0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESNODOKĻIPar valdes locekļa nodokļiem domājamam ienākumam

Par valdes locekļa nodokļiem domājamam ienākumam

Maija Grebenko, žurnāla BILANCE galvenā redaktore

Jautājums: Ar uzņēmuma valdes locekli ir noslēgts darba līgums. Alga noteikta 450 eiro mēnesī, bet, saņemot darbnespējas B lapu, tā sarūk līdz 360 eiro. Savukārt tieši šajā mēnesī  apgrozījums pārsniedza piecas minimālās mēneša algas. Kā aprēķināt nodokļus, un kā tos atspoguļot pārskatos? Atbilde (ja atlīdzība noteikta) Par kapitālsabiedrības valdes locekli, kura konkrēta mēneša atlīdzība ir mazāka par Ministru kabineta noteikto minimālās mēneša darba algas apmēru un kurš atbilst likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1. panta 2. punkta “m” apakšpunktam, obligāto iemaksu likme gan noteiktajai atlīdzībai, gan objektam no domājamā ienākuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Maija Grebenko
Maija Grebenko, žurnāla BILANCE galvenā redaktore

Jautājums: Ar uzņēmuma valdes locekli ir noslēgts darba līgums. Alga noteikta 450 eiro mēnesī, bet, saņemot darbnespējas B lapu, tā sarūk līdz 360 eiro. Savukārt tieši šajā mēnesī  apgrozījums pārsniedza piecas minimālās mēneša algas. Kā aprēķināt nodokļus, un kā tos atspoguļot pārskatos?

Atbilde (ja atlīdzība noteikta)

Par kapitālsabiedrības valdes locekli, kura konkrēta mēneša atlīdzība ir mazāka par Ministru kabineta noteikto minimālās mēneša darba algas apmēru un kurš atbilst likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1. panta 2. punkta “m” apakšpunktam, obligāto iemaksu likme gan noteiktajai atlīdzībai, gan objektam no domājamā ienākuma ir nosakāma saskaņā ar likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 6. panta 2.³ daļu (sk. panta saturu).

(23) Kapitālsabiedrības valdes loceklis, kurš atbilst darba ņēmēja statusam saskaņā ar šā likuma 1. panta 2. punkta "m" apakšpunkta nosacījumiem, ir pakļauts pensiju apdrošināšanai, veselības apdrošināšanai un invaliditātes apdrošināšanai, bet kapitālsabiedrības valdes loceklis, kurš atbilst darba ņēmēja statusam saskaņā ar šā likuma 1. panta 2. punkta "m" apakšpunkta nosacījumiem un ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi), ir pakļauts pensiju apdrošināšanai un veselības apdrošināšanai.

Tātad, ja izpildās likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1. panta 2. punkta “m” apakšpunkta nosacījumi, visai valdes locekļa atlīdzībai ir piemērojama tikai darba devējam noteiktā obligāto iemaksu likme 27,73% apmērā no obligāto iemaksu objekta (25,50% valdes loceklim, kas sasniedzis pensijas vecumu vai kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija,2018. gadā).

Aprēķinot valdes loceklim izmaksājamo algu, iedzīvotāju ienākuma nodokli ietur no valdes loceklim izmaksātās atlīdzības, savukārt no domājamā ienākuma (līdz 430,00 eiro) aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir darba devēja izdevumi.

Ja valdes locekļa mēneša atlīdzība ir 360 eiro, tad, izpildoties likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1. panta 2. punkta “m” apakšpunktam, no valdes loceklim aprēķinātās atlīdzības tiek ieturēts tikai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (20% no 360,00 = 72,00 eiro)[1], ja uzņēmumā bija atzīmēta algas nodokļa grāmatiņa.

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ir darba devēja izdevumi un ir veicamas no visa domājamā ienākuma (27,73% no 430,00 eiro = 119,24 eiro), kā arī darba devējs no saviem līdzekļiem maksā pārējo iedzīvotāju ienākuma nodokli:

(430,00 × 20%) – 72,00 = 86,00 – 72,00 = 14,00 eiro.

Darba devēja ziņojuma saraksta “Darba ņēmēji – kapitālsabiedrības valdes locekļi” 4. ailē norāda obligāto iemaksu objektu – minimālās mēneša darba algas apmērā (430,00 eiro), 5. ailē aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (119,24 eiro) un 8. ailē ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli (86,00 eiro).

