0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAPar papildatvaļinājuma izmantošanas kārtību

Par papildatvaļinājuma izmantošanas kārtību

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.

JAUTĀJUMS: Par nostrādāto laiku no 01.08.2017. līdz 31.07.2018 darbinieks izmantoja visas 28 atvaļinājuma kalendāra dienas, bet papildatvaļinājums 10 darba dienas nav izmantots. Vai 2019. gada augustā var izmantot šo papildatvaļinājumu par iepriekš minēto periodu, jo darbinieks plāno iet ikgadējā atvaļinājumā no 01.09.2019. par jauno periodu (01.08.2018.–31.07.2019)? Atbild Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore Vispārējā gadījumā papildatvaļinājuma piešķiršanu regulē Darba likuma 151. pants, kurā noteikti divu veidu papildatvaļinājumi (atkarībā no bērnu skaita, viņu veselības stāvokļa un vecuma, kā arī veicamā darba apstākļiem). Savukārt 151. panta 2. daļā noteikts, ka darba devējs ir tiesīgs piešķirt darbiniekiem arī citus papildatvaļinājumus: Darba koplīgumā vai darba…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

JAUTĀJUMS: Par nostrādāto laiku no 01.08.2017. līdz 31.07.2018 darbinieks izmantoja visas 28 atvaļinājuma kalendāra dienas, bet papildatvaļinājums 10 darba dienas nav izmantots.

Vai 2019. gada augustā var izmantot šo papildatvaļinājumu par iepriekš minēto periodu, jo darbinieks plāno iet ikgadējā atvaļinājumā no 01.09.2019. par jauno periodu (01.08.2018.–31.07.2019)?Maija Grebenko

Atbild Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Vispārējā gadījumā papildatvaļinājuma piešķiršanu regulē Darba likuma 151. pants, kurā noteikti divu veidu papildatvaļinājumi (atkarībā no bērnu skaita, viņu veselības stāvokļa un vecuma, kā arī veicamā darba apstākļiem). Savukārt 151. panta 2. daļā noteikts, ka darba devējs ir tiesīgs piešķirt darbiniekiem arī citus papildatvaļinājumus:

Darba koplīgumā vai darba līgumā var noteikt citus gadījumus (nakts darbs, maiņu darbs, ilggadējs darbs u.c.), kad darbiniekam piešķirams ikgadējais apmaksātais papildatvaļinājums.

Ja darba devējs izvēlējies izmantot šādu iespēju, tam būtu jāizveido un jāapstiprina attiecīgā metodika: par ko šāds atvaļinājums tiek piešķirts, kādiem darbiniekiem, cik tas ir ilgs, vai to drīkst izmantot kopā ar ikgadējo atvaļinājumu vai arī atsevišķi, vai tas tiek pārcelts uz vēlāku periodu, ja kādu apstākļu dēļ to nav iespējams izmantot šobrīd utt.). Darba devējs drīkst piešķirt darbiniekam labvēlīgākus nosacījumus, nekā minēts Darba likumā.

Grāmatvedim jārīkojas atkarībā no tā, kas noteiks minētajā metodikā.

Par papildatvaļinājuma izmantošanu 151. panta 4. daļā teikts: ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un to izmanto līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Juristi šo situāciju skaidro kā papildatvaļinājuma neuzkrāšanu. Tātad to drīkst izmantot jebkurā laikā, kamēr nav izmantots nākamais kārtējais atvaļinājums.

Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums (Atlīdzības likums), minot papildatvaļinājumu izmantošanu, atsaucas uz Darba likuma normām un 42. pantā nosaka līdzīgu kārtību:

Amatpersonai (darbiniekam) piešķir Darba likumā noteikto obligāti piešķiramo papildatvaļinājumu. Papildus tam amatpersonai (darbiniekam) (..) var piešķirt apmaksātu papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām pēc pilna ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanas. Papildatvaļinājumu var izmantot laikposmā līdz nākamajam ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam (..).

No teiktā izriet, ka darbinieks drīkst izmantot papildatvaļinājuma 10 darba (!) dienas, kamēr vēl nav sācies nākamais atvaļinājums. Jāatzīmē, ka likums nenosaka papildatvaļinājuma piesaisti darbinieka personīgajam gadam (gadam, par kuru tiek piešķirts parastais atvaļinājums).

Jūsu darbinieks jau izmantoja ikgadējo atvaļinājumu, bet nav izmantojis nākamo. Tātad pirms kārtējā apmaksātā atvaļinājuma (septembrī) viņš to var izmantot. Kad izmantos plānoto ikgadējo atvaļinājumu (septembrī), drīkstēs izmantot nākamo papildatvaļinājumu (ja saskaņā ar amatpersonas (darbinieka) novērtējumu pastāvēs tiesības uz to. Ja papildatvaļinājums netiks izmantots pirms parastā atvaļinājuma (septembrī), tad tas netiek pārcelts uz periodu pēc septembra atvaļinājuma, proti, iet zudumā.

Ja darba attiecības tiks izbeigtas, bet papildatvaļinājums — neizmantots, tas tiks kompensēts naudā atbilstoši neizmantotā atvaļinājuma ilgumam amatā, kurā amatpersona (darbinieks) piešķirto atvaļinājumu nav izmantojusi, aprēķinot izmaksājamo samaksu no vidējās izpeļņas, kas nopelnīta šajā amatā (Atlīdzības likuma 2. panta 8. daļa un Darba likuma 151. panta 5. daļa).