0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPersonāla noma vai darbinieku nosūtīšana

Personāla noma vai darbinieku nosūtīšana

Iveta Ceple, Ellex Klavins Senior Counsel

VID izstrādāja (atjaunoja) Metodiku par nodokļu (IIN, VSAOI) iemērošanu personām, kas uzskatītas par nomāto personālu. Sakarā ar Darba likuma papildināšanu ar plašākiem 14. panta skaidrojumiem (kas stājās spēkā 09.06.2016.) rodas jautājums: kāda atšķirība ir starp jēdzieniem «darbinieka nosūtīšana» uz ārvalstīm vai uz Latviju un nomāto personālu. Vai abi termini ir nepieciešami, vai tie nedublējas? Atbilde Īsumā atbildot uz jūsu jautājumu, darbinieku nosūtīšanas jēdzienu lieto gadījumos, kad darbiniekam jādodas veikt darbu uz citu valsti un ja tas atbilst kādam no turpmāk norādītajiem trim gadījumiem. Pamatojoties uz līgumu par pakalpojumu sniegšanu, nosūta darbinieku uz citu valsti veikt darbu pakalpojuma saņēmēja labā. Nosūta darbinieku uz citā valstī esošu filiāli vai koncernā ietilpstošu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Personāla noma vai darbinieku nosūtīšana

VID izstrādāja (atjaunoja) Metodiku par nodokļu (IIN, VSAOI) iemērošanu personām, kas uzskatītas par nomāto personālu. Sakarā ar Darba likuma papildināšanu ar plašākiem 14. panta skaidrojumiem (kas stājās spēkā 09.06.2016.) rodas jautājums: kāda atšķirība ir starp jēdzieniem «darbinieka nosūtīšana» uz ārvalstīm vai uz Latviju un nomāto personālu. Vai abi termini ir nepieciešami, vai tie nedublējas?

Atbilde

Īsumā atbildot uz jūsu jautājumu, darbinieku nosūtīšanas jēdzienu lieto gadījumos, kad darbiniekam jādodas veikt darbu uz citu valsti un ja tas atbilst kādam no turpmāk norādītajiem trim gadījumiem.

  1. Pamatojoties uz līgumu par pakalpojumu sniegšanu, nosūta darbinieku uz citu valsti veikt darbu pakalpojuma saņēmēja labā.
  2. Nosūta darbinieku uz citā valstī esošu filiāli vai koncernā ietilpstošu uzņēmumu.
  3. Darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs kā darba devējs nosūta darbinieku darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma saņēmējam, kura labā un vadībā tiks veikts darbs, ja tā uzņēmums atrodas citā valstī vai arī tas veic savu darbību citā valstī.

Redzams, ka visos darbinieku nosūtīšanas gadījumos darbs tiek veikts citā valstī, nevis tur, kur darbinieks strādā parasti.

Darbinieku noma ir pakalpojums, ko licencēts darbiekārtošanas pakalpojumu sniedzējs (licenci izsniedz atbilstoši 2007. gada 3. jūlija MK noteikumiem Nr. 458) sniedz atbilstoši Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 17. panta pirmās daļas 2. punktam — kā darba devējam nosūtot darbinieku uz noteiktu laiku personai, kuras labā un vadībā tiks veikts darbs. Līdz ar to darbinieku nomas pakalpojums var tiks sniegts gan Latvijā, gan citā valstī. Jāņem vērā, ka Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likums lieto apzīmējumu "nosūta", kas nav identisks Darba likumā lietotajam terminam "darbinieku nosūtīšana", jo darbinieku nomas gadījumā pastāv iespēja, ka darbiekārtošanas pakalpojumu sniedzējs nosūta darbinieku arī uzņēmumā Latvijā.

Darbinieku nosūtīšana un darbinieku noma daļēji pārklājas tikai iepriekš minētajā 3. punktā, kad licencēts darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs nosūta darbinieku strādāt uz citu valsti.

Plānotie grozījumi Darba likumā paredz, ja darbinieku nomas ietvaros darbinieks nosūtīts strādāt uz Latviju (citu valsti), darbinieka iznomātājs kā darbaspēka nodrošināšanas pakalpojumu sniedzējs saglabā savu darba devēja statusu. Tāpat tiek uzskatīts, ka darbinieks ir nosūtīts strādāt uz Latviju, ja darbinieku nomas pakalpojuma saņēmējs Latvijā šo darbinieku nosūtīs strādāt tālāk uz citu valsti saistībā ar starptautisko pakalpojumu sniegšanu. Respektīvi, Darba likuma izpratnē darbinieku nomas pakalpojuma saņēmējs varēs nosūtīt iznomāto darbinieku strādāt citā valstī, savukārt atbildība par šādu tālāknosūtīšanu un tās atbilstību likumam jāuzņemas darbinieku iznomātājam, kas sākotnēji nosūtījis darbinieku strādāt Latvijā (kā darba devējam). Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka Darba likums uzliks arī darbinieku nomas pakalpojuma sākotnējam saņēmējam pienākumu informēt darbinieku iznomātāju par tiem apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem, kas piemērojami, ja darbinieks tiek tālāk nosūtīts uz citu valsti.

Ceram, ka minētais skaidrojums palīdzēs saprast atšķirību starp darbinieku nosūtīšanu un darbinieku nomu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada decembra (468.) numurā.