0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAPar transfertcenu piemērošanu COVID-19 pandēmijas periodā

Par transfertcenu piemērošanu COVID-19 pandēmijas periodā

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Par transfertcenu piemērošanu COVID-19 pandēmijas periodā". Tajā skaidrots, ka Covid-19 pandēmija un valstu valdību reakcija uz pandēmiju, t. sk. dažādi ierobežojumi tās mazināšanai, ir izraisījuši pārmaiņas ekonomikā, kas savukārt starptautisko grupu uzņēmumiem var radīt grūtības ievērot nesaistītu uzņēmumu darījuma principu un kontrolētā darījuma cenas (vērtības) noteikšanu atbilstoši tirgus cenai (vērtībai). Covid-19 pandēmijas laikā daudzi uzņēmumi ir saskārušies ar naudas plūsmas ierobežojumiem, rentabilitātes strauju kritumu vai pieaugumu, preču piegāžu ķēdes traucējumiem un, iespējams, ir spiesti samazināt uzņēmuma darbību vai apturēt to pavisam. Viss minētais…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Image by fernando zhiminaicela from Pixabay

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Par transfertcenu piemērošanu COVID-19 pandēmijas periodā". Tajā skaidrots, ka Covid-19 pandēmija un valstu valdību reakcija uz pandēmiju, t. sk. dažādi ierobežojumi tās mazināšanai, ir izraisījuši pārmaiņas ekonomikā, kas savukārt starptautisko grupu uzņēmumiem var radīt grūtības ievērot nesaistītu uzņēmumu darījuma principu un kontrolētā darījuma cenas (vērtības) noteikšanu atbilstoši tirgus cenai (vērtībai). Covid-19 pandēmijas laikā daudzi uzņēmumi ir saskārušies ar naudas plūsmas ierobežojumiem, rentabilitātes strauju kritumu vai pieaugumu, preču piegāžu ķēdes traucējumiem un, iespējams, ir spiesti samazināt uzņēmuma darbību vai apturēt to pavisam. Viss minētais un nenoteiktība ir radījuši jautājumus par transfertcenu noteikšanas regulējuma piemērošanu Covid-19 pandēmijas laikā.

Tā kā transfertcenu dokumentācija atbilstoši normatīvo aktu prasībām1 ir jāsagatavo par katru pārskata gadu2 , tad Covid-19 pandēmijas periodā īpaša uzmanība jāpievērš:

  • faktoriem, kas ietekmējuši kontrolēto darījumu cenu (vērtību), un to atspoguļošanai vietējā transfertcenu dokumentācijā;
  • saņemtajam valsts atbalstam;
  • salīdzināmo datu analīzei un īpašām vienreizējām izmaksām;
  • iepriekšējas vienošanās līguma izpildei.

Lai Covid-19 pandēmijas periodā noteiktu kontrolētā darījuma cenas (vērtības) atbilstību tirgus cenai (vērtībai), nodokļu maksātājs kā palīgavotu var izmantot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) 2020. gada 18. decembrī publicēto dokumentu “Vadlīnijas par Covid-19 pandēmijas ietekmi uz transfertcenu noteikšanu” (turpmāk – Covid-19 vadlīnijas).3

Vispārīga informācija par transfertcenu dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas kārtību ir atrodama VID metodiskajā materiālā “Transfertcenu dokumentācija”.

Metodiskajā materiālā skaidrota vietējā transfertcenu dokumentācijā ietveramā informācija; kā jāatspoguļo informācija par saņemto valsts atbalstu; kā sagatavot salīdzināmo datu atlasi; kas jāņem vērā par īpašām vienreizējām izmaksām un to pārdali uzņēmumu grupas ietvaros; kā turpināma iepriekšējas vienošanās līguma izpilde.

Tā, piemēram, skaidrots, ka situācijā, ja nodokļu maksātājs ar VID ir noslēdzis iepriekšējas vienošanās līgumu par kontrolēta darījuma cenas atbilstību tirgus cenai (vērtībai), līgumā noteiktās saistības ir jāturpina pildīt visā līguma periodā arī Covid-19 pandēmijas periodā. Ja nodokļu maksātājs nevar izpildīt iepriekšējas vienošanas līguma nosacījumus Covid-19 pandēmijas ietekmes rezultātā vai citu apsvērumu dēļ, tad nodokļu maksātājam ir tiesības iesniegt VID motivētu iesniegumu ar ierosinājumu par iepriekšējas vienošanās grozījumiem vai izbeigšanu. Ja nodokļu maksātājs neizpilda iepriekšējas vienošanās līguma nosacījumus vai ir vienojies ar VID par iepriekšējas vienošanās izbeigšanu, VID ir tiesības nodokļu revīzijā (auditā) precizēt konkrētam darījumam vai darījuma veidam noteikto tirgus cenu (vērtību), par kuru tika noslēgts iepriekšējas vienošanās līgums.