Ja grāmatiņa atrodas citā darbavietā vai arī vispār nekur nav iesniegta, IIN likme ir 23%. Riska nodeva par valdes locekli maksājama tikai tādā gadījumā, ja ar viņu ir nodibinātas darba tiesiskās attiecības.

Savukārt, ja neizpildās likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 1. panta 2. punkta "m" apakšpunktā minētie nosacījumi, valdes locekļa faktiskajai atlīdzībai ir piemērojama likme atbilstoši personas sociālās apdrošināšanas statusam – piemērojot likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 18. panta pirmajā daļā vai noteikumu Nr. 786 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem" 2., 3., 4., 5. vai 6. punktā noteikto likmi.

Līdz ar to, darba devējam dati par valdes locekli ir jānorāda vienā, valdes locekļa statusam atbilstošajā darba devēja ziņojuma sarakstā, nevis viena darba devēja ziņojuma dažādos sarakstos.

Ņemot vērā, ka atkarībā no tā, vai izpildās likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 1. panta 2. punkta "m" apakšpunktā minētie nosacījumi, var būt gadījumi, kad dažādos pārskata gada mēnešos dati par vienu un to pašu valdes locekli ir jānorāda atšķirīgā darba devēja ziņojumu sarakstā, EDS ir veiktas izmaiņas, kas atbilst izmaiņām nodokļu normatīvajos aktos.

Atbilde (ja atlīdzība nav noteikta)

Par valdes locekļiem, par kuru domājamo ienākumu konkrētajos mēnešos (attiecīgā apgrozījuma sasniegšanas dēļ) tiks aprēķināti nodokļi, VID jāiesniedz arī ziņas par darba ņēmējiem. Ministru kabineta 2010. gada 7. septembra noteikumos Nr. 827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.6 punktā noteikts, ka darba devējs kapitālsabiedrības valdes locekli, kas atbilst likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 1. panta 2. punkta "m" apakšpunktā minētajiem nosacījumiem, reģistrē VID kā darba ņēmēju, iesniedzot līdz nākamā mēneša datumam, kas noteikts kā ikmēneša obligāto iemaksu veikšanas termiņš, ziņas par darba ņēmēja statusa iegūšanu vai zaudēšanu.

No domājamā valdes locekļa ienākuma aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas darba devējs iemaksā speciālā budžeta kontā termiņos, kādi norādīti VID izsniegtajā paziņojumā (MK noteikumu Nr. 827 2. pielikums).

No valdes locekļa domājamā ienākuma aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli kapitālsabiedrība iemaksā budžetā ne vēlāk kā ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša piektajā datumā.

Gan VSAOI, gan IIN uzskatāmi par darba devēja izdevumiem.

Aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli no valdes locekļa domājamā ienākuma, ņem vērā prognozēto mēneša neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus, ja valdes locekļa algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta kapitālsabiedrībā.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa summas, kas katru mēnesi iemaksātas budžetā, sabiedrība norāda darba devēja ziņojumā un iesniedz ziņojumu VID termiņā, kāds sabiedrībai ir noteikts ziņojuma iesniegšanai.

Taksācijas gadam beidzoties, par kapitālsabiedrības valdes locekļa domājamo ienākumu darba devējs iesniedz VID paziņojumu par fiziskai personai izmaksātajām summām ar ienākuma veida kodu 1018 līdz nākamā gada 1. februārim.

Kapitālsabiedrības valdes loceklis aprēķināto ienākumu, ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas deklarē gada ienākumu deklarācijas “D1” pielikumā.

Valdes locekļa domājamam ienākumam ir tiesības piemērot attaisnotos izdevumus, tātad ir tiesības saņemt nodokļa atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem, piemēram, izglītību un zobārstniecību, kā arī šo ienākumu iekļaut bruto darba samaksā, lai noteiktu 10% ierobežojumu dzīvības apdrošināšanas prēmiju un iemaksu privātajos pensiju fondos veikšanas gadījumā.

 

[1]              Iedzīvotāju ienākuma nodoklis tiek noteikts tieši no atlīdzības summas, jo sociālās iemaksas šai darba ņēmēju kategorijai nav dalītas darba ņēmēja daļā un darba devēja daļā.