0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTIPārņem jaunāko praksi transfertcenu metodes – peļņas sadalīšanas metode – piemērošanā

Pārņem jaunāko praksi transfertcenu metodes – peļņas sadalīšanas metode – piemērošanā

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, 25.februārī stājas spēkā Ministru kabineta 2021. gada 18. februāra noteikumi Nr.107 “Grozījumi Ministru kabineta 2017.gada 14.novembra noteikumos Nr. 677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (turpmāk – noteikumi). Noteikumu mērķis – Latvijas tiesiskajā regulējumā iestrādāt citu valstu jaunāko praksi transfertcenu metodes – peļņas sadalīšanas metode -  piemērošanā, tādējādi padarot to saskaņotu ar citu valstu regulējumu un vienkāršāk piemērojamu. Grozījumi transfertcenu noteikšanas kārtībā attieksies galvenokārt uz komercsabiedrībām, kuras ietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā un veic darījumus ar to grupā esošajām saistītajām ārvalstu komercsabiedrībām. Noteikumi nosaka: Peļņas sadalīšanas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Nataliya Vaitkevich from Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, 25.februārī stājas spēkā Ministru kabineta 2021. gada 18. februāra noteikumi Nr.107 “Grozījumi Ministru kabineta 2017.gada 14.novembra noteikumos Nr. 677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (turpmāk – noteikumi). Noteikumu mērķis – Latvijas tiesiskajā regulējumā iestrādāt citu valstu jaunāko praksi transfertcenu metodes – peļņas sadalīšanas metode -  piemērošanā, tādējādi padarot to saskaņotu ar citu valstu regulējumu un vienkāršāk piemērojamu.

Grozījumi transfertcenu noteikšanas kārtībā attieksies galvenokārt uz komercsabiedrībām, kuras ietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā un veic darījumus ar to grupā esošajām saistītajām ārvalstu komercsabiedrībām. Noteikumi nosaka:

  • Peļņas sadalīšanas metodes būtību

Paredzēts, ka peļņas sadalīšanas metode ir tirgus cenas noteikšanas metode, atbilstoši kurai tiek noteikta starp saistītajām personām sadalāmā kontrolētā darījuma peļņa, un pēc tās noteikšanas, minētā peļņā tiek sadalīta starp saistītajām personām, balstoties uz ekonomiski pamatotu faktoru.

Gadījumus, kad peļņas sadales metode var tikt atzīta par   visatbilstošāko transfertcenu metodi konkrētajai situācijai

Lai peļņas sadalīšanas metode tiktu atzīta par visatbilstošāko metodi konkrētajai situācijai, jāizpildās vismaz vienam no šādiem nosacījumiem:

  • abas kontrolētā darījuma puses saistībā ar šo darījumu veic unikālu un vērtīgu ieguldījumu;
  • saistītās personas īsteno savstarpēji augsti integrētu saimnieciskās darbības modeli;
  • abas kontrolēta darījuma puses kopīgi uzņemas būtiskus ekonomiskus riskus vai šo pušu uzņemtie būtiskie ekonomiskie riski ir savstarpēji cieši saistīti.

Jāņem vērā, ka iepriekšminētie nosacījumi parasti neizpildās un peļņas sadalīšanas metode netiek atzīta par visatbilstošāko metodi konkrētajai situācijai, ja viena no kontrolētā darījuma pusēm veic tikai vienkāršas funkcijas, vai arī neuzņemas būtiskus ekonomiskus riskus.

Pamatprasības sadalāmās peļņas noteikšanas procesam

Peļņas sadalīšanas procesam jābūt konsekventam ar attiecīgā kontrolētā darījuma funkcionālo analīzi, jābūt izmērāmam uzticamā veidā, kā arī jāatbilst citiem noteikumos ietvertajiem kritērijiem. Tam ir ekonomiski pamatoti jānodrošina peļņas sadali starp saistītajām personām tādā veidā, kā salīdzināmā situācijā peļņu būtu sadalījušas neatkarīgas personas.

Peļņas sadalīšanas faktoru piemērus

Noteikumos ir ietverts peļņas sadalīšanas faktoru saraksts:

  • aktīvu vai kapitāla vērtība. Šāds peļņas sadalīšanas faktors varētu būt atbilstošs, piemēram, situācijā, kad aktīvi vai kapitāls ir galvenais faktors vērtības radīšanā;
  • pamatdarbības izdevumi. Šāds peļņas sadalīšanas faktors varētu būt atbilstošs, piemēram, situācijā, kad vērtība tiek radīta galvenokārt ar saistīto personu saimnieciskās darbības aktivitāti;
  • pārdoto preču izmaksas. Šāds peļņas sadalīšanas faktors varētu būt atbilstošs, piemēram, situācijā, kad vērtība tiek radīta galvenokārt ar saistīto personu ražošanas aktivitāti;
  • izpētes un attīstības izmaksas. Šāds peļņas sadalīšanas faktors varētu būt atbilstošs, piemēram, situācijā, kad izpēte un attīstība ir galvenais vērtības radīšanas faktors;
  • pārdošanas apjoms. Šāds peļņas sadalīšanas faktors varētu būt atbilstošs, piemēram, situācijā, kad pārdošanas apjoms liecina par saistītās personas ieguldījumu kopējā starptautiskās uzņēmumu grupas peļņā;
  • darbinieku, kas veic galvenās funkcijas, kas rada vērtību, atalgojums. Šāds peļņas sadalīšanas faktors varētu būt atbilstošs, piemēram, situācijā, kad vērtība tiek radīta, galvenokārt pamatojoties uz darbinieku zināšanām un iemaņām.

Noteikumi vienlaikus arī paredz jaunu piemēru par peļņas sadalīšanas metodes piemērošanu.