kriminālvajāšanu par valsts budžetam nodarītu zaudējumu 11 543,82 latu apmērā pret trim personām, tostarp arī pret  augsta līmeņa basketbolistu.  Pret vienu SIA juridiski atbildīgo amatpersonu lūgts uzsākt kriminālvajāšanu saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta otro daļu (par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas) un 217.panta otro daļu (par uzņēmumam, iestādei vai organizācijai likumos noteikto grāmatvedības dokumentu, gada pārskatu, statistikas pārskatu vai statistiskās informācijas slēpšanu vai viltošanu), bet pret divām citām  – saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta otro daļu. VID pārkāpumu saskatīja apstāklī, ka ASV iegādātā motorlaiva Latvijā reģistrēta kā uzņēmuma pamatlīdzeklis…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Iepriekš portālā jau informējām, ka VID Finanšu policija lūgusi uzsākt kriminālvajāšanu par valsts budžetam nodarītu zaudējumu 11 543,82 latu apmērā pret trim personām, tostarp arī pret  augsta līmeņa basketbolistu.  Pret vienu SIA juridiski atbildīgo amatpersonu lūgts uzsākt kriminālvajāšanu saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta otro daļu (par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas) un 217.panta otro daļu (par uzņēmumam, iestādei vai organizācijai likumos noteikto grāmatvedības dokumentu, gada pārskatu, statistikas pārskatu vai statistiskās informācijas slēpšanu vai viltošanu), bet pret divām citām  – saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta otro daļu. VID pārkāpumu saskatīja apstāklī, ka ASV iegādātā motorlaiva Latvijā reģistrēta kā uzņēmuma pamatlīdzeklis saimnieciskās darbības nodrošināšanai,  taču reāli laivu izmantojis tikai basketbolists privātām vajadzībām un attiecīgi šādā gadījumā bija jāsamaksā PVN. Šonedēļ medijos izskanēja infirmācija, ka par izvairīšanos maksāt PVN, ievedot Latvijā ASV nopirkto motorlaivu "Malibu Wakesetter", Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Goldensteitas "Warriors" spēlētājam Andrim Biedriņam būs jāsamaksā 2000 latu liels naudas sods. Jāpiebilst, ka  par apsūdzību pēc Krimināllikuma 218.panta otrās daļas jebpar izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz 120 minimālajām mēnešalgām (24 000 latu).

 Kā VID piemēro administratīvos sodus?

Lai gan minētajā gadījumā apsūdziba celta pēc Krimināllikuma, par izvairīšanos no nodokļu nomaksas paredzēta arī administratīva atbildība. šai sakarā vērts iepazīties ar Valsts ieņēmuma dienesta izstrādātajām Vadlīnijām par administratīvo sodu sankciju piemērošanas principiem Valsts ieņēmumu dienesta kompetencē esošo administratīvo pārkāpumu lietās. Vadlīnijas izstrādātas, lai nodrošinātu vienotu izpratni par administratīvā soda sankcijupiemērošanas principiem, kur sods tiek piemērots, balstoties uz tā samērīgumu pret konkrēto pārkāpumu, kā arī lai novērstu gadījumus, kad par dažāda smaguma pārkāpumiem tiek piemērotas vienādas administratīvā soda sankcijas. Vadlīnijas ietver vispārīgos administratīvo sodu piemērošanas pamatprincipus, kā arī soda sankciju piemērošanas principus par VID kompetencē esošiem administratīvajiem pārkāpumiem, atsevišėi norādot soda piemērošanas principus katram atsevišķam administratīvā pārkāpuma sastāvam. Atgādinām, ka Latvijas tiesību sistēmā administratīvo sodu tiesību normas nosaka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss (LAPK). Saskaņā ar LAPK 22.pantu administratīvais sods ir atbildības līdzeklis un tiek piemērots, lai personu, kura izdarījusi administratīvo pārkāpumu, audzinātu likumu ievērošanas un sadzīves noteikumu cienīšanas garā, kā arī lai tiklab tiesību pārkāpējs, kā citas personas neizdarītu jaunus pārkāpumus. Vadlīnijās skaidrots, ka, piemēram, LAPK 159.pants "Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas" paredz, ka par izvairīšanos no nodokļu vai par tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, kā arī par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu (samazināšanu) – uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 100 līdz 250 latiem, bet juridiskajām personām – no 50 līdz 1500 latiem. VID, nosakot soda apmēru, vadās pēc šādiem apsvērumiem:
  • - naudas sods tiek uzlikts, ņemot vērā pārkāpuma raksturu un ar likumu aizsargātajām interesēm radītā kaitējuma pakāpi;
  • - naudas sods fiziskajām personām 100 līdz 150 latu apmērā un juridiskajām personām 500 līdz 600 latu apmērā tiek uzlikts tikai gadījumos, ja ir pārkāpēja atbildību mīkstinoši apstākļi, bet nav pastiprinošu apstākļu un pārkāpuma rezultātā radītais kaitējums valsts budžeta interesēm ir mazāks par vienas minimālās mēnešalgas apmēru;
  • - naudas sods fiziskajām personām robežās no 151 līdz 200 latiem un juridiskajām personām robežās no 601 līdz 1000 latiem tiek piemērots, ja ir pārkāpēja atbildību mīkstinoši apstākļi un pārkāpuma rezultātā radītais kaitējums valsts budžeta interesēm ir mazāks par trīs minimālo mēnešalgu apmēru;
  • - naudas sods fiziskajām personām virs 200 latiem un juridiskajām personām virs 1000 latiem tiek piemērots, ja pārkāpuma rezultātā radītais kaitējums valsts budžeta interesēm ir lielāks par trīs minimālo mēnešalgu apmēru